Dlaczego codziennie BOLI GŁOWA? Przewlekły ból głowy: przyczyny, zapobieganie, leczenie

2016-02-12 10:57 ap

Codziennie boli cię głowa? Należysz do tych 5 procent Polaków, którzy cierpią na codzienny, przewlekły ból głowy. Jakie są przyczyny przewlekłego bólu głowy? Jak skutecznie leczyć codzienny ból głowy?

Codzienny (przewlekły) ból głowy (CBG) to ból głowy, który pojawia się przez ponad 15 dni w miesiącu od co najmniej 3 miesięcy, a do tego trwa co najmniej 4 godziny dziennie. Bardzo rzadko codzienny ból głowy jest bólem wtórnym, spowodowanym przez uraz, guz mózgu, zapalenie zatok lub nadciśnienie tętnicze.

Czym jest przewlekły ból głowy?

Codzienny (przewlekły) ból głowy nie jest jednym, osobnym bólem głowy - pod tym określeniem mieszczą się różne typy bólu głowy:

Przewlekły ból głowy zwykle pojawia się jako naturalne następstwo innych bólów głowy występujących wcześniej: migreny czy bólu napięciowego, choć bywa i tak, że ból głowy od razu przybiera formę bólu przewlekłego - wtedy mówimy o nowym codziennym bólu głowy.

Codzienny ból głowy: przyczyny przewlekłego bólu głowy

Codzienny ból głowy może mieć różne źródła, często wynika z nieprawidłowego trybu życia oraz niewłaściwego leczenia innych, współistniejących dolegliwości. Wśród przyczyn, które sprawiają, że głowa boli codziennie są m. in.:

Codzienny ból głowy: leczenie przewlekłego bólu głowy

Leczenie przewlekłego bólu głowy jest trudne i często mało satysfakcjonujące. Najlepsze efekty przynosi ścisła współpraca pacjenta z lekarzem i zmiana trybu życia, by wyeliminować czynniki mogące leżeć u podstaw problemu. Gdy przyczyną są choroby współistniejące, podstawą jest ich wyleczenie lub takie ich ustawienie farmakologiczne, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu głowy. W przypadku polekowego bólu głowy konieczne jest odstawienie środków przeciwbólowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Zibi
|

czy udało się w końcu Pani ustalić przyczynę bólu?

Zibi
|

Czy udało Ci się uzyskać prawidłową diagnozę bólu? Ja zrobiłem badania o których pisałaś i nadal jestem na początku, a głowa boli, jak bolała.

yola
|

Bóle głowy mogą wiązać się m.in. z nieprawidłowym skrzywieniem lub ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego. Oczywiście istnieje także wiele innych przyczyn bólów i zawrotów głowy – jak np. niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi, anemia albo nieprawidłowości w mózgu.

Ja
|

Witaj
Mam dokładnie to samo wymioty swiatlowstret a bol okropny czasem chce iść już z tego świata tak mam dość

Pandorra
|

Jak długo sie Pani leczy? i czy są jakies efekty? Gdzie przyjmuje Pani doktor?

ona migrena
|

Tez cierpie od 21 lat na silny ból głowy, który miał ustac jak przejde okres dojrzewania. Niestety nie przeszło. Ból jest tak silny że wymiotuje i muszę być na diecie przez 3-4dni na sucharkach do tego dochodzi światłowstręt, brak poprawnej mowy i skupienia się, odrętwienie ciała i drgawki. Jestem bezsilna z migrena bo ostatnio nawet mi nie pomaga ketonal 50. Wiem że jest specjalna dieta na migrenę i tez dobra jest akupunktura.

Ola
|

Dokładnie. Ja też. Ostatnio występują u mnie silne bóle głowy... ALe znalazłam namiar na doktor Nowaczewską i umówiłam się nawet na wizytę. Mam nadzieję że mi pomoże.

jacek
|

Mnie boli głowa już od roku cały czas,nie jest to silny ból lecz bardziej dokuczliwy chodzi po całej głowie ale najczęściej po lewej stronie mam wrażenie jak by ciśnienia w uchu i zmęczenie oczu

ER
|

Zapomnialam o mierzeniu cisnienia kontrolowaniu tego tez moze pokazac wiele np bardzo wysoki puls przy niskim cisnieniu, u mnie doszlo do rozwiazania zagadki przed wizyta u kolejnego specjalisty laryngologa ale jesli macie podejrzenia tez w te strone to nalezy sprawdzic tez laryngologicznie czy jest ok, podstawa czy jest stan zapalny przy okazji czy go nie ma

ER
|

Przyczyn może być mnóstwo trzeba je szybko wykluczyć przy przewlekłym bólu który jest bardzo silny i nie przemija. U mnie bardzo długo się to ciągnęło kilka miesięcy minelo w cierpieniu az do diagnozy ale zrobiłam mnóstwo badań więc może komuś pomogę co robiłam jakie badania i co po kolei wykluczałam- krew crp czy jest stan zapalny w organizmie jak wysoki jest crp, czy nie ma np zapalenia nerwow potylicznych czy trojdzielnego, borelioza oba wspolczynniki stare ugryzienie i nowe kleszcza, rezonans magnetyczny glowy, rentgen zebow czy np osemki nie leza nie uciska nic, rezonans odcinka szyjnego, u kobiet tarczyca nadczynnosc, wykluczenie zapalenia tarczycy chorob autoimmunologicznych, tsh, ft3, ft4 przeciwciala, ortopeda wady postawy czy jest ucisk, neurochirurg czy jest ok wszystko na rezonanasach czy nie ma zmian, neuralgia czy jest, nieczesto spotykane ale czy jest moze zespol hortona jesli bol jest nie do zniesienia i nie mozemy funkcjonowac wcale. Trzeba metoda malych krokow wykluczac lub potwierdzac, innego wyjscia nie ma. ja troche poomacku zaczynalam ale wszystko daje obraz sytuacji w ktora strone isc a co odrzucic. Jesli czujecie macie intuicje ze dany lekarz wam nie pomoze ze cos " nie gra" sprawa stoi a wy cierpicie zmieniajcie lekarza. Powodzenia :)