HORMONY w ciąży - prawdziwa burza

Konsultant: dr n. med. Ewa Juchnicka, ginekolog endokrynolog, CM Enel-Med w Warszawie
8 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Hormony w ciąży dają popalić każdej kobiecie. Nudności, zgaga, huśtawka nastrojów to tylko niektóre uboczne efekty burzy hormonów, która rozpoczyna się już w momencie zapłodnienia. Czemu to wszystko ma służyć?

Hormony w ciąży powodują prawdziwą rewolucję.

Hormonów nie można zobaczyć ani dotknąć i gdyby nie lekarze i mądre książki, nawet byśmy nie wiedziały, że istnieją. Występują w bardzo małym stężeniu, a mimo to mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, uczucia i zachowanie.

Od chwili zapłodnienia nie tylko gwałtownie nasila się wydzielanie hormonów dobrze już znanych i obecnych wcześniej, ale zaczyna się też produkcja nowych, występujących tylko w ciąży. Ta nagła rewolucja ma na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu i przygotowanie ciała kobiety do porodu. Niestety, skutkiem ubocznym działania hormonów są przykre objawy: nudności, zgaga, zaparcia czy tzw. humory, czyli niestabilność emocjonalna.

Progesteron w ciąży

Progesteron to żeński hormon płciowy produkowany przez jajniki już przed ciążą, ale w niewielkich ilościach. Co miesiąc wraz z estrogenami przygotowuje on śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka, a gdy do zapłodnienia nie dochodzi, powoduje złuszczenie śluzówki macicy i jej wydalenie wraz z krwią (czyli miesiączkę). Co innego, gdy jajeczko zostaje zapłodnione – wtedy progesteron jest w swoim żywiole. Dwoi się i troi – to mało powiedziane. Jego poziom wzrasta stukrotnie!

Progesteron to "hormon prorodzinny" – jego zadaniem jest utrzymanie ciąży. O kobietę się raczej nie troszczy – jest odpowiedzialny za większość ciążowych dolegliwości.

Progesteron robi wszystko, by jajo najpierw zagnieździło się w macicy, a potem mogło się tam bezpiecznie rozwijać. Przede wszystkim zapobiega zbyt silnym i przedwczesnym skurczom oraz reguluje funkcjonowanie łożyska. Rozluźniając mięśnie i więzadła (poprzez wpływ na relaksynę), przygotowuje ciało do porodu. Innym ważnym zadaniem tego hormonu jest udział w przygotowaniu piersi do produkcji mleka (poprzez wpływ na prolaktynę). Dopiero przed porodem jego poziom nieco spada, co jest dla macicy sygnałem do silniejszych skurczów i rozpoczęcia akcji porodowej. Dalszy spadek stężenia progesteronu następuje po urodzeniu dziecka.

Progesteron: przykre skutki uboczne w ciąży

 • powoduje rozluźnienie mięśni nie tylko układu rozrodczego, ale też pokarmowego, czego efektem są zaparcia i wzdęcia; rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem jest przyczyną zgagi
 • rozszerzając żyły, powoduje zwolniony przepływ krwi, co może sprzyjać krwawieniom z nosa i żylakom
 • spadek poziomu progesteronu w połogu wywołuje wahania nastroju, a nawet depresję poporodową
 • zatrzymuje wodę, co jest przyczyną obrzęków
 • pobudzone do produkcji mleka piersi są tkliwe, czyli nadwrażliwe na dotyk, który często sprawia ból
 • pod jego wpływem intensywniej pracują gruczoły łojowe i potowe, przez co szybciej przetłuszczają się włosy, a na skórze mogą pojawić się wypryski
 • ostuda, czyli przebarwienia na twarzy, to wynik zwiększonej ilości zarówno progesteronu, jak i estrogenów; ciemnieją także brodawki sutkowe, pępek, kresa (pionowa kreska na brzuchu) oraz krocze
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 16.01.2017 21:47
powyzsze wypowiedzi sa wspaniałe. powinno byc wiecej takich miejsc, gdzie faceci pisaliby te swoje głupoty o 'przezywaniu' ciązy. wyjasnijmy sobie raz na zawsze: facet NIGDY nie 'przezyje' ciązy swojej panny, to co on tam współczuje swoja empatią to nawet nie jest 2% :) ale fakt faktem - jak laska poczyta trochę tych męskich głupot o centymetrze jak w wojsku, szykanach o kolor w pokoju i wrogu numer jeden, to jakoś tak przyjemniej. innym okiem widzę, że 'problemy' jakich doświadcza zaciązona to są hormonalne fantazje i nie maja nic wspolnego z zyciem. to są nieraz tak absurdalne kobiece wymysły, że az sie nie da nie śmiechnąć. A najlepszym sposobem na zdystansowanie sie do problemow to wysmianie ich. polecam ;)
Nie zarejestrowany, 14.04.2015 17:45
wiecie co, niedawno się dowiedziałam że jestem w ciąży, czuje się strasznie.musze zrezygnować z pracy, ze studiów. Mam dopiero 20 lat i wiem że nie dam rady, nie mam pojęcia co robić. Gdybym miała wybór wolałabym dowiedzieć się że mam raka niż że jestem w ciąży. Nie nawidze swojego chłopaka za to co zrobił, wiem że to dziwne bo to tez moja wina.. ale tak po prostu czuje, nie chce go znać... chociaż nadal ze soba jesteśmy. widzę że on sobie nic z tego nie robi.. teksty typu "super, jesteś w ciaży" "będziemy mieć dzidziusia", "będzie taki jak ty", "musze teraz być dla Ciebie miły", "nie denerwuj sie bo zrobisz krzywde dziecku bo ono czuje to co ty".... irytuje mnie to.. mam dosć... i nie chce być w ciaży, poza tym faceci współćzuje wam... i zazdroszcze każdej matce która chce mieć dziecko bo wiem że moje jest nie chciane..
 

