Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Ryzyko zakażenia opryszczką w ciąży. Jakie są powikłania?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Ryzyko zakażenia opryszczką w ciąży. Jakie są powikłania?

Jestem w 11. tyg. ciąży. Nigdy nie miałam opryszczki. Mój mąż 2 tygodnie miał właśnie opryszczkę trwającą 4 dni (później przez parę dni został czerwony ślad) przez te 4 dni nie całowaliśmy się ani nie uprawialiśmy seksu, później już tak, włącznie z seksem oralnym. Jakie jest ryzyko, że zaraziłam się HSV1 i czy jest ryzyko zakażenia HSV2 (mąż miał tylko opryszczkę na ustach)? I jakie to niesie ryzyko dla ciąży? Ja nie mam żadnych objawów.

Jeśli w ciągu 2-3 tygodni po kontakcie nie pojawiła się opryszczka, to znaczy, że nie doszło do zakażenia. Wirus wywołujący opryszczkę na ustach jest innym typem wirusa niż ten, który wywołuje opryszczkę narządów płciowych. To znaczy, że jeśli nie było kontaktu z osobą zarażoną wirusem opryszczki narządów płciowych, to ona u osoby skontaktowanej nie wystąpi. Ryzyko powikłań wynikających z zarażenia wirusem zależy od lokalizacji zakażenia, czy doszło do zakażenia krwi i przechodzenia wirusa przez łożysko, od wieku ciąży oraz czy było wdrożone leczenie. Drobne zmiany nie mają żadnego wpływu na rozwój ciąży, natomiast zakażenie płodu jest bardzo poważnym powikłaniem i kończy się zwykle obumarciem wewnątrzmacicznym płodu lub śmiercią noworodka.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.