Badania wyjaśnią przyczyny bólu głowy

Ból głowy - zazwyczaj ta dolegliwość nie zagraża życiu, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. By określić, jakie są przyczyny bólu głowy i rozpocząć właściwe leczenie, czasem trzeba wykonać wiele badań. Sprawdź, które badania okazują się pomocne w ustalaniu przyczyny bólu głowy.

Przewlekły, powtarzający się ból głowy zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji specjalistów. Niepokój powinien wzbudzić ból głowy, który jest ostry, bardzo silny i wystąpił pierwszy raz w życiu. Gdy się pojawi, należy szybko zgłosić się do lekarza. Nie będzie on miał łatwego zadania. Musi ustalić, czy jest to ból pierwotny głowy (napięciowy lub migrenowy), czy wtórny ból głowy (będący pochodną jakiejś choroby), gdzie jest umiejscowiony i jaki ma charakter. W wielu przypadkach konieczne okazuje się jeszcze wykonanie specjalistycznych badań.

Posłuchaj o bólu głowy. Jakie badania wyjaśnią jego przyczyny? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Szukanie przyczyny bólu głowy zaczyna się od wywiadu

Po zebraniu wywiadu (o trybie życia pacjenta, nałogach, przebytych chorobach) lekarz bada ciśnienie tętnicze i puls. Już to może pokazać, że przyczyną bólu jest nadciśnienie tętnicze. Ból sugerujący nadciśnienie jest silny, czasem napadowy i pojawia się z tyłu głowy.Nie mija po zażyciu tabletek przeciwbólowych. Konieczne jest rozpoczęcie leczenia i zmiana stylu życia: zrzucenie nadwagi, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie tłuszczu i soli w diecie. Ale w podobny sposób objawiają się również bóle związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, przede wszystkim odcinka szyjnego i piersiowego. Wtedy konieczne jest wykonanie prześwietlenia odpowiedniego odcinka stosu pacierzowego oraz właściwa rehabilitacja.

Na tym jednak nie koniec. Ból w skroniach często jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, może sygnalizować przeziębienie lub grypę, ale również rozwijającą się jaskrą, której często towarzyszy wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Przy przeziębieniu sprawa jest prosta, ale już przy podejrzeniu jaskry konieczna jest konsultacja u okulisty, który zleca specjalistyczne badania, np. HRT – badanie oceniające zaawansowanie neuropatii jaskrowej. Lekarz opieki podstawowej może również zlecić wykonanie morfologii i badań biochemicznych krwi, które pozwolą ocenić funkcjonowanie poszczególnych układów w organizmie.

Migrena, a może chore zatoki?

Ból obejmujący połowę głowy, który występuje razem z nadwrażliwością na światło, hałas oraz zapachy, najczęściej diagnozowany jest jako migrena. Leczeniem migren zajmują się specjalistyczne poradnie migrenowe, do których lekarz opieki podstawowej wystawia skierowanie. W przypadku bólu nad oczami lub w skroniach warto udać się do laryngologa lub stomatologa, ponieważ sprawcą takich dolegliwości bywają choroby zatok czy zębów. W niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja psychiatryczna, ponieważ ból głowy może być objawem depresji, zaburzeń snu czy też przebytego silnego stresu.

Ból głowy może być spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych.

Napięciowy ból głowy

Z jego powodu cierpią głównie kobiety. Pojawia się obustronnie, najczęściej w okolicy czoła i skroni. Ma charakter ściskający i narasta w ciągu kilku dni. Atak bólu napięciowego trwa od 30 minut do tygodnia. Nie towarzyszą mu zaburzenia widzenia (charakterystyczne dla klasycznej migreny), ale zdarza się, że cierpiąca osoba ma nudności. Wraz z bólem głowy pojawia się wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi. Ten rodzaj bólu wymaga badań neurologicznych. Ratunkiem jest przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków.

Klasterowy ból głowy

Cierpią z jego powodu głównie mężczyźni. Objawia się bólem gałki ocznej, czoła oraz okolicy ciemieniowej (środek czaszki). Atak trwa od 15 do 180 minut i może się powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Charakterystyczną cechą bólu klasterowego jest pojawianie się dolegliwości w blokach, co oznacza, że dręczą one chorego przez dwa tygodnie, a później ustępują. Ból łatwo wywołać, np. wypiciem alkoholu. To także cecha charakterystyczna dla tego typu bólu głowy.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
polka
|

Strasznie mnie drażni jak Polacy piszą z błędami nie bul tylko ból
Może znowu trzeba zacząć czytać aby pisownia była prawidłowa nie zatracajmu polskiej pisowni, Też się pomyliłam poprawiam slowo ma być zatracaniu

Krystian
|

Witam, mam od moze 8 dni lekki bul z tyłu głowy' jakby ktos polozyl mi na czubek glowy cos delikatnie ciężkiego'.prosze o pomoc w tej sprawie

pysiek
|

gratulacje! ja dopiero zaczynam swoje leczenie. jestem już pod kontrolą lekarza. przepisano konkretne tabletki i polecono prowadzenie dzienniczka migrenowego, w którym spisuję wszystko co jem, piję. oby mi też się udało wziąć w ryzy…

Eve87
|

Ja niestety często mam migreny ale skutecznie pomagają ziółka o których poczytałam na www.zdrowyportal.pl/285/zio...

ulixos
|

mnie wyslali na tomografie do Medyceusz w lodzi i wtedy się wreszcie okazalo co mi dolega a tak jeździłem po lekarzach jak głupi…

Ida
|

Migrena to najgorsze zło, szczególnie gdy dopadnie w pracy :/ Najpierw brałam leki jak leciało, później się przełamałam i poszłam do neurologa. Zrobiono mi badania, poinformowano co do leków, na abcmigrena znalazłam sporo porad, jak uniknąć częstych bólów, bez tabletek. Na razie udało mi się zapanować nad tym choróbskiem.

Marta3
|

Kilka lat temu miewałam takie migreny, że wydawało mi się, że umrę. Leki nie pomagały i dopiero jak się zdecydowałam po długich poszukiwaniach na terapie w Lalimedzie tj. centrum medycyny naturalnej, terapii naturalnej to migreny zaczęły ustepować. Badania są tam bardzo rozwiniete i także na trudne przypadki idealnie.

berta12
|

Boli mnie głowa przez 3 dni co mam zrobić?

amelka
|

Najważniejsze to iść do lekarza. Leczenie na własną rękę przynosi więcej szkody niż korzyści. Zwykle skuteczne leki na silny ból są dostępne wyłącznie na receptę, podobnie jak sumamigren.