Refundacja LEKÓW na ASTMĘ: krok do przodu, krok do tyłu

2012-01-31 14:32

Nowe przepisy refundacyjne znacznie ułatwiają dostęp do nowoczesnej terapii astmy oskrzelowej u dorosłych, ale jednocześnie podnoszą cenę leków niezbędnych w terapii małych dzieci – zgodnie twierdzą środowiska pacjentów i lekarzy.

Refundacja LEKÓW na ASTMĘ: krok do przodu, krok do tyłu
Autor: Shuttersstock Nowe przepisy refundacyjne znacznie ułatwiają dostęp do nowoczesnej terapii astmy oskrzelowej

Polepszyła się dostępności nowoczesnych preparatów wziewnych zawierających kortykosteroid i długodziałający ß2-mimetyk, które kompleksowo leczą objawy astmy. Niestety, na listach zabrakło leków jednoskładnikowych, co ogranicza dostęp do leczenia dla wielu chorych - zauważa prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk, przewodniczący Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podkreślił, że nowa lista leków refundowanych w znacznym stopniu zwiększa koszty leczenia dzieci chorych na astmę w porównaniu do cen z zeszłego roku. Problem dotyczy szczególnie dzieci w wieku 0-5 lat, których w Polsce jest szacunkowo ok. 200 000.

Drożej za leki w formie inhalacyjnej

Przykładowo, jeden z najczęściej stosowanych leków w terapii astmy, a jedyny w formie inhalacyjnej zarejestrowany dla wieku 1-6 lat, rekomendowany przez wszystkie zalecenia światowe jako lek pierwszego wyboru, kosztował w zeszłym roku 3,20 do 6,40 zł. Obecnie, po zmianach, jego cena będzie wynosić 27,80 – 66,10 zł!
Okazało się także, że lek zalecany u dzieci w pierwszych latach życia kosztuje chorego więcej, niż odmiana tego leku stosowana u dzieci starszych i dorosłych. Większe obciążenie finansowe dotyka więc najmłodsze dzieci chore na astmę.
Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP dr Piotr Dąbrowiecki oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę prof. dr hab. n. med. Anna Doboszyńska całkowicie poparli stanowisko Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. – Taki wspólny głos lekarzy i pacjentów jest pewnym novum – przekonuje dr Dąbrowiecki – mamy nadzieję, że w Światowym Dniu Pacjenta 11 lutego 2012 r., pod auspicjami ks. Arkadiusza Nowaka, podczas spotkania środowisk pacjentów, lekarzy i przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia uda nam się wypracować kompromis również w sprawie leków na astmę oskrzelową stosowanych u dzieci. 
Szczegółowe informacje oraz korespondencja z ministerstwem Zdrowia znajdują się na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia“