Osteotomia - rewolucyjna metoda leczenia zwyrodnień stawów kolanowych

2009-01-28 5:05

Nowatorska operacja zwyrodnienia stawów kolanowych to nadzieja dla wielu chorych. Dzięki niej chorzy cierpiący od lat na problemy z kolanami będą mogli uniknąć ryzykownego zabiegu założenia endoprotez i szybko powrócić do zdrowia i pełnej aktywności fizycznej.

Taka operacja zwyrodnienia stawów kolanowych została po raz pierwszy wykonana w naszym kraju, w stołecznym Centrum Medycyny Sportowej. I od tej chwili Polska stała się jednym z czterech krajów na świecie, gdzie tego typu zabiegi będą przeprowadzane.

Zabieg osteotomii kości piszczelowej to nadzieja dla tysięcy pacjentów

Zabieg (jego oficjalna nazwa medyczna brzmi: osteotomia korekcyjna kości piszczelowej z zastosowaniem innowacyjnej płytki kompatybilnej z tkanką kostną pacjenta), przeprowadzony w nowatorskiej technologii nazwanej System iBalance AKR (Axial Kneee Realignment) to przede wszystkim nadzieja dla tysięcy pacjentów, cierpiących na zwyrodnienia stawów kolanowych. A statystyki pod tym względem są bardzo ponure. Jedne mówią o 10, ale inne o ponad 30 proc. chorych. I będzie ich przybywać. Bo, choć tego typu dolegliwości najczęściej występują u osób w wieku 40 – 70 lat, to chorują coraz młodsi, do czego w znacznym stopniu przyczynia się niezdrowy styl życia.

Endoprotezy staną się przeszłością

Zaczyna się niewinnie – sztywność stawów, najczęściej poranna, potem ból podczas schodzenia po schodach, podczas noszenia cięższych przedmiotów, podnoszenia. Czasami jednym z pierwszych objawów może być trudność i ból przy próbie założenia nogi na nogę. Jeśli do tych objawów dołączą się przykurcze w stawach, noga może ulec skróceniu (co zdarza się dość często) i chodzenie staje się coraz trudniejsze. W jeszcze bardziej zaawansowanych postaciach choroby aktywność chorego jest na tyle ograniczona, że konieczne staje się np. montowanie specjalnych uchwytów w łazience przy wannie czy przy toalecie, podwyższonego sedesu czy wysięgników do zakładania skarpet, aby podstawowe czynności higieniczno-fizjologiczne były w ogóle możliwe. 
W początkowym okresie choroby zwyrodnieniowej kolan leczenie można rozpocząć od miejscowego stosowania leków przeciwbólowych. Jednak zwykle na tym się nie kończy. Jeśli dolegliwości nie ustępują po leczeniu farmakologicznym, chorzy są zazwyczaj kierowani do lekarza ortopedy, który może zasugerować operację. Do tej pory istniała jedyna możliwość interwencji chirurgicznej – założenie endoprotezy. Ta choć łagodzi ból i ułatwia poruszanie się, jednak nie daje możliwości pełnego odzyskania sprawności.

Implant zamiast endoprotezy

Przełomowa technologia System iBalance AKR pozwala na uniknięcie zabiegu wymiany stawu na endoprotezę. Jest to technika pozwalająca na nieosiągalną do tej pory dokładność i bezpieczeństwo dla pacjenta. Innowacyjność polega na tym, że choremu zamiast protezy zakłada się implant, tzw. biopłytkę, kompatybilną z tkanką kostną. Jest ona zbudowana z materiału, przyjaznego kościom i nie wymaga usunięcia po wygojeniu.
Implant wykonany jest z takiego materiału, że nie jest konieczne wprowadzanie dodatkowych elementów, takich jak metalowe płytki czy śruby, stosowane przy zakładaniu endoprotezy. Standardowe endoprotezy, ponieważ są sztywne, nie gwarantują stabilności stawu, co zapewnia w 100 procentach nowatorski implant. Zmodyfikowane zostały także narzędzia stosowane podczas operacji. Zaprojektowano je tak, aby jak najbardziej precyzyjnie przygotować pole operacyjne – najpierw wycina się fragment z kości piszczelowej, potem w jego miejsce zakłada biopłytkę, mocując go tzw. kotwicami.

