Choroba Kawasakiego u dziecka i u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

2015-02-06 11:45 Monika Majewska

Choroba Kawasakiego to groźna choroba naczyń, która nawet u małego dziecka może doprowadzić do zawału serca. W jej przebiegu dochodzi bowiem do zapalenia i martwicy naczyń, które są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego. Jakie są przyczyny i objawy choroby Kawasakiego? Jak przebiega jej leczenie?

Choroba Kawasakiego (zespół Kawasaki, zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy) to choroba należąca do grupy schorzeń zwanych układowe zapalenie naczyń, której istotą jest martwicze zapalenie naczyń obwodowych, a konkretnie tętniczek i żył średniego i małego rozmiaru, najczęściej wieńcowych. Tętnice wieńcowe to naczynia, które odpowiadają za dostarczanie krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze do serca. Oprócz tętnic proces zapalny może objąć także worek osierdziowy (osierdzie), który otacza serce, a także wsierdzie, czyli tkankę wyścielającą serce od wewnątrz, a nawet samo serce.

Choroba najczęściej dotyka dzieci - zwykle te poniżej  5. roku życia. Rzadko spotyka się starsze dzieci i dorosłych z chorobą Kawasakiego. Szczyt zachorowań przypada między 1. a 2. rokiem życia, przy czym częściej chorują chłopcy.

Choroba Kawasakiego - przyczyny

Przyczyny choroby nie są znane. Przypuszcza się, że pośrednio odpowiadają za nią wirusy i bakterie (gdyż często występuje po infekcji wirusowej lub bakteryjnej). Patogeny te prawdopodobnie zapoczątkowują nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego, który zaczyna atakować naczynia krwionośne, co doprowadza do ich stanu zapalnego, a dalej do martwicy.

Choroba Kawasakiego - objawy

  • gorączka - wysoka (39-40 st. C), która trwa co najmniej 5 dni i nie obniża się, mimo  leczenia przeciwgorączkowego;
  • zapalenie spojówek - obustronne, bez wydzieliny. Wówczas pojawiają się zaczerwienienie oka bez wysięku, bolesność oka i często także światłowstręt;
Zachorowania notuje się zazwyczaj w okresie jesiennym, zimą i wczesną wiosną

  • powiększenie (zwykle jednostronne) i tkliwość węzłów chłonnych - najczęściej szyjnych;
  • wysypka na tułowiu i kończynach, która może przypominać pokrzywkę lub mieć formę plamek i grudek charakterystycznych dla odry;
  • zmiany skórne na kończynach: rumień skóry dłoni i podeszew, obrzęk rąk i stóp, po 2-3 tygodniach masywne złuszczanie naskórka wokół paznokci. Pojawiają się także obrzęki grzbietowej strony dłoni i stóp;
  • zmiany na śluzówkach jamy ustnej i wargach - przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, malinowy język, przekrwienie, obrzęk, popękanie i suchość warg;

Ponadto mogą wystąpić objawy ze strony innych narządów, takie jak: zapalenie stawów, nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie wątroby, opon mózgowo-rdzeniowych, zmiany w układzie moczowym.

Ważne

Choroba Kawasakiego może doprowadzić do zawału serca!

U części chorych dochodzi do rozwoju poważnych zmian w naczyniach wieńcowych i w sercu. W tętnicach pojawiają się tętniaki i skrzepliny, które mogą doprowadzić do zawału serca. U dziecka pojawiają się wówczas duszność oraz przyspieszone i nierównomierne bicie serca. 2 na 100 dzieci umiera, najczęściej właśnie z powodu zawału.

Choroba Kawasakiego – diagnoza

U osoby  z podejrzeniem choroby Kawasakiego konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego serca, w celu oceny stanu tętnic wieńcowych. Wykonuje się także badania krwi. Jednak ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie ww. objawów.

Choroba Kawasakiego może być pomylona z odrą, płonicą, zespołem Stevensa i Johnsona, gronkowcowym zespołem oparzonej skóry, guzkowym zapaleniem tętnic, młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, mononukleozą zakaźną, gorączką reumatyczną, zespołem Reitera, dlatego lekarz powinien wykluczyć te choroby.

Choroba Kawasakiego – leczenie

Osoba chora powinna trafić do szpitala, gdzie będą monitorowanie czynności układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Choremu podaje się dożylnie płyny oraz leki przeciwgorączkowe, immunoglubinę i kwas acetylosalicylowy. Choroba Kawasakiego jest jednym z dwóch schorzeń, w przebiegu którego można podać kwas acetylosalicylowy dzieciom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ANETA Domagała
|

Nie prawda jest że to bzdura mój syn ma 9.5 roku przeszedł tą chorobę i zdjągnozowano ja w 16 dobie choroby pobytu dziecka w szpitalu czyli za późno są tętniaki olbrzymie duże średnie i małe za późno i są konsekwencje a do 10 doby dostał by leki było by bez powikłań kogo winić???

ojciec
|

Najważniejsze, ta choroba może nie dawać ŻADNYCH TYPOWYCH objawów, moja córeczka tak miała, nie było ani jednego objawu, dopiero wykryte poszerzenie tętnicy (dwa dni wcześniej na badaniu serca wszystko było ok) pozwoliło potwierdzić podejrzenia i uruchomić leczenie. Lekarze na oddziale stwierdzili, że każda temperatura trwająca ponad 5-6 dni niezależnie od tego czy da się ją zbić czy nie powinna z automatu być diagnozowana jako podejrzenie tej choroby.

Mama
|

Moze dlatego ze to bzdura?

Gullit
|

U nas również po szczepionce :( . Ale pentaxim.

Ania
|

Dlaczego nikt nie napisał, że ta choroba uaktywmia się po podaniu szczepionki Priorix (świnka, odra, różyczka)? Jest to przecież napisane w ulotce.