Kwashiorkor – przyczyny, objawy i leczenie

2015-02-09 13:56

Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, którego przyczyną jest niedobór białka. Jeśli jego leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i zaburzeń psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jakie są objawy kwashiorkoru? Na czym polega leczenie?

Kwashiorkor – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kwashiorkor - przyczyny
  2. Kwashiorkor - objawy
  3. Kwashiorkor - diagnoza
  4. Kwashiorkor – leczenie

Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, który największe zagrożenie stwarza dla dzieci. Nawet, jeśli leczenie kwashiorkoru zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, dzieci mogą nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju. Poza tym kwashiorkor może doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet do rozwoju zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci.

Kwashiorkor - przyczyny

Przyczyną tego rodzaju niedożywienia jest niedobór ilościowy lub jakościowy białka, a także witamin i pierwiastków mineralnych w diecie. Z tego powodu jest nazywany niedożywieniem białkowym.

Kwashiorkor najczęściej występuje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej

Kwashiorkor najczęściej występuje wśród ubogiej ludności krajów rozwijających się, zwłaszcza w rejonach, gdzie panują klęski żywiołowe (takie jak trzęsienie ziemi, huragany czy powodzie) i niepokoje polityczne, a co za tym idzie – dostęp do żywności jest ograniczony. Poza tym kwashiorkor często obserwuje się w krajach, w których dieta składa się głównie z kukurydzy, ryżu i fasoli.

W krajach rozwiniętych może się pojawić w przebiegu chorób przewlekłych lub zaniedbań żywieniowych, jednak dochodzi do tego bardzo rzadko.

Charakterystycznym objawem kwashiorkoru jest duży, wypukły brzuch
U wielu niedożywionych dzieci rozwija się nietolerancja laktozy

Kwashiorkor - objawy

  • osłabienie, zmęczenie, apatia lub drażliwość
  • zanik tkanki tłuszczowej i mięśni

  • obrzęki na całym ciele (a zwłaszcza na nogach)
  • duży, wypukły brzuch
  • ginekomastia (powiększenie się piersi u mężczyzn)
  • powiększenie ślinianek
  • suche i łamliwe włosy, które wypadają
  • prążkowane lub popękane paznokcie
  • zmiana koloru skóry (a często także włosów) na pomarańczowoczerwony

  • łuszcząca się wysypka
  • oddawanie moczu o dużej objętości
  • biegunki
  • częste infekcje

W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki lub do wstrząsu.

Kwashiorkor - diagnoza

W przypadku podejrzenia kwashiorkoru zleca się badania krwi i/lub moczu, w celu oceny stężenia białka i innych substancji (np. kreatyniny, potasu).

Inne badania mogą objąć pomiar wzrostu, BMI i poziomu wody w organizmie, biopsję skóry i analizę próbki włosów.

Kwashiorkor – leczenie

Osoba z kwashiorkorem powinna znaleźć się w szpitalu, gdzie przez około 48 godzin będzie nawadniana (w celu wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu).

Następnie należy stopniowo rozszerzać dietę chorego o brakujące składniki odżywcze, jednak najpierw wprowadza się do jadłospisu węglowodany, cukry proste i tłuszcze, a dopiero potem białko. Ważne jest, aby ilość kalorii w diecie była bardzo stopniowo zwiększana. Lekarz może zlecić podawanie choremu także suplementów witamin i składników mineralnych. Jeśli rozwinęła się nietolerancja laktozy, posiłek musi zawierać dodatek w postaci laktazy - enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy.

WARTO WIEDZIEĆ >> NUTRIDRINKI a żywienie w chorobie. Nutridrinki wyleczą niedożywiony organizm

Niestety, nawet jeśli leczenie zostanie wdrożone we wczesnym etapie niedożywienia, dziecko może nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Jeśli leczenie zostanie wdrożone zbyt późno, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet problemów psychicznych. W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci.