RZUCANIE PALENIA - jak skutecznie przestać palić bez skutków ubocznych

205 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Palacze mówią, że nałóg palenia papierosów to słabostka, dla której żądają tolerancji, a dla siebie wolności. A przecież wiedzą, jakie spustoszenie w organizmie czyni palenie tytoniu. Jeśli wreszcie dojrzałeś do decyzji o rzuceniu palenia, zrób to raz na zawsze. Sprawdź, jak przestać palić.

Rzucanie palenia to dla wielu osób temat drażliwy. Jak przestać palić? W mojej dawnej redakcji wisiał kartonowy kościotrup, a pod nim napis "Papieros odchudza". Dowcipny – myślałam i paliłam dalej. Statystyki? Znałam. Co roku na świecie w związku z paleniem papierosów umiera 3,5 mln ludzi. To więcej niż na AIDS. Zagrożenia? Mogłam wymieniać jednym tchem. Widziałam film oświatowy. Zawartość nikotyny z jednego papierosa wstrzyknięto gołębiowi. Natychmiast się przewrócił i skonał. Kamera była nieruchoma. Długie ujęcie. Zrobiło na mnie wrażenie, ale przecież nie na tyle, żeby skojarzyć to, co zobaczyłam, z papierosami, które miałam w torebce. Bo palący wiedzą wszystko o szkodliwości palenia. Ale nie odnoszą tego do siebie. Im to nie szkodzi (do czasu). Palą, bo lubią.

Lubisz palić i nie masz zamiaru przestać? To nie czytaj dalszego ciągu. Jeżeli jednak palisz, bo nie udało ci się rzucanie, to ci pomożemy. Tu potrzebna jest metoda. Musisz wiedzieć, że każda próba się liczy. Im więcej masz za sobą zmagań i poważnych prób rzucenia palenia, tym większe widoki na sukces.

Nie przegap

Rzucanie palenia - co musisz zrobić?

 • Podejmij nieodwołalną decyzję i uzasadnij ją na swój użytek. Wylicz powody, najlepiej wypisz na kartce. Jeśli one cię nie przekonują, odłóż decyzję. Dopóki nie nabierzesz pewności, że tego chcesz mimo czekających cię wyrzeczeń, nie uda ci się.
 • Wyznacz sobie termin i umów się ze sobą.
 • Dobrze się przygotuj.

Jak się przygotować do rzucenia palenia?

 • W wyznaczonym terminie (najlepiej niech ci wtedy nie wypadnie miesiączka) weź urlop i wyjedź, żeby uniknąć sytuacji, w których zwykle sięgasz po papierosa – związanych ze stresem, ludźmi i miejscami.
 • Zadbaj, by w czasie odwyku otaczali cię niepalący. Będą cię utwierdzać w postanowieniu i podtrzymywać psychicznie.
 • Możesz się poradzić lekarza, jak złagodzić głód nikotynowy.
 • Dużo pij, dużo się ruszaj na świeżym powietrzu (papierosy zwykle nie smakują na dworze, zwłaszcza gdy wieje wiatr).
 • Dużo śpij.
 • Zgromadź wokół siebie wszystko, co może zastąpić papierosa i zawsze staraj się mieć czymś zajęte ręce.
 • Powiedz o swojej decyzji rzucenia papierosów jak największej liczbie ludzi – będzie ci wstyd okazać brak charakteru. Ale jeżeli się nie uda, trudno. Wtedy skorzystaj z pomocy farmaceutycznej lub psychologicznej.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
alicja1989, 21.04.2016 11:40
Najlepszą motywacją do rzucenia palenia jest świadomość, z czego papieros się składa! Sprawdźcie sami: http://cracon.pl/2015/10/z-czego-sklada-sie-papieros/
Nie zarejestrowany, 05.02.2016 19:43
Osobiście polecam tabletki bo są najskuteczniejsze, sprawdź sobie najlepiej w rankingu środków na stronie: rzucam-to.pl
 

Jak nie utyć i nie zwariować po rzuceniu palenia?

Przede wszystkim nie martw się, że utyjesz. Palenie wprawdzie przyspiesza przemianę materii, ale nawet jeśli w pierwszej fazie troszkę przybędzie ci kilogramów, potem wrócisz do swej właściwej wagi. Musisz się tylko pilnować, bo przed dodatkowymi kaloriami rzeczywiście trudno ci się będzie bronić: przecież nabierzesz smaku i apetytu! Już po tygodniu odkryjesz na nowo różne wprost nieziemskie aromaty! Poziomki z bitą śmietaną dostarczą ci wrażeń zbliżonych do orgazmu.

Nie przekraczaj rozsądnych granic: jedz tyle, ile dotychczas. W chwilach kryzysowych pogryzaj suszone owoce, pestki lub surową marchewkę i dużo, dużo pij. Wody, soków. Jeśli nie wytrzymasz ssania w żołądku, żuj coś niejadalnego – źdźbło trawy, wykałaczkę, gumę bez cukru. W razie silnego rozdrażnienia zażyj łagodny środek uspokajający. Bierz witaminy A, C i E oraz magnez, cynk, selen. Nie mogąc się skupić, łyknij preparat z miłorzębem.

Co z popalaniem?

Być może będziesz przez jakiś czas popalać. Trudno. Rób to jednak po kryjomu, aby się nie wydało. Jak się wyda, to sobie odpuścisz i wszystko na nic. Więc niech się to zdarza najwyżej raz na kilka dni. I pamiętaj: twoim celem jest pozbycie się tego świństwa raz na zawsze.

Kiedy możesz uznać, że palenie już za tobą?

Oj, nieprędko! Głód nikotyny i nawyki utrzymują się wiele miesięcy, a nawet lat. U mnie odruch sięgania w pewnych sytuacjach (głównie przy kieliszku) po papierosa zanikł dopiero po 10 latach niepalenia! Jeszcze dłużej wracały sny, w których znowu paliłam. Ale lekarze twierdzą, że po roku szanse na trwałe wyjście z nałogu wydatnie się zwiększają.

Po rzuceniu palenia organizm się oczyszcza

Są palacze uzależnieni od samego nawyku palenia (atmosfery, smaku dymu, rytuałów towarzyszących zapalaniu papierosa, gestów zaciągania się i strzepywania popiołu). Im do pozbycia się nałogu wystarczy decyzja i silna wola. Ale są też osoby, które nęka głód nikotynowy z towarzyszącymi mu fizycznymi dolegliwościami - czyli zespół abstynencki. To rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, bóle głowy, bezsenność, niepokój, kaszel (znak, że płuca się oczyszczają), zaparcia.

Tym prawdziwym nałogowcom, fizycznie uzależnionym od narkotyku, jakim jest nikotyna, nie wystarczy silna wola. Powinni iść do lekarza – najlepiej do poradni antynikotynowej. Tam mogą skorzystać z psychoterapii grupowej (bardzo skuteczna!) i indywidualnej, akupunktury i akupresury, bioenergoterapii, hipnozy, a także z nikotynowej terapii zastępczej – tabletek, plastrów lub gumy do żucia. Lekarz może również przepisać lek bez nikotyny, działający na ośrodkowy układ nerwowy i wywołujący podobną jak ona przyjemność.

Tego nie rób

Tego nie rób

Kiedy rzucasz palenie, unikaj:

 • znajomych palaczy (koniecznie! Wytłumacz im, że to tylko na początku, żeby wytrwać; potem zaczniesz ich unikać z innego powodu – będą śmierdzieć);
 • miejsc i okoliczności, w których się paliło;
 • picia alkoholu i kawy;
 • pogaduszek przez telefon (bo wtedy odruchowo, bezmyślnie sięgniesz po papierosa);
 • oglądania telewizji (jak wyżej);
 • stresu, pośpiechu.

