Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

9 komentarze
Autor: Monika Majewska

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Jakie konsekwencje może mieć jej niedobór dla ciężarnych? Jakie są objawy niedoboru luteiny (progesteronu)?

Luteina, czyli progesteron, to hormon płciowy produkowany przez ciałko żółte w jajniku i łożysko w trakcie ciąży. Za jego wytwarzanie odpowiadają również kora nadnerczy (progesteron jest produkowany w jej warstwie pasmowatej i siatkowatej) oraz ośrodkowy układ nerwowy.

W pierwszej fazie cyklu stężenie luteiny jest bardzo niskie. W tym czasie wzrasta poziom estrogenu - hormonu, który przygotowuje błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie luteiny zaczyna wzrastać tuż przed owulacją, a swój szczyt osiąga w 20-22 dniu cyklu. W przypadku, gdy nastąpiło zapłodnienie, wytwarzanie hormonu jest kontynuowane. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, progesteron działa jedynie przez kilka dni, po czym w ok. 27 dniu jego stężenie spada i pojawia się miesiączka. W związku z tym do głównych zadań luteiny należy m.in. regulacja cyklu menstruacyjnego.

Dlaczego luteina (progesteron) jest tak ważna dla kobiet w ciąży?

Luteina (progesteron) pełni kilka bardzo ważnych funkcji w czasie ciąży:

  • przygotowuje błonę śluzowej macicy do implantacji, czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej (dzięki niemu błona jest bardziej ukrwiona i grubsza niż zwykle)
  • odpowiada za utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska (przez około 3 miesiące)
  • hamuje skurcze macicy, a tym samym zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi

Warto wiedzieć, że podczas 9 miesięcy ciąży poziom luteiny wzrasta prawie stukrotnie. Dopiero przed porodem jej poziom nieco spada, co jest dla macicy sygnałem do silniejszych skurczów i rozpoczęcia akcji porodowej.

Ponadto luteina:

  • uczestniczy w produkcji hormonów metabolicznych płodu
  • odpowiada za zmiany w gruczołach mlecznych, które przygotowują je do produkcji mleka podczas laktacji
  • wstrzymuje dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa

Progesteron związany jest również z regulacją temperatury ciała w organizmie. Dzięki temu mierząc temperaturę codziennie rano, można dowiedzieć się, czy owulacja miała już miejsce.

Niedobór luteiny w ciąży: skutki. Kiedy należy przyjmować progesteron?

Luteina (progesteron) odpowiada za utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. W przypadku jej niedoboru ciąża nie może przebiegać prawidłowo i istnieje ryzyko poronienia. Jeśli więc u kobiety we wczesnym etapie ciąży (do 12.-13. tygodnia) pojawiają się plamienie, ból w podbrzuszu lub skurcze macicy, lekarz może zalecić ciężarnej przyjmowanie specjalnej postaci progesteronu, zwykle w formie tabletek doustnych lub podjęzykowych (Duphaston, Luteina). Hormon ten jest stosowany również w celu zapobiegania porodu przedwczesnego w ciąży zaawansowanej. Wówczas stosuje się głównie progesteron w tabletkach dopochwowych i zastrzykach.

To ci się przyda

To ci się przyda

Kiedy lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny (progesteronu) w czasie ciąży?

1. Kiedy kobieta we wczesnej ciąży skarży się na bóle brzucha i skurcze macicy oraz zauważyła krwawienie lub plamienia - objawy, które wskazują, że istnieje ryzyko poronienia.

2. Jeśli poprzedni poród (lub porody) zakończył się u ciężarnej przedwcześnie, a także wtedy, gdy doszło do poronienia. Wówczas progesteron podaje się profilaktycznie od około 16. tygodnia ciąży.

3. Kiedy u ciężarnej zdiagnozowano niewydolność szyjki macicy, która zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji luteinę podaje się zwykle od 23. tygodnia ciąży.

4. Jeśli w zaawansowanej ciąży występuje zagrożenie porodem przedwczesnym (np. przy zbyt wczesnych skurczach).

WAŻNE! lekarze zalecają ostrożność w przyjmowaniu luteiny w czasie ciąży, zwłaszcza jeśli u ciężarnej zdiagnozowano problemy z wątrobą lub nerkami. W takich przypadkach można zastosować lek w formie dopochwowej. Dzięki temu metabolizm tego hormonu nie odbywa się w tych dwóch narządach.

Ostrożność zaleca się również w stosowaniu progesteronu we wczesnej ciąży. Jego nadmiar może przyczynić się do powstania u dziecka drobnych wad związanych z układem moczowym.

Polecamy
Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się porusza. Ale ból brzucha ...

Niedobór luteiny: objawy

Niedobór luteiny można zdiagnozować przed ciążą. Charakterystyczne objawy zbyt niskiego stężenia tego hormonu to:

  • nieregularne miesiączki (czasem mogą pojawiać się bardzo obfite krwawienia)
  • plamienie międzymiesiączkowe
  • problemy z zajściem w ciążę
  • niewłaściwy wzrost temperatury ciała

Z kolei zbyt duże stężenie luteiny (progesteronu) może powodować obrzęki, ponieważ hormon ten powoduje zatrzymanie wody w organizmie, lub sprzyjać powstawaniu żylaków (powoduje wolniejszy przepływ krwi).

