Jęczmień na oku. Domowe sposoby na jęczmień na oku

2020-05-06 14:47 ap

Domowe sposoby na jęczmień mogą być najszybszym rozwiązaniem, gdy nie możemy niezwłocznie udać się do okulisty. Domowe sposoby mają za zadanie przede wszystkim ogrzać zmianę na oku, aby przyśpieszyć jej pęknięcie. Przeczytaj albo posłuchaj o domowych sposobach na jęczmień.

Domowe sposoby na jęczmień budzą sporo kontrowersji, ale zdaniem wielu działają, a większość lekarzy uważa, nawet jeśli nie pomagają, to również nie szkodzą. Zacznijmy jednak od tego, czym jest jęczmień na oku? 

Spis treści:

 1. Jęczmień na oku - czym jest? Jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny
 2. Jęczmień na oku - przyczyny
 3. Jęczmień na oku - objawy
 4. Jęczmień na oku - leczenie
 5. Domowe sposoby na jęczmień: okłady
 6. Domowe sposoby na jęczmień: zioła
Jęczmień, czyli infekcja ropna. Posłuchaj jak go rozpoznać i leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jęczmień na oku - czym jest? Jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny

Jęczmień zewnętrzny to zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych (Zeissa lub Molla) - wydzielina ropna zwykle sama spływa wzdłuż rzęs. W przypadku jęczmienia wewnętrznego mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych Meiboma, co sprawia, że częściej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Należy pamiętać, że w niektórych grupach pacjentów występuje podatność na nawracanie choroby - np. dzieci mają częstą tendencje do pojawiania się jęczmienia na oku.

Jęczmień na oku - przyczyny

Najczęściej jęczmień wywołują bakterie gronkowca (Staphylococcus aureus). 

Czynniki wpływające na powstawanie jęczmienia:

Czytaj: Swędzenie oczu i powiek - przyczyny świądu oczu

Jeśli jęczmienie pojawiają się często i jest ich dużo, mogą wskazywać na niewyrównaną lub nieleczoną cukrzycę. Należy także pamiętać, że nieleczony jęczmień na oku może przekształcić się w gradówkę

Jęczmień na oku - objawy

Objawy jęczmienia są dość charakterystyczne:

 • obrzęk, ból i zaczerwienienie brzegu powieki
 • wydzielina ropna, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs (jęczmień zewnętrzny), ale czasem do wewnątrz, pod powiekę (jęczmień wewnętrzny)
 • łzawienie
 • światłowstręt

Jęczmień to innymi słowy ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi. Również przebywanie w oparach dymu papierosowego oraz środków chemicznych zwiększa ryzyko pojawienia się jęczmienia. Podobnie jak nieodpowiedni demakijaż - jeśli nie usuniemy dokładnie kosmetyków może dojść do zatkania ujścia gruczołu łojowego i w konsekwencji stanu zapalnego.

Objawy jęczmienia to bardzo często, jeszcze zanim pojawi się grudka, swędzenie i pieczenie powieki.

Jęczmień na oku - leczenie

Przede wszystkim nigdy nie wyciskaj jęczmienia. Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek, jednak w żadnym razie nie można pomagać mu w pęknięciu. Dojrzały jęczmień pęknie sam - wtedy wydostaje się z niego ropa, a rana goi się po kilku dniach. Pęknięcie można przyspieszyć poprzez stosowanie maści lub poprzez przykładanie ciepłych kompresów.

Przy często nawracających jęczmieniach trzeba iść do okulisty.

Konieczne bywa również zrobienie posiewu z wydzieliny, by rozpoznać bakterie wywołujące chorobę i dobrać odpowiedni antybiotyk.

Posiew (badanie mikrobiologiczne) - na czym polega? Wskazania do posiewu

Domowe sposoby na jęczmień: okłady

 • pocieranie złotą obrączką – obrączkę zdezynfekuj, rozgrzej, pocierając o czystą szmatkę, a następnie przyłóż do zamkniętej powieki i delikatnie masuj jęczmień. 

 • ciepły okład z jajka – ugotuj jajko na twardo, ciepłe (bez obierania!) zawiń w chusteczkę i przyłóż do zamkniętej powieki

 • okład z zielonej herbaty – zaparz herbatę w saszetce, odsącz dokładnie gorącą saszetkę i przyłóż do jęczmienia

Podstawowym założeniem domowych sposobów jest ogrzanie powstałej na oku zmiany, co prowadzi do szybszego pęknięcia jęczmienia.

Domowe sposoby na jęczmień: zioła

Niektórzy polecają ciepłe kompresy z naparów ziołowych - można do ich zrobienia wykorzystać nać pietruszki, kwiaty nagietka lub rumianku, liście malin albo ziele świetlika.

Jak przygotować taki napar?

2 łyżeczki ziół zalej wrzątkiem, parz pod przykryciem przez 5-10 minut, potem odcedź, a następnie namocz wacik w ciepłym naparze, dokładnie odciśnij i przyłóż do zamkniętej powieki - czynność powtarzaj 3-4 razy w ciągu dnia, przez kilka dni.

Polecane jest również picie dwa razy dziennie naparu z mniszka lekarskiego. Do szklanki wsypuje się łyżeczkę ziół i parzy 5 minut pod przykryciem. Mniszek pomaga usunąć z organizmu bakterie ropne, które wywołują jęczmień na oku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Józef
|

żółtko jest jadalne i zawiera mnóstwo witamin! Prędzej białko można wyrzucać, jeśli już, a nie żółtko. Poza tym,to nie białko w jajku leczy, tylko całość bez obierania służy do nagrzewania jęczmienia jak i lekkiego masażu.

Na przyszłość polecam zdobyć więcej wiedzy i ogólnej poprawności, a dopiero potem radzić komukolwiek i cokolwiek.

Ida
|

Ale można też pomylić jęczmień z gradówką. Ja tak pomylilam i potem zostala mi maść z antybotykiem do smarowania. Na szczescie pomogło. A leczyłam ja w Dzięgielewska Instytucie Oka w Warszawie. Pozdrawiam

Kokoluniu
|

Super interpunkcja,tylko o przecinkach zapominasz. Do tego nie ma słownika.

Maja
|

Prosze kupic slownik ortograficzny i uzywac przy pisowni bo takie błedy nie biora sie z jednej pomyłki...masakra

kuko
|

3 miesiące

tdrt
|

Takie baby które leczyły też zesłańców w Kazachstanie nazywały się szeptuchy. Lakarzy tam nie mieli.

Ja
|

Moja babcia robiła DOKŁADNIE to samo i również nie mam pojęcia jak...

Dagmara
|

Tego nie wolno wyciskać. Absolutnie nie powielajcie tego sposobu.

Piotr
|

Mi się jakiś czas temu zrobiło to badziewie na lewej powiece, wziąłem patyczek higieniczny, wycisnąłem tą krostkę i przetarłem parę razy wacikiem nasączonym srebrem koloidalnym. Przed snem znowu przetarłem srebrem i na drugi dzień już po problemie

Agnieszka
|

Jeczmien czy gradowka??? Zaden lekarz nie zaleca rumianku bo uczula. A jajko stosuje sie do robienia cieplego masazu powieki.