Trudne życie neofity

Palacze nigdy cię nie zrozumieją. Żaden argument do nich nie dotrze. Jesteśmy w Polsce. Tu się nie ulega propagandzie, a przynajmniej nie wprost. W Ameryce na początku kampanii antynikotynowej głównym hasłem było: “palą ludzie niewykształceni”. Tam się przywiązuje dużą wagę do statusu. Papierosy zaczęły być źle widziane. Paląc, dawało się sygnał: “jestem z dołów społecznych”. Na Amerykanów to działa. U nas – najsłynniejszy kardiolog, chluba polskiej medycyny, kopcił jak smok. I miał na to przyzwolenie. Był przecież wielki. Wielkich chce się naśladować, a skoro nie można w czym innym, to chociaż w stylu bycia. To łatwa pokusa i fatalny wzór.

Kiedy proszę, by przy mnie nie palono, czuję się śmieszna. Ciebie też to czeka. Podczas spotkań towarzyskich będziesz przeżywać katusze i staczać walkę wewnętrzną: z jednej strony sympatia do ludzi, z drugiej wstręt, poczucie krzywdy i pogłębiające się objawy zatrucia. I uporczywa myśl: za jakie grzechy się tak męczysz? Wrócisz do domu z bólem głowy i spowijającym cię smrodem i zaczniesz zdzierać z siebie wszystkie ciuchy, łączne z majtkami, i wrzucać natychmiast do pralki lub wywieszać na balkon. To znak, że udało ci się odzyskać dwa prawie utracone zmysły: powonienie i smak.

Na swoje nieszczęście. Usłyszałam nieraz epitet “neofitka”. Że niby najgorliwsi są nowi wyznawcy. Ironia nie na miejscu. Jeśli ciebie też to spotka, nie przejmuj się tymi bredniami, bo jak się zdenerwujesz, zachce ci się bardziej palić, a przecież się odzwyczajasz!

Polecamy
Działanie nikotyny. Jak nikotyna wpływa na zdrowie?

Działanie nikotyny. Jak nikotyna wpływa na zdrowie?

Nikotyna została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za narkotyk. Jej wpływ na organizm przypomina działanie heroiny i kokainy – nikotyna zwiększa ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
RZUCANIE PALENIA - jak pozbyć się nałogu?

RZUCANIE PALENIA - jak pozbyć się nałogu?

Najpopularniejsze metody RZUCANIA PALENIA

Najpopularniejsze metody RZUCANIA PALENIA

Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.03.2016

Komentarze (1 - 10 z 205)
mała, 28.05.2016 00.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziś niestety byłam na S.O.R podejrzenie zatorowości :(. 3 miesiące męczę się z bólem. Na szczęście w nieszczęściu, to nie zatorowość na co wskazywały wyniki ale zwapnienie płuc . Prawie 30 lat palenia :(((((( dało w końcu oznaki. Jaki człowiek głupi?! Ale co gadac? trzeba rzucić tylko jak? Miałam już Desmoxsan, wytrzymałam 3 tyg:( BRAK SILNEJ WOLI.
 
doris, 25.05.2016 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udalo sie po 20 latach nie pale pol roku nie ciagnie mnie zero zastepnikow
 
R, 11.04.2016 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Problem palenia papierosów wg mnie rośnie. Uważam wiec, ze prawne zastrzeżenia co do wykorzystywania treści, powielania jej w jakiejkolwiek formie nie powinny podlegać obostrzeniom prawnym zawartym u dołu strony. Wręcz przeciwnie, każdy wg swojego uznania i potrzeby powinien mieć prawo skorzystać z fragmentów lub z całości artykułu w celu osiągniecia zamierzonego celu czyli odejścia od tego tragicznego nałogu zwłaszcza przez osoby, na których nam najbardziej zależy.
 
Szczęśliwy, 09.04.2016 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi się udało!
 
palenie, 28.03.2016 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam komu się udało rzucić palenie?
 