Ważne

Ważne

Palenie może obniżać poziom luteiny (progesteronu)

Palenie papierosów w czasie ciąży może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie łożyska. Wszystko przez zawarte w dymie papierosowym niebezpieczne substancje, m.in. kadm, które mogą przyczynić się do znacznego obniżenia stężenia progesteronu. A jego niski poziom stwarza ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego.

Progesteron: kiedy robić badanie?

Badanie progesteronu należy wykonać w 7 lub 8 dniu po owulacji. Ten dzień można rozpoznać na podstawie wzrostu temperatury. Inną metodą jest monitoring cyklu na USG, który pozwoli precyzyjnie określić moment owulacji.

Należy zaznaczyć, że poziom progesteronu nie jest stabilny w ciągu doby, ponieważ jest wydzielany w sposób pulsacyjny (tzn. jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia). Dlatego badania krwi mogą dać fałszywy wynik.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 28.07.2017

Komentarze (1 - 9 z 9)
xenna, 16.05.2016 12.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pani mądra Luteino, wyraz "przeciwutleniających" piszemy razem
 
Nikolina, 30.09.2015 14.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie to samo co u Magdy było, zdecydowanie wolę doustną luteinę. Dopochwowo mnie wkurza jak mi coś pół dnia wypływa. Mam jeszcze prawie dwa miesiące do rozwiązania i powiem wam, że czuję się jak słoń. Spać coraz niewygodniej i wszystko człowieka męczy. Ten basen chociaż kręgosłup odciąża.
 
magnus-lekarz (nie-ginekolog), 31.08.2015 13.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Luteina (czyli ten produkt leczniczy, który zawiera progesteron) "doustna" jest de facto podjęzykowa. Oznacza to, że tabletki należy utrzymywać pod językiem, dopóki się całkowicie nie rozpuszczą. Co - z doświadczenia - trwa minimum 40 minut, a najczęściej około godziny nawet do 1,5 h!! Wiadomo, że nie można wtedy jeść. Poza tym jest strasznie gorzka. Gdybym miała wybór, pewnie dzisiaj wybrałabym globulkę dopochwową, ale oczywiście dawkowanie i sposób podawania musi dobrać indywidualnie lekarz! Podanie podjęzykowe tabletki gwarantuje jej właściwe wchłanianie. Jeśli zdarzyłoby mi się ją połknąć, to założyłabym, że prawdopodobnie jakaś część progesteronu dostała się do krwiobiegu, ale trudno ocenić jaka. Jeśli musiałabym działać "na własna rękę", nie wzięłabym dodatkowej dawki, tylko przyjęłabym następną o normalnej porze. A najlepiej wtedy skontaktować się ze swoim lekarzem zamiast pisać na forum. ;)
 
ANNA, 21.06.2015 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DO LUTEINA: NAZWA HANDLOWA HORMONU O NAZWIE PROGESTERON TO LUTEINA I NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z TĄ LUTEINĄ NATURALNĄ POCHODZĄCĄ Z ROŚLIN. PROPONUJĘ DOCZYTAC LUB ZAPYTAC GINEKOLOGA A NAJLEPIEJ ENDOKRYNOLOGA A NIE PISAĆ GŁUPOTY I WPROWADZAĆ LUDZI W BŁĄD
 
LISICA, 21.06.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LUTEINA (PROGESTERON) WYPISYWANA PRZEZ GINEKOLOGA NIE JEST TĄ SAMĄ LUTEINĄ CO TA Z POCHODZENIA ROŚLINNEGO. LUTEINA POCHODZENIA ROŚLINNEGO JEST DOBRA NP. NA WZROK I NIE MA NIC WSPÓŁNEGO Z HORMONAMI. PROPONUJE DOCZYTAĆ DOKŁADNIE LUB ZAPTAC FACHOWCA ZAMIAST SIĘ WYMĄDRZAĆ
 
pomocy, 17.06.2015 06.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam biore luteina na podtrzymanie ciazy jestem w piatym tygodniu ciazy a dzisiaj zamiast ssac luteine połknelam ja czy efekt nie bedzie odwrotny i czy powinnam jeszcze raz wziasc te dwie tabletki i wyssac czy zstawic tak jak jest
 
Monika, 20.05.2015 22.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja znalazłam w Wikipedii, że progesteron to potocznie luteina http://pl.wikipedia.org/wiki/Progesteron
 
Luteina, 01.05.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Luteina nie jest hormonem, a już na pewno nie jest to Progesteron. Jak ktoś nie potrafi wymówić słowa progesteron, to jego problem, ale proszę nie róbcie z ludzi debili. Luteina jest naturalnym roślinnym żółtym barwnikiem o właściwościach przeciw utleniających. Progesteron zaś jest hormonem wydzielanym przez jajniki (komórki lutealne ciałka żółtego), łożysko i jądra. Autora odsyłam do szkoły podstawowje (chyba 7 klasa, to kiedyś była), a wszystkich zainteresowanych chociażby do Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksantofile
 
Sylwia, 14.03.2015 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja brałam luteinę pod koniec ciąży bo skracała mi się szyjka. Niestety minus tej dopochwowej jest taki, że jak bierzesz ją regularnie i do końca ciąży, to jak wypływa po pewnym czasie zaczyna podrażniać. Ciężko ja zmyć samym mydłem. Jeśli macie wybór, to polecam tą doustną.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

230

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

209

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

164

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

150

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.