Naturalne leczenie depresji. Metody, które warto stosować

2021-10-28 9:34

Depresja to ciężka i przewlekła choroba objawiająca się na wiele różnych sposobów. Zmaga się z nią aż 350 milionów ludzi na świecie i 4 miliony Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jakie są naturalne metody leczenia depresji, które warto stosować?

depresja
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Naturalne leczenie depresji – ćwiczenia
  2. Naturalne leczenie depresji – medytacja
  3. Naturalne leczenie depresji – akupunktura
  4. Naturalne leczenie depresji – TSH
  5. Naturalne leczenie depresji – dieta
  6. Naturalne leczenie depresji – kwasy omega - 3
  7. Naturalne leczenie depresji – probiotyki
  8. Naturalne leczenie depresji – sen
Poradnik Zdrowie: kategorie depresji

Depresja związana jest z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Choroba utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci. Depresja to podstępna choroba, która zawsze wymaga leczenia. I choć najczęściej stosuje się farmakoterapię i psychoterapię to należy wziąć również pod uwagę metody alternatywne. Jak naturalnymi sposobami walczyć z chorobą?

Naturalne leczenie depresji – ćwiczenia

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia angażujące ciało i umysł łagodzą objawy depresji. Podnoszą poziom hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy, które sprawiają, że chorzy czują się lepiej.

Naturalne leczenie depresji – medytacja

Przeprowadzone badania dowodzą, że medytacja pomaga w walce ze stanami depresyjnymi. Wspomaga relaksację, poprawia nastrój i reguluje sen. Trening uważności – znany jako mindfulness – uczy kontroli własnego umysłu, myśli i emocji.

Podczas treningu osoby z depresją skupiają całą swoją uwagę na chwili obecnej, nie martwią się o przyszłość, a przeszłość zostawiają za sobą. Technika medytacji mindfulness ogranicza negatywne działanie hormonów stresu na zdrowie, poprawia pamięć i koncentrację.

Naturalne leczenie depresji – akupunktura

Akupunktura poprawia krążenie krwi w mózgu, zwiększa wydzielanie endorfin i serotoniny, a tym samym korzystnie wpływa na nastrój, łagodzi lęk i zmniejsza objawy depresji. Dodatkowo działa relaksująco i rozluźniająco. Choć akupunktura uznawana jest za bezpieczny zabieg, to niekiedy należy zachować szczególną ostrożność, bowiem może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, u tych, które niedawno przeszły rozległy zawał serca, zmagają się z chorobami zakaźnymi lub nowotworem.

Warto pamiętać

Depresja jest podstępną chorobą – narasta powoli i niepostrzeżenie. Jej objawy często bywają bagatelizowane zarówno przez chorego, jak i osoby z najbliższego otoczenia. Smutek, obniżony nastrój, samotność, spadek dynamiki życiowej, a w bardziej zaawansowanym stadium urojenia prześladowcze, samoobwinianie i myśli samobójcze - nie można obok nich przejść obojętnie. Niepokojące zachowanie i zły stan psychiczny skłaniają do wizyty u psychologa i rozpoczęcia leczenia. Choć w leczeniu depresji najczęściej wykorzystuje się farmakoterapię i psychoterapię, to warto wspomóc się także naturalnymi metodami.

Naturalne leczenie depresji – TSH

TSH (ang. transcranial magnetic stimulation), to przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, w której wykorzystuje się impulsy elektromagnetyczne pomagające w walce z depresją. Podczas trwania sesji terapeutycznej, po lewej stronie głowy chorego umieszcza się duży magnes. Impulsy stymulują mniej aktywne obszary mózgu, które odpowiadają za regulację nastroju.

Naturalne leczenie depresji – dieta

Pomocna w walce z depresją jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta.

W codziennym menu powinny się znaleźć:

  • Kwasy omega – 3, których źródłem są tłuste ryby morskie i owoce morza.
  • Witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez, cynk, selen – znajdziemy je głównie w warzywach i mięsie.
  • Tryptofan, aminokwas wykorzystywany do produkcji serotoniny, którego źródłem jest indyk, kurczak, ryba, jaja, orzechy.
  • Serotonina to głównie owoce np. banany, kiwi, ananas, warzywa np. pomidory oraz orzechy włoskie.
  • Probiotyki i prebiotyki czyli kefir i kiszonki.

Z kolei należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć spożywanie:

  • Węglowodanów, a przede wszystkim zbóż, które sprzyjają rozwojowi depresji.
  • Nabiału, który ma działanie prozapalne i niekorzystnie wpływa na pracę jelit.
  • Przemysłowych olei z nasion np. słonecznikowego, rzepakowego, sojowego.

Naturalne leczenie depresji – kwasy omega - 3

Zdrowe tłuszcze takie jak kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA) wspomagają funkcjonowanie mózgu. Spożywanie kwasów omega – 3, którego cennym źródłem są tłuste ryby morskie np. makrela, łosoś, halibut oraz owoce morza, zmniejsza ryzyko depresji i łagodzi jej objawy.

Naturalne leczenie depresji – probiotyki

Wystąpienie depresji może mieć związek ze stanem jelit, a dokładniej z dysbiozą jelitową. Mikroorganizmy, które zasiedlają przewód pokarmowy mają wpływ na funkcjonowanie mózgu, produkcję neuroprzekaźników, jak i zachowanie. Jelitowy układ nerwowy to część obwodowego układu nerwowego połączonego z centralnym układem nerwowym obejmującym mózg.

Stan zapalny czy brak równowagi bakteryjnej jelit wpływa na nastrój i nasila uczucie niepokoju. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o jelita i przywrócić zdrowie układu trawiennego, w czym pomoże dieta obfitująca w probiotyki.

Naturalne leczenie depresji – sen

Wystarczająca ilość snu, około 7-8 godzin dziennie, łagodzi objawy depresji i poprawia samopoczucie. Kiedy jesteśmy zmęczeni, niewyspani stajemy się bardziej kapryśni, marudni i rozdrażnieni. Nasila się przygnębienie, apatia i zmniejsza poczucie własnej wartości.

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?