Złamanie kości śródstopia – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

2020-09-14 12:24 Monika Majewska

Złamanie kości śródstopia, przede wszystkim piątej, na które skarży się Justyna Kowalczyk, to często spotykany rodzaj złamania nie tylko u sportowców. Skomplikowany układ kości stopy i ich połączeń jest narażony na ciągłe obciążenia, a dodatkowo mało odporny na urazy. Jakie są przyczyny i objawy złamania kości śródstopia? Jak przebiega leczenie tego typu złamań? Jak długo trwa rehabilitacja?

Złamanie kości śródstopia to przerwanie ciągłości kości środkowej stopy na skutek przekroczenia granicy jej wytrzymałości. Najczęściej złamaniu ulega piąta kość śródstopia, która znajduje się między kością sześcienną (leżącą do przodu do kości piętowej) a małym palcem u nogi.

Spis treści

  1. Złamanie kości śródstopia - przyczyny
  2. Złamanie kości śródstopia - objawy
  3. Złamanie kości śródstopia - leczenie i rehabilitacja

Najczęściej diagnozowanym rodzajem złamania kości śródstopia jest tzw. złamanie Jones'a, które jest umiejscowione 1,5 cm od końca kości. Do tego typu złamania może dojść, gdy ktoś "źle stanie" na boku stopy. Wyróżnia się także złamanie zmęczeniowe (inaczej złamanie przeciążeniowe, stresowe, powolne, marszowe), w przypadku którego dochodzi do złamania trzonu kości śródstopia (najczęściej trzonu drugiej lub trzeciej kości śródstopia). Ostatnim rodzajem złamania, klasyfikowanym ze względu na miejsce i mechanizm urazu, jest złamanie tenisisty, które charakteryzuje się oderwaniem niewielkiego fragmentu od końca kości skierowanego ku tyłowi.

Złamanie kości śródstopia - przyczyny

Do złamania kości śródstopia i palców może dojść wskutek uderzenia ciężkim przedmiotem, przejechania, albo też po upadku z wysokości. Jednak najczęściej złamanie to jest wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego. Z tego powodu złamanie kości śródstopia często diagnozuje się u sportowców, zwłaszcza u biegaczy.

Innymi przyczynami złamania śródstopia mogą być także choroby, np. reumatoidalne zapaleniem stawów, czy operacje, np. osteotomie korekcyjne. Mogą one zmieniać punkty największych obciążeń na stopie, co prowadzi do złamań przeciążeniowych.

Złamanie kości śródstopia - objawy

Tego typu złamanie kości jest połączone z obrażeniem sąsiednich części miękkich. Z przerwanych naczyń oraz z uszkodzonych odłamami kostnymi tkanek miękkich wylewa się krew, czego objawem jest krwiak, charakteryzujący się zasinieniem i obrzękiem. Zasinienie to najbardziej widoczne jest na grzbiecie stopy lub placów.

Złamaniu towarzyszy ból stopy, który nasila się przy jej uciskaniu, próbie chodzenia, a nawet podczas ruchu palcami stopy, a ustępuje przy odciążeniu stopy.

Złamanie kości śródstopia - leczenie i rehabilitacja

Leczenie tzw. złamania tenisisty zwykle ogranicza się do chodzenia w obuwiu z twardą podeszwą, bądź do założenia gipsu marszowego. W większości przypadków całkowite wyleczenie następuje po około 8 tygodniach.

Leczenie nieprzemieszczonego złamania Jones'a polega na unieruchomieniu stopy w gipsie na 6-8 tygodni. W tym czasie nie wolno obciążać kończyny.

Inaczej leczenie przebiega u sportowców. W ich przypadku wskazane jest leczenie operacyjne, głównie dlatego, że złamania typu Jones'a leczone opatrunkiem często nie zrastają się. Istnieje także ryzyko wystąpienia ponownego złamania w niedługim czasie od zrośnięcia się kości.

Złamania ze zmęczenia goją się bardzo trudno - nawet do 20 tygodni. Należy zaznaczyć, że nawet w tym czasie kość może nie zrosnąć się. W przypadku złamania ze zmęczenia stopę unieruchamia się przy użyciu szyny lub gipsu.

W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne. Natomiast leczenie każdego rodzaju złamania z przemieszczeniem polega na leczeniu operacyjnym, którego celem jest usunięcie odłamków kości.

Jeśli dolegliwości bólowe są bardzo duże, lekarz może podjąć decyzję o wstrzyknięciu tzw. blokady, która działa jak lek przeciwbólowy i wówczas dolegliwości są znacznie mniejsze.

Jak rozpoznać złamania innych kości?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adrian Hołubowicz
|

Jak wygląda przebieg zespole ona kości w śródstopiu ?

Radek
|

Najlepiej po jakichś upadkach itd to zrobić rentgen, żeby zobaczyć czy
jest żebro całe.

qqw
|

ale bol nie pozdrawiam

ancor
|

czy ktos wie jak powinnien zajac sie lekarz jezeli na zdjeciu rtg widac odamek kosci szesciennej i mam zwichniecie kostki. co ze sciegnemi wiazadłami i czy ta kosc sie przykleji w prawidłowym miejscu?

ja
|

Boleć boli. ale jak chodzisz to się nie zrośnie. Nie możesz obciążać stopy przez 6-8 tygodni. 2 kule w dłoń i nauka chodzenia, bo źle chodząc o kulach nabawisz się zwyrodnień. Strata czasu aby dojść do normalności. Ja miałem 6 tygodni w gipsie i 6 bez w sumie 12 tygodni o dwóch kulach. Po tym czasie zacząłem stawać na stopę ale bardzo lekko. Przy większym nacisku wielki ból. Po 6 miesiącach jeszcze używam kul choć czuję stopę coraz mocniejszą i mniej boli.

Złamanie kośći sródstopia
|

Uwaga panowie panie podstawa przy złamaniach i mocnych stłuczeniach atybiotyk i zatrzyki w brzuch min 2 tyg odrazu po wypadku bo rana sie zacznie paskudzić najlepsze to pierwsza wizyta prywatnie powaga bo mozna płakac ale już zapuzno.

anna
|

Witam zlamalam piete . nie widzialam zdjec oraz niewiem czy zlamanie jest powarzne bo niestety jest w uk i lekarz nie chcial mi pokazac zdjecia ... mam wielkie objawy ze nie wstane szybko kazdy mi to powtarza ze nie ma takiej opcji ze 2 3 miesiace w domu . Jak ten proces wyglada ? jak dlugo trwa rehabilitacja zeby wstac i chodzi nie ma znaczenia dla mnie czy boli poprostu chodzi o to zeby wstac ....

pech
|

ja złamałemkość śrudstopia ale tą od durzego palca do pięty