Tomek, 20.03.2016 19.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trochę te przygotowanie do rzucanie palenia przypomina mi wyznaczanie celów z Brianem Tracy, znanym trenerem rozwoju osobistego. Pełna zgoda - tak się da.
 
lena, 05.03.2016 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem na początku drogi w rzucaniu palenia, podchodziłam sceptycznie do preparatów bo wypróbowałam już 2 i nic mi nie dały, jednak z polecenia sięgnęłam po desmoxan i na prawdę zauważam w moich pierwszych dniach dużo mniejsze parcie na papierosa. Tutaj jest rzucanie stopniowe ( do pierwszych 5 dni można palic ale zmniejszając ilośc wypalanych papierosów) U mnie wypalane 1.5-2 paczek dziennie w pierwszych dwóch dniach 1 paczka na dwa dni to ogromny sukces. Zobaczymy jak będzie dalej Myślę,że wszystko zalezy od tego co sobie sami w głowę wbijemy i jak bardzo jestes y zmotywowani
 
Martyna, 04.03.2016 19.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paliłam 10 lat. Dwa tygodnie temu postanowiłam, że nie będę palić. Po co mi papieros w ustach? Stoję, wciągam i wypuszczam dym - bez sensu. Pomimo tego, że dociera do mnie to, że palenie jest zbędną czynnością, potrzebuję tego. Jestem szczęśliwa od tych paru dni, ponieważ nie śmierdzę już papierosami, lepiej się wysypiam - niebo-ziemia. Jak rano wstaję, nie mam tzw. "kapcia" w buzi. Rzucam bez leków, bez niczego. Staram się panować nad sobą. Staram się mieć tą silną wolę. Jest ciężko, ale do przeżycia. Najbardziej przeszkadzają mi osoby, które palą. Ciężko mi wytrzymać w takim towarzystwie, ale wiem, że muszę być silna. Zajadam po prostu halls'y (zielone). Rzucam palenie także ze względu na to, że mam astmę. Bardzo ciężko mi się oddychało, "rzęziło" w płucach. Czułam jak mnie coś w środku boli. O astmie dowiedziałam się sama nie dawno. Cieszę się, że mogę już pachnieć perfumami, nie śmierdzi mi papierosami z buzi, czuję się "czystsza". Jestem z siebie dumna. Polecam wszystkim palącym na zebranie się w sobie i rzucenie tego okropnego nałogu. Pozdrawiam.
 
Skończyć z nałogiem, 25.12.2015 14.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
możecie polecić jakiś preparat na rzucanie palenia? próbowałem już desmoksan- nie pomógł, teraz trafiłem na taki środek http://track.nicorix.pl/product/Nicorix/?pid=160&uid=29798 i chciałbym zapytać czy ktoś już go próbował? ktoś może polecić? może jakiś inny? ten jest troche drogi ale ma dobre opinie... pomóżcie proszę:)
 
Palacz, 30.11.2015 12.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie palę od paru dni (jest to dla mnie sukces i staram się nie wracać do nałogu) Na swojej stronie www.gearoholism.com gromadzę wszystko, co może mi zastąpić papierosa. Działa to świetnie. Warto zerknąć i spróbować!
 
następne »
strona 1 z 21
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

15697

Mefedron: skutki zażywania narkotyku Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków...

więcej

13023

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

11522

E-papieros: szkodliwy czy nie? E-papieros: szkodliwy czy nie?

W Polsce jest już ponad milion e-palaczy. Ich liczba szybko rośnie, bo elektroniczne papierosy nie...

więcej

10981

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

To bardzo trudne, o co Pani pyta, gdyż każde dziecko inaczej reaguje, bo jego wrażliwość jest zupełnie inna... Dobrze, aby w tej kwestii skontaktować się z profesjonalistą w tej dziedzinie, czyli z...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Wiele smutku w Pani liście, pisze Pani, że potrzeby Pani dotyczące formalizacji związku, angażowania się we wspólne plany nie są realizowane przez partnera, a jego wyjaśnienia nie są dla Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.