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) - hormon utrzymujący ciążę

Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany od ok. 7. dnia po zapłodnieniu (gdy zarodek jest w stadium blastocysty). Odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji hormonów koniecznych do utrzymania ciąży, zwłaszcza progesteronu. Gonadotropina powinna występować wyłącznie w ciąży, to właśnie jej obecność w moczu i we krwi wykrywają testy ciążowe. Najwięcej hCG jest w I trymestrze, potem jej stężenie spada.

Przykre skutki uboczne działania gonadropiny w ciąży

 • może odpowiadać za nudności i wymioty w I trymestrze

Relaksyna: hormon wytwarzany przez jajniki wyłącznie w ciąży

Gdy zbliża się poród, relaksyna rozluźnia więzadła kości spojenia łonowego i rozmiękcza tkanki miękkie kanału rodnego, ważne jest zwłaszcza rozluźnianie szyjki macicy. Dzięki temu kanał rodny jest lepiej przygotowany do tego, by dziecko mogło wydostać się na zewnątrz.

 • Relaksyna: przykre skutki uboczne

rozluźnienie połączenia kości spojenia łonowego (w 28.-32. tygodniu ciąży) często jest źródłem tępego bólu w okolicy łonowej.

Hormon luteinizujący (LH)

Hormon luteinizujący jest wytwarzany przez przysadkę mózgową, stymuluje organizm do wytworzenia jajeczka. Po zapłodnieniu działanie LH polega na pobudzaniu do zwiększonej produkcji progesteronu. W późniejszej fazie ciąży (za pośrednictwem progesteronu) działa na mięsień macicy rozkurczowo.

Warto wiedzieć

Ważne

Hormony - co to takiego?

To wytwarzane przez nasz organizm związki chemiczne, które koordynują procesy zachodzące w komórkach. Od ich działania i stężenia zależy funkcjonowanie wszystkich narządów. Hormony, wytwarzane przez gruczoły, są wydzielane do krwi. Ośrodek sterowania ich produkcją znajduje się w podwzgórzu mózgu, gdzie komunikują się ze sobą systemy nerwowy i hormonalny. To tam docierają informacje o zapotrzebowaniu narządów na hormony. Gdy któregoś brakuje, podwzgórze wydaje rozkaz przysadce mózgowej, by zaczęła wydzielać hormon stymulujący, który pobudzi konkretny gruczoł do wzmożonej pracy. Jeśli ten układ działa bez zarzutu, cały organizm funkcjonuje sprawnie. Gdy zaś równowaga hormonalna zostaje zakłócona, zaczynają się problemy: chorujemy, gorzej wyglądamy, źle się czujemy. Na życie kobiety szczególny wpływ mają hormony płciowe – estrogeny i progesteron. To one decydują o tym, że wyglądamy jak kobiety, a także sterują naszą płodnością, wyznaczając rytm cyklu miesiączkowego. O tym, jak zmiana poziomu hormonów płciowych wpływa na nasz stan, także psychiczny, dobrze wiedzą te z pań, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ale to dopiero przedsmak tego, co czeka kobietę, gdy zajdzie w ciążę.

Estrogeny zwane są "hormonami kobiecości"

Przed ciążą estrogeny odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych i regulują nasz cykl, stymulując owulację. Po zapłodnieniu przygotowują śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka i podtrzymują ciążę. Estrogeny i progesteron zapoczątkowują zmiany w mięśniu macicy – rozciąganie i przerost tkanek mięśniowych. Dzięki estrogenom macica się powiększa, więcej jest w niej naczyń krwionośnych, a podczas porodu jej mięsień jest podatny na działanie pobudzającej skurcze oksytocyny. Estrogeny wpływają też na rozwój kanalików mlekowych w piersiach. Dodają przyszłym mamom urody – dzięki nim piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza. Wpływają również na psychikę, budząc instynkt budowania gniazda, pod którego wpływem kobieta urządza mieszkanie na przyjęcie dziecka. W ciąży stężenie estrogenów sukcesywnie wzrasta, po porodzie zaś gwałtownie spada.

