Komu mogą zaszkodzić kadzidełka? W grupie ryzyka nie tylko alergicy i astmatycy

2024-10-25 14:33

Palenie kadzideł to praktyka głęboko zakorzeniona w wielu kulturach, często związana z duchowymi i religijnymi rytuałami. Niestety kadzidła mogą powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie u osób z alergią i astmą. Nowe badania wskazują na potencjalne zagrożenia związane z ich używaniem i toksycznością unoszących się w powietrzu substancji.

Komu mogą zaszkodzić kadzidełka? W grupie ryzyka nie tylko alergicy i astmatycy
Autor: Getty Images

Palenie kadzidełek może być niebezpieczne

Palenie kadzideł od wieków towarzyszy ludziom podczas różnych obrzędów i praktyk duchowych. W wielu kulturach jest to sposób na oczyszczenie atmosfery, medytację czy oddanie hołdu przodkom.

Choć kadzidła mają głębokie znaczenie, coraz częściej eksperci ostrzegają przed ich szkodliwym wpływem na zdrowie, szczególnie w przypadku osób zmagających się z alergiami lub astmą.

Na spotkaniu naukowym American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) w Bostonie zaprezentowano przypadek 87-letniej pacjentki cierpiącej na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Kobieta skarżyła się na duszności, które nie ustępowały pomimo tlenoterapii, a szczegółowy wywiad ujawnił, że pacjentka codziennie paliła kadzidła. Zalecenie całkowitego zaprzestania tej praktyki nie zostało jednak przez nią zaakceptowane, ponieważ był to dla niej sposób wyrażania szacunku dla przodków. Dopiero po wprowadzeniu elektrycznych zamienników jej stan zdrowia zaczął się poprawiać.

Raport ACAAI podkreśla, że opary kadzideł są źródłem toksycznych substancji, w tym węgla, siarki i tlenków azotu, a także rakotwórczego formaldehydu i innych wielopierścieniowych związków aromatycznych.

Co więcej, podczas spalania generowana jest większa ilość drobnych cząstek stałych niż w przypadku papierosów. Na spalone gramy kadzidła przypada około 45 mg takich cząstek, gdy w papierosach jest to 10 mg. Ryzyko zdrowotne dotyczy nie tylko samego użytkownika, ale również osób przebywających w pobliżu.

Osoby, które palą kadzidła, mogą nie zdawać sobie sprawy, że członkowie rodziny, w tym dzieci, są narażeni na bierne palenie, ponoszą konsekwencje zdrowotne.

- mówi alergolożka Mary Lee-Wong, autorka badania i członkini ACAAI.

Poradnik Zdrowie - Astma

Skutki uboczne palenia kadzidełek

Z badań wynika, że dym kadzideł może wywoływać różnorodne problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, problemy z oddychaniem, reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.

Podobnie jak dym tytoniowy, dym z kadzideł może zalegać w meblach, ubraniach i innych artykułach, roznosząc się przez wiele miesięcy

- ostrzega Lee-Wong.

Okazuje się, że kadzidełka wpływają negatywnie na zdrowie na długo po ich zgaszeniu. Autorzy badania wskazują jednocześnie, że przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w zamkniętych pomieszczeniach oraz stwarzają potencjalne zagrożenie pożarowe.

Przedstawiono kilka alternatyw dla kadzideł, są to elektryczne urządzenia do aromatyzacji czy kontrolowane wizualizacje, które mogą zastąpić tradycyjne patyczki. Dodatkowo lekarze sugerują częste wietrzenie pomieszczeń i skrócenie czasu palenia, aby zminimalizować skutki uboczne tej praktyki dla zdrowia.

Sprawdź, czy jesteś alergikiem

Pytanie 1 z 5
Czy często masz katar?
Alergia