Wysokie koszty operacji osteotomii korekcyjnej kości piszczelowej

Szczęśliwą pacjentką, która jako jedna z pierwszych przeszła operację zwyrodnienia stawów kolanowych, była pani Jolanta Krupa (70 l.) z Warszawy. Od lat cierpiała bóle. - Byłam zrozpaczona – mówi. - Leki nie pomagały, a dwie operacje, jakie przeszłam, zamiast pomóc, jeszcze pogorszyły sytuację. Na szczęście w odpowiednim momencie trafiłam pod opiekę lekarzy z Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie. I właśnie tam pewnego dnia spytano mnie, czy nie chciałabym poddać się nowatorskiemu zabiegowi wszczepienia implantu. Bałam się, ale zaryzykowałam, bo już chodziło mi się coraz gorzej. Dowiedziałam się, że będzie mnie operował znakomity ortopeda, dr Konrad Słynarski, a na tę pierwszą polską operację przyjedzie specjalnie ze Stanów twórca tej metody Kelly Ammann i amerykański ortopeda, dr Tim Egan. No, to jak można było nie wykorzystać takiej okazji?! Operacja trwała półtorej godzina i zakończyła się powodzeniem. Teraz panią Jolantę czeka tylko kilka tygodni rehabilitacji. Niestety na razie operacje korekcyjne kości piszczelowej z zastosowaniem innowacyjnej płytki nie są refundowane. Koszt zabiegu, wraz z implantem, wynosi ok. 8 – 10 tys. zł. Biorąc jednak pod uwagę koszta leczenia i rehabilitacji w przypadku standardowego zabiegu, urzędnicy z NFZ powinni dostrzec plusy tej metody i wyciągnąć wnioski, przy opracowywaniu kolejnych list refundacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Elamela
|

Jestem ponad dwa lata po osteotomii. Noga od początku nie miała pełnego wyprostu ani pełnego zgięcia. Właśnie się dowiedziałam,że konieczna jednak endoproteza ale najpierw muszą mi wyjąć implant. Teraz żałuję,że przyjęłam tą próbę ratowania mojego kolana.

aneta iwan
|

drugi mój wpis tutaj,jestem już prawie 8tygodni po osteotomii, co mogę napisać ,? Pełne zgięcie już osiagniete gdzies przy 5tym tygodniu,praktycznie bez zadnego odczuwalnego bólu, wyprost cały ,aczkolwie muszę zwracać uwagę ,gdyż organizm probuję zwalac cała pracę przy chodzeniu na zdrową nogę.ale ogolnie jestem bardzo zadowolona,nie mam zadnych niemiłych odczuć przy chodzeniu, tylko czasem dyskomfort lekki gdy nadwyrężę nogę ,ale nie ma to nic wspolnego z bólem.

aneta
|

Jestem już cztery tygodnie po ostetomii kolana,co mogę powiedzieć od siebie.Pierwsze dwa tygodnie bolało, aczkolwiek może nie tyle miejsce gdzie była robiona ostetomia a bardziej dało mi popalić kolano po artroskopii.Potem z kolejnym dniem było coraz lepiej, w drugim tygodniu po operacji zgięcie na 60stopni, kolejny tydzień już 100, a na dzień dzisiejszy prawie już całe zgiecię osiągam, gdyby nie obrzęk lekki kolana to podejrzewam że byłoby juz całkiem.nie mogę obciązać nogi jeszcze przez dwa tygodnie,rehabilitacja przynosi efekty widoczne po kazdym zabiegu ,mam dwa razy w tygodniu.Ogolnie widzę już ze bedzie dobrze nie ma żadnego bólu przy probie stawiania stopy na ziemi,żałuję tylko tego że wczesniej męczyłam się 1,5 roku zanim się zdecydowalam.gdyby ktoś chciał wiecej informacji ,prosze o mejla.anetaiwan@wp.pl

