Kwashiorkor – przyczyny, objawy i leczenie

2015-02-09 13:56 Monika Majewska

Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, którego przyczyną jest niedobór białka. Jeśli jego leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i zaburzeń psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jakie są objawy kwashiorkoru? Na czym polega leczenie?

Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, który największe zagrożenie stwarza dla dzieci. Nawet, jeśli leczenie kwashiorkoru zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, dzieci mogą nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju. Poza tym kwashiorkor może doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet do rozwoju zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci.

Kwashiorkor - przyczyny

Przyczyną tego rodzaju niedożywienia jest niedobór ilościowy lub jakościowy białka, a także witamin i pierwiastków mineralnych w diecie. Z tego powodu jest nazywany niedożywieniem białkowym.

Kwashiorkor najczęściej występuje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej

Kwashiorkor najczęściej występuje wśród ubogiej ludności krajów rozwijających się, zwłaszcza w rejonach, gdzie panują klęski żywiołowe (takie jak trzęsienie ziemi, huragany czy powodzie) i niepokoje polityczne, a co za tym idzie – dostęp do żywności jest ograniczony. Poza tym kwashiorkor często obserwuje się w krajach, w których dieta składa się głównie z kukurydzy, ryżu i fasoli.

W krajach rozwiniętych może się pojawić w przebiegu chorób przewlekłych lub zaniedbań żywieniowych, jednak dochodzi do tego bardzo rzadko.

Kwashiorkor - objawy

 • osłabienie, zmęczenie, apatia lub drażliwość
 • zanik tkanki tłuszczowej i mięśni
Charakterystycznym objawem kwashiorkoru jest duży, wypukły brzuch

 • obrzęki na całym ciele (a zwłaszcza na nogach)
 • duży, wypukły brzuch
 • ginekomastia (powiększenie się piersi u mężczyzn)
 • powiększenie ślinianek
 • suche i łamliwe włosy, które wypadają
 • prążkowane lub popękane paznokcie
 • zmiana koloru skóry (a często także włosów) na pomarańczowoczerwony

U wielu niedożywionych dzieci rozwija się nietolerancja laktozy

 • łuszcząca się wysypka
 • oddawanie moczu o dużej objętości
 • biegunki
 • częste infekcje

W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki lub do wstrząsu.

Kwashiorkor - diagnoza

W przypadku podejrzenia kwashiorkoru zleca się badania krwi i/lub moczu, w celu oceny stężenia białka i innych substancji (np. kreatyniny, potasu).

Inne badania mogą objąć pomiar wzrostu, BMI i poziomu wody w organizmie, biopsję skóry i analizę próbki włosów.

Kwashiorkor – leczenie

Osoba z kwashiorkorem powinna znaleźć się w szpitalu, gdzie przez około 48 godzin będzie nawadniana (w celu wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu).

Następnie należy stopniowo rozszerzać dietę chorego o brakujące składniki odżywcze, jednak najpierw wprowadza się do jadłospisu węglowodany, cukry proste i tłuszcze, a dopiero potem białko. Ważne jest, aby ilość kalorii w diecie była bardzo stopniowo zwiększana. Lekarz może zlecić podawanie choremu także suplementów witamin i składników mineralnych. Jeśli rozwinęła się nietolerancja laktozy, posiłek musi zawierać dodatek w postaci laktazy - enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy.

WARTO WIEDZIEĆ >> NUTRIDRINKI a żywienie w chorobie. Nutridrinki wyleczą niedożywiony organizm

Niestety, nawet jeśli leczenie zostanie wdrożone we wczesnym etapie niedożywienia, dziecko może nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Jeśli leczenie zostanie wdrożone zbyt późno, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet problemów psychicznych. W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
armin
|

Jako przyszły lekarz nie zgadzam się że kwashiorkor to to niedożywienie spowodowane niedoborem białka.W rzeczywistości jest to choroba powstająca wskutek niedożywienia na które często cierpi starsze dziecko odstawione od piersi , by matka mogła karmić noworodka. Początkowo lekarze sądzili że kwashiorkor wynika z braku białka w diecie. Spowodowało to ,,białkową histerię" w latach 50i 60. Organizacje pozarządowe organizowały wysyłkę paczek z mlekiem czy mączką rybną do Afryki. Badania wykazały że kwashiorkor jest związany z niedoborem kalorii. Kiedy orgaznizm głoduje zaczyna spalać własne białka by uzyskać energię. Nie ma to jednak nic wspólnego z niedoborem białek.O ile większość materiałów na stronie dobre, to proszę tym artykułem nie wprowadzać w błąd.