SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

2019-05-22 9:28 Monika Majewska

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który stwierdzi, czy taki wyjazd jest potrzebny. Warto wiedzieć, że na skierowanie do sanatorium z ZUS czeka się znaczenie krócej niż z NFZ, a za pobyt w ośrodku nie trzeba płacić. Sprawdź, kto może się ubiegać o skierowanie do sanatorium z ZUS i jakie formalności należy spełnić.

Jak dostać skierowanie do sanatorium z ZUS? Wystarczy, że osoba, która ma medyczne wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS (tak oficjalnie nazywa się ten program), uda się do lekarza prowadzącego leczenie i poprosi o wypełnienie odpowiedniego wniosku.

Spis treści:

 1. Sanatorium z ZUS - kto może się ubiegać o skierowanie?
 2. Sanatorium z ZUS - jakie schorzenia można leczyć?
 3. Sanatorium z ZUS - jak się ubiegać o skierowanie?
 4. Sanatorium z ZUS - ile trwa leczenie?

Sanatorium z ZUS - kto może się ubiegać o skierowanie?

Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać wszyscy, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji, a więc:

 • ubezpieczone osoby pracujące, którym grozi całkowita lub częściowa niezdolność do pracy, a więc i przejście na rentę
 • renciści, którzy mają okresowo przyznawane świadczenia, i dzięki pobytowi w sanatorium mogliby wrócić do pracy
 • osoby, które straciły pracę, gdy były długo na zwolnieniu chorobowym, ale są w stanie pracować dalej, jeśli się podleczą

WARTO WIEDZIEĆ: Rehabilitacja w ramach NFZ: rodzaje rehabilitacji leczniczej

Ważne

O skierowanie do sanatorium z ZUS nie mogą ubiegać się renciści, którzy mają przyznane świadczenia na stałe (skoro przyznano im stałą rentę, to uznano, że ich powrót do pracy jest niemożliwy). Takie osoby mogą się ubierać o skierowanie do sanatorium z NFZ.

Sanatorium z ZUS - jakie schorzenia można leczyć?

Nie wszystkie typy schorzeń można leczyć w ramach rehabilitacji prowadzonej przez ZUS. O skierowanie mogą się ubiegać osoby, które zmagają się tylko ze schorzeniami stanowiącymi najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy, takimi jak:

Rehabilitacja w dwóch pierwszych przypadkach odbywa się w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Osoby cierpiące na pozostałe schorzenia podlegają rehabilitacji leczniczej tylko w trybie stacjonarnym.

SPRAWDŹ: Lista ośrodków, do których można pojechać na rehabilitację w ramach ZUS

Sanatorium z ZUS - jak się ubiegać o skierowanie?

Wniosek o rehabilitację z ramach prewencji rentowej ZUS może wydać każdy każdy lekarz, który prowadzi leczenie i zna historię choroby. Nie ma znaczenia czy jest to lekarz pierwszego kontaktu, czy specjalista (nawet prywatny, który nie ma podpisanej umowy z NFZ).

Powinien on zawierać następujące dane:

 • imię i nazwisko chorego
 • PESEL
 • adres zamieszkania i numer telefonu
 • rodzaj choroby, z którą zmaga się pacjent

CZYTAJ TEŻ: Rehabilitacja w domu pacjenta: porady lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne

Jednak najważniejsza jest opinia, że istnieje szansa na odzyskanie zdolności do pracy po zakończeniu rehabilitacji. Lekarz może napisać taki wniosek samodzielnie lub na formularzu, który jest dostępny na stornie ZUS-u.

Na decyzję, czy ZUS wyda skierowanie do sanatorium, czeka się od 3. do 8. tygodni.

Wniosek składa się wraz z dokumentacją medyczną w najbliższej jednostce ZUS. Jednak zanim ZUS zdecyduje ostatecznie o skierowaniu do sanatorium, może zlecić zbadanie wnioskodawcy przez lekarza orzecznika ZUS.

Jego zadaniem jest ocena, jakie są szanse na powrót do pracy po rehabilitacji, biorąc pod uwagę wiek, zawód i czynności, jakie wykonuje się w pracy i warunki pracy, ale przede wszystkim to, jak przebieg choroby wpływa na organizm.

Badania przeprowadzanego przez lekarza orzecznika można uniknąć, jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia.