Michał
|

Witam, Pani Agnieszko. Jestem po Osteotomi podkolanowej, ja również miałem podobne problemy. Polecam w 100% ten zabieg. Dziękuję twórcą tej metody za takie rozwiązanie i jestem szczęśliwy, że trafiłem w końcu na lekarza który mi pomógł. Rehabilitacja przebiega dobrze, wiadomo, ze wiąże się to z pewnymi niedogodnościami ale tylko na początku. Dodam, że w rehabilitacji bardzo pomaga szyna CPM, no i oczywiście własne zaangażowanie w ćwiczenia których nauczy się Pani w szpitalu. Powinna Pani dostać również zestawy ćwiczeń od rehabilitanta. Polecam klinikę RehaSport w Poznaniu.

Pozdrawiam, Michał.

dero92
|

Dr. Bojanowski, przyjmuje w Zielonce, ordynator w Wołominie, specjalizuje się w osteotomiach, jako jedyny poprawnie mnie zdiagnozował, jego diagnoza i propozycja leczenia pokrywa się ze słynarskim. Dla mnie nie ma lepszego lekarza :).

agnieszka
|

Witam, piszę tutaj aby prosić o radę. Byłam wczoraj u Doktora Konrada Słynarskiego na konsultacji, po przebadaniu stwierdził, że kolano kwalifikuje się do operacji, tylko zaproponował mi osteotomię z implantem. Koszt takiego zabiegu to 30 tysięcy, co przerasta moje możliwości. Moje pytanie: czy ktoś miał coś podobnego i mógłby odpowiedzieć mi jak się funkcjonuje po? Gdzie może zostać wykonany jeszcze taki zabieg? I tak nic innego mi nie pomoże, a ból jest nie do zniesienia. Więc wręcz błagam o jakąkolwiek wskazówkę. Z góry dziękuję .

JOLANTA
|

witam serdecznie, -prosze kazdego ,kto poddał sie osteotomii wysokopiszczelowej iBALANCE. cORUJE OD 25 LAT NA ZWYRODNIENIE OBU KOLAN, PRZESZLAM KILKA ARTROSKOPII. NIESTETY OBECNIE Z BRAKU CHRZASTKI W 1 KOLANIE PO STRONIE PRZYŚRODKOWEJ ból jest nie do zniesienia. Oczywiscie w Poznaniu wyrok -ENDOPROTEZA. w kwietniu mam wizyte u Dr Słynarskiego w Warszawie. Wiele sobie obiecuję, ale bardzo chciałabym skonsultować sie z kimś ,kto już to miał, - serdecznie pozdrawiam z nadzieja na kontakt- jolamar@vp.pl

jola
|

witam serdecznie Pania Jolantę, która miała wykonany ten zabieg dwukrotnie, - bardzo interesuja mnie szczegóły, gdyz mam wskazanie do endoprotozy, ogromny bół, a chciałabym tego uniknąc. Prosze o kontakt na adres jolamar@vp.pl . dziekuje, pozdrawiam , życze zdrowia Jolanta M. z Poznania

Romaneska
|

Ja też popieram leczenie PRP. Póki nie trzeba jeszcze korzystać z inwazyjnych metod leczenia - warto spróbować. Brat miał zabiegi z podaniem PRP w przypadku problemów zwyrodnieniowych. Bardzo sprawnie zabieg ten wykonano w klinice Dea Salus w Tychach. Owszem to placówka prywatna, ale warto było poświęcić pieniądze i czas. Dzisiaj jest dużo lepiej. Przynajmniej nie bolą stawy. Pozdrawiamy.

zizi05
|

Jeżeli ból i niestabilności kolana uniemożliwiają normalne funkcjonowanie to warto pomyśleć o endoprotezie. Ja miałam zakładaną endoprotezę całkowitą z przeszczepami kości w wieku 32 lat była to 15 operacja tak więc nie wiem dlaczego lekarze mówią że jest Pani za młoda O_o i ta kolejka na zabieg masakra…