Przykre skutki uboczne estrogenów

 • estrogeny powodują zwiększenie ilości przepływającej przez ważne narządy krwi, a to może skutkować krwawieniem z dziąseł i z nosa
 • nagły spadek stężenia estrogenów po porodzie może nasilać u matki nastroje depresyjne.

Oksytocyna - hormon powodujący skurcze macicy podczas porodu, połogu i orgazmu

Oksytocyna jest obecna już podczas ciąży, ale dopiero podczas porodu (za sprawą estrogenów) mięsień macicy uwrażliwia się na działanie oksytocyny i regularnie się kurczy. Po porodzie oksytocyna wydziela się podczas ssania piersi przez dziecko – powoduje to wypływanie mleka, a jednocześnie obkurczanie się macicy. Oksytocyna zwana jest hormonem miłości, bo wywołuje u matki opiekuńcze zachowania wobec dziecka i odpowiada za budowanie emocjonalnej więzi między nimi.

Dodatkowy plus oksytocyny

 • dzięki oksytocynie podczas karmienia niektóre kobiety odczuwają satysfakcję seksualną, a nawet przeżywają orgazm!

Prolaktyna - nazywana bywa hormonem mlecznym

Wytwarzana przez przysadkę mózgową prolaktyna to  tzw. "hormon macierzyństwa" hamuje u kobiety zainteresowanie seksem, a kieruje jej uwagę na dziecko. Już podczas ciąży poziom prolaktyny wzrasta 10-krotnie, ale w pełni dochodzi ona do głosu po porodzie – pod jej wpływem w piersiach wytwarzany jest pokarm. Po zakończeniu karmienia jej stężenie znacznie spada.

Dodatkowe plusy prolaktyny:

 • podczas laktacji wysokie stężenie prolaktyny hamuje owulację, co zapobiega zbyt szybkiemu zajściu w następną ciążę
 • dobrze wpływa na relacje z dzieckiem – dzięki niej matka ma więcej siły i lepiej znosi niedogodności związane z opieką nad maluchem, np. nieprzespane noce.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.07.2017

Komentarze (1 - 8 z 8)
Iza, 28.08.2016 15.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak, eva/qu mogą spokojnie aplikować kobiety w ciąży. Są naturalne, nie wchłaniają się do krwioobiegu.
 
inka, 28.08.2016 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A te czopki evaqu są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
 
nego, 23.08.2010 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Artykuł traci na wartości jeśli jest konsultowany przez Ewę Juchnicką. Pewnie nie miała czasu go przeczytać, tak jak nie ma czasu dla pacjentek, które traktuje przedmiotowo. Poczytajcie na forach m.in. znanylekarz nim się do niej umówicie!!!
 
emu, 10.08.2010 00.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy teraz już nie ma nic intymnego?
 
LOL, 01.03.2010 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ELO ;P
 
eska, 20.08.2009 12.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zojka, wyjaśnień na temat nudnosci i wymiotów w ciąży? toż przecież o tych objawach wiedzieli już nasi przodkowie... Taaki dyskomfort? Że niby tylko Twoja córka nagle zaczęła tak na ciążę reagować... Szok, ludzie, trochę cierpliwości i rozsądku.
 
Mag, 24.10.2007 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio dowiedziałam się, że Testy owulacyjne wychodzą pozytywnie przez całą ciążę. Czy to prawda? Czy już od momentu owulacji, a więc i ewentualnego zapłodnienia poziom LH jest wciąż tak wysoki od poczęcia aż do porodu? Bardzo proszę o odpowiedź.
 
zojka, 15.10.2007 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kilka m-cy temu - temat samopoczucia w czasie ciąży był na wagę złota -moja córka będzie niedługo rodzić - szukałyśmy wyjaśnień na temat : nudności, wymiotów, złego sampomoczucia. Potrzebowałyśmy dobrej recepty i fachowej porady. Dziecko było planowane, ciąża jest oczekiwana z radością . A tu taki dyskomfort. Dziś przesłałam jej te informacje - myślę, że wyjaśnią jej wiele spraw. Przyznam się, że i mi po 28 latach- przeczytane informacjie, dały pełny obraz i pełne zrozumienie zjawisk towarzyszących ciąży. Uważam, że ten temat jest tematem trafionym - należy przekazuwać przyszłym matkom tak istotne sprawy.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

133

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

125

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

100

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia

Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Często nie wiemy, czy doszło do zapłodnienia. Niby wszystko jest...

więcej

91

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.