SPRAWDŹ: Wyjazd do sanatorium z NFZ - procedury krok po kroku

Lekarz orzecznik ZUS może wydać taki wniosek także podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustaleniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego lub podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że pacjent może jechać do sanatorium, zostaje wyznaczony zostanie ośrodek rehabilitacyjny najbliżej miejsca naszego zamieszkania oraz data rozpoczęcia turnusu (można poprosić o dogodny termin).

Warto wiedzieć

ZUS zwraca wszystkie koszty

ZUS zwraca wszystkie koszty związane nie tylko z leczeniem, lecz także z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Zwraca nawet koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem, ale tylko najtańszym środkiem transport.

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych płaci za pobyt w sanatorium i wszystkie koszty z tym związane (jeśli tylko jest szansa na podleczenie się), ponieważ jest to bardziej opłacalne, niż wypłata renty ze względu na chorobę, prze którą nie można  pracować.

Sanatorium z ZUS - ile trwa leczenie?

Pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni, jednak może być skrócony lub przedłużony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego. Może to nastąpić w przypadku:

Podczas pobytu w sanatorium z ZUS można być na zwolnieniu lekarskim, płatnym w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

 • pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji
 • wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy
 • zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej przez ZUS

Po zakończeniu rehabilitacji można starać się o kolejny taki wyjazd, jednak wówczas o jego celowości również decyduje lekarz orzecznik ZUS.

Coraz więcej osób korzysta z programów rehabilitacji leczniczej realizowanych przez ZUS

Źródło wideo: lifestyle.newseria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Zorro
|

Przestańcie pisać głupoty o tym całym ZUS-ie. Trzykrotnie chodziłem do orzecznika. Za każdym razem do innego. Pierwsza konował nawet mnie nie zbadała, tylko pytała, jakie leki biorę, po czym odesłała mnie do pokoju, w którym powiedziano, że moje skierowanie do sanatorium przez orzecznika jest bezzasadne. Za drugim razem, po 4 miesiącach, znów dostałem skierowanie do orzecznika. Pobadał, pomierzył, stwierdził, że wszystko jest (dot. narządów ruchu) złe, obejrzał płytki z prześwietleniami, pomierzył ręce i nogi i skierował do znanego mi pokoju, w którym zostałem poinformowany o odrzuceniu mojego skierowania do sanatorium. Trzecie, a przysięgam, że ostatnie podejście woła już o pomstę do nieba. Orzecznik zbadał, zważył, zmierzył, obejrzał całą dokumentację, i doszedł do wniosku, że jest zły stan zdrowia. Przemaglował mnie tak przez godzinę, pytając w międzyczasie nie o główny powód mojej choroby, czyli stawy i kręgosłup, ale poboczne (cukrzyca, nadciśnienie), po czym, po wysłuchaniu, z współczuciem w głosie poprosił, abym poszedł do znanego mi pokoju. Pomyślałem: "nareszcie trafiłem na porządnego orzecznika, który mnie dokładnie przebadał". Jakież było moje zdziwienie, gdy w sławetnym pokoju 108A pani z miną Kępy zakomunikowała: "odmowa!". Nie wiem, na co liczą orzecznicy w ZUS-ie, nie stać mnie na jakiekolwiek dowody wdzięczności, aby tylko pojechać do sanatorium. Do cholery! Uważam, że 40 lat pracy i płacenia składek na tych nierobów powinno pozwolić mi choć raz w życiu skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest podobno "SANATORIUM". Moim skromnym zdaniem powinni rozwalić tą instytucję na cztery wiatry. Z mojej strony już nigdy w życiu nie odwiedzę tego szamba.

Dana
|

kierowana bylam 3 krotnie przez lekarza ortopedę na rehabilitacje .biore zastrzyki ,nie przebywalam na l 4 i lekarze na komisj z zusi odmowwili mi o co w tym chodzi o KASE

Leszek
|

Od 10 lat jestem na emeryturze..cały czas pracuję na pełnym etacie .Czy mam prawo korzystać z rehabilitacji w ramach
skierowania z ZUS ?

PIOTR bzdurak
|

Mi nie przysługuje czemu bo nie korzystam z zwolnień na rehabilitacje chodzilem w czasie urolpu i z korzystanie z ZUS chorobowego krótko mówiąc jestem wynikiem oszustwa ZUS pracuj aż ????????

Alicjana
|

10 sierpnia dostałam skierowanie do sanatorium , lecz jeszcze bo nie złożyłam o oddziale ZUS.Ile jest ważne od daty wystawienia lekarza kierującego?