STŁUCZENIE PŁUC - przyczyny, objawy, leczenie

2017-04-24 10:44

Stłuczenie płuc oznacza uszkodzenie (rozerwanie) miąższu płuca, co jest stanem zagrożenia życia. Stłuczenie płuca jest najczęściej spotykanym obrażeniem dotyczącym płuc w przebiegu urazu klatki piersiowej. Dotyczy 30-70 proc. pacjentów doznających tępego urazu klatki  piersiowej. Jakie są przyczyny i objawy stłuczenia płuc? Na czym polega leczenie?

STŁUCZENIE PŁUC - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com STŁUCZENIE PŁUC - przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

  1. Stłuczenie płuc - przyczyny
  2. Stłuczenie płuc - objawy
  3. Stłuczenie płuc - diagnostyka
  4. Stłuczenie płuc - leczenie

Stłuczenie płuc oznacza uszkodzenie (rozerwanie) miąższu płuca. Stłuczenie płuc jest najczęściej spotykanym obrażeniem dotyczącym płuc w przebiegu urazu klatki piersiowej, a także częstym w urazach wielomiejscowych. Dotyczy 30-70 proc. pacjentów doznających tępego urazu klatki  piersiowej. Wśród innych urazów klatki piersiowej wymienia się złamanie żeber, złamanie mostka, odmę opłucnową, krwotok do jamy opłucnowej, rozerwanie przepony, tamponadę serca, rozerwanie mięśnia sercowego i wiele innych.

Stłuczenie płuc - przyczyny

Jak dochodzi do stłuczenia płuc? Gdy działający czynnik fizyczny przekazuje swoją energię do płuc, dochodzi do rozerwania miąższu, dróg oddechowych, pęcherzyków płucnych, a następnie wtórnych obrażeń, gdy na tkanki przestaje działać czynnik urazowy i zajmują one swoje pierwotne położenie. Z tego względu przeważnie stłuczenie pojawia się w obszarach przylegających do zwartych struktur zwłaszcza kostnych. Stłuczenie płuc prowadzi do gromadzenia się krwi i obrzęku w obrębie pęcherzyków płucnych. Powstałe zmiany powodują upośledzenie oddychania.

Stłuczenie płuc i inne tępe urazy klatki piersiowej są najczęściej wynikiem urazu mechanicznego (np. w wyniku wypadku samochodowego).

Stłuczenie płuc - objawy

  • na powłokach klatki piersiowej widoczne są obrażenia pod postacią  sińców czy otarć naskórka. Doświadczenie lekarskie pokazuje, że możliwe jest ciężkie stłuczenie bez widocznych obrażeń powłok

Stłuczenie płuc rozwija się podstępnie w ciągu godzin i zauważalne jest często tylko dzięki obecności śladów tępego urazu klatki piersiowej z siniakami lub złamaniami żeber.

  • palpacyjnie można stwierdzić bolesność w rzucie żeber i mostka  z ich patologiczną ruchomością i zaburzeniem  mechaniki klatki piersiowej (pojawia się wiotkość klatki piersiowej)
  • wyniku wypełnienia się pęcherzyków płucnych krwią pojawiają się dodatkowo objawy, takie jak:

    - narastająca duszność- sinica- krwioplucie

      Jednak objawy te pojawiają się jednak najczęściej po kilkunastu godzinach od urazu, co może opóźnić diagnozę i leczenie.

      • złamanie żeber - często towarzyszy stłuczeniu płuca

      Stłuczenie płuc - diagnostyka

      Diagnostyka stłuczenia płuc opiera się na badaniach obrazowych oraz parametrach wydolności układu oddechowego. Zalecana jest tomografia komputerowa, jednak w Polsce powszechnie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej w celu diagnostyki stłuczenia.

      Stłuczenie płuc - leczenie

      Nie ma specyficznego leczenia w przypadku stłuczenia płuc, a jedynie leczenie objawowe. Stosuje się tlenoterapię, leki przeciwbólowe, rehabilitację oddechową, a gdy dojdzie do niewydolności oddechowej - wentylację mechaniczną. Zmiany cofają się zwykle w ciągu 10-14 dni, jednak w niektórych przypadkach może dojść od powikłań.

      Ważne

      Stłuczenie płuc - powikłania

      Powikłaniem stłuczenia płuc może być ARDS  (acute respiratory distress syndrome – zespół  ostrych zaburzeń oddechowych), zapalenie płuc, powstanie krwiaka lub torbieli pourazowej.