Gradówka - guzek na powiece

Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej lub górnej powiece. Guzek nie jest bolesny, jednak przez swoją twardość i usytuowanie może powodować dyskomfort. Dodatkowo w okolicy gradówki, jako efekt zakażenia, może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Gradówka - guzek na powiece - jest konsekwencją  przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego również gruczołem Meiboma (rodzaj gruczołu łojowego odpowiedzialnego za utrzymanie szczelności powiek po zamknięciu, ochronę przed utratą wilgotności, spływaniu łez na twarz oraz naruszeniu filmu łzowego). Na skutek stanu zapalnego zamykają się przewody odprowadzające wydzielinę produkowaną przez gruczoł tarczkowy. Zalegająca masa prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu i podtrzymania lub zaostrzenia stanu zapalnego. Powstaje gradówka czyli nieduży guzek, zbudowany z ropno-krwistej galaretowatej masy, zamkniętej we włóknistym worku, który może rosnąć. Guzek nie jest bolesny, jednak przez swoją twardość i usytuowanie może powodować dyskomfort. Dodatkowo w jego okolicy, jako efekt zakażenia, na górnej lub dolnej powiece, może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Gradówka - dlaczego się pojawia?

Powodów pojawienia się gradówki może być wiele. Wpływ może mieć zakażenie gronkowcem, nadczynność gruczołów Meiboma (spotykana np. u osób noszących soczewki kontaktowe) lub jęczmień zewnętrzny, który nie został do końca dobrze wyleczony i ma tendencję do ciągłego powracania. Większą częstotliwość zachorowań zaobserwowano również u osób z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry, a także u dzieci z niewyrównaną wadą wzroku.

Gradówka: leczenie zachowawcze

Gradówka może ulec samowyleczeniu. Dzieje się tak gdy guzek zostaje wchłonięty lub ulega samoistnemu przebiciu. Są to jednak przypadki sporadyczne. Leczenie właściwe można zacząć w domu od okładów i kompresów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Wykonywać je należy kilka razy dziennie po około 20 minut (podobnie jak przy leczeniu jęczmienia).
Do wykonania okładów najlepiej nadaje się:

Zalecane są również masaże - w celu zmniejszenia obrzęku i próbie odprowadzenia zalegającej masy. Gdy po upływie około dwóch tygodni gradówka nie znika - warto skonsultować się ze specjalistą.  Natychmiastowy kontakt z lekarzem zalecany jest również wtedy, gdy przez gradówkę zmienia się ostrość widzenia lub pacjent odczuwa ból oka. Leczenie polega wtedy na wcieraniu w miejsce wystąpienia gradówki maści zawierającej antybiotyki i kortyzon (około 3-4 razy dziennie maść należy nakładać cienką warstwą na brzegi powiek), stosowaniu kropli lub leków doustnych.

Gradówka: leczenie operacyjne

Gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi efektu - gradówkę należy usunąć operacyjnie.

Osoby, które mają tendencję do powracających gradówek powinny  regularnie przemywać powieki wacikiem zwilżonym ciepłą wodą.

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych (w szpitalach i większości przychodni okulistycznych) w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry po wewnętrznej stronie powieki w miejscu guzka i wyłyżeczkowaniu gradówki (usunięciu wszystkich jej elementów specjalną drapaczką by uniemożliwić odtworzenie się). Po zabiegu aplikuje się antybiotyk i sporządza opatrunek zasłaniający oko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
abc
|

Mi na gradówkę okulistka zaleciła robienie ciepłych okładów połączonych jednocześnie z masażem miejsca, w którym znajduje się gradówka. Należy po prostu ugotować jajko na twardo i przyłożyć je ciepłe (w skorupce) na oko :)

Ania
|

Dobry wieczór. Właśnie przeczytałam że też miała Pani problem z gradówką u swojej córeczki. Ja mam ten sam problem u 2 letniej coreczki czy moze mi Pani coś doradzić. Czy udało się Wam pizbyć gradówki bez zabiegu? Pozdrawiam. Ania

pro lolek
|

Otóż aby mieć możliwość rzetelnej oceny kto jest nieukiem, trzeba znać i rozumieć argumenty stojące za wypowiedziami obu stron. Z tekstu lolka wnioskuję, że ktoś polecał okłady z jajka. Biedny lolek nie doczytał, czy w skorupce czy obrane więc zarzucił nieuctwo. Było to rzeczywiście nieuctwo, ale szczególnego rodzaju, bo zdradzało brak wiedzy o nieukach. Domniemany post o jajkach był skierowany do nie-nieuków, którzy wiedzą, że jajka - zwłaszcza niezbyt świeże - zawierają siarkowodór, substancję silnie bakteriostatyczną. Oczywiście jajka rozumiane jako suma białka i żółtka. A raczej samego białka. Natomiast okłady z jajek w skorupkach mogą ułatwić infekcje bakteryjne o szerokim spektrum, począwszy od salmonelli, przez e.colli itd.
Zabawnie wyszło z tym nieukiem.

wloszka
|

lekarz doradzil mi oklady platkami kosmetycznymi moczonymi w cieplej przegotowanej wodzie z lyzka soli morskiej ( ok szklanka ) 4 platki , kazdy pokolei trzymac po 10 sek. po czym antybiotyk w masci, ulga po dwoch zastosowaniach, ale leczenie min 10 dni

lolek
|

w skorupce czy bez,piszcie ludziska precyzyjniej a nie ze trzeba sie domyslac,oj nieuki szok.

Sławek
|

Niestet po trzech latach gradowka powróciła . W 2014 miałem zrobiony zabieg usunięcia gradowki w Polsce . Na dzień dzisiejszy mieszkam w Anglii i trochę przeraża mnie ta tutejsza medycyna . Dziś idę do lekarza pierwszego kontaktu. Liczę ze tym razem obędzie się bez zabiegu bo to dość nieprzyjemne .

Kasia 1
|

Wybaczcie ale stosowalam wszystko wszelkie oklady itp .wspomniane w artykule ale one tylko łagodzą objawy może w małym stopniu komuś moga pomóc ale i tak mimo wszystko 2 lub 3 tyg z głowy i oczywiscie gradówka zajdzie ropą i uwazam ze to bardzo boli ...... jedynym lekiem Uwaga : jest złoto a dokladnie dosyć mocne pocieranie lub ucisk w chorym miejscu min. złotą obraczka ale bardzo częste...... 2 dni i wszystko znika...polecam za każdym razem sie sprawdza... ale trzeba to robic sumiennie nie zważajac na ból.... mam nadzieje że komuś pomogłam....

Ala
|

Czy może wie Pani jak stosować pulsatille i Sulfur iodatum na gradowke?proszę o pomoc

Piotr
|

Mi na gradówki pomaga (niestety raz na kilka lat problem wraca) Brocho-Vaxom. Wcześniej miałem wycinane gradówki a po tej szczepionce zaawansowana gradówka się wchłonęła. Pewnie nie każdemu pomoże, ale warto spróbować. Lekarz tego nie zaproponuje, bo to na górne drogi oddechowe, ale pewnie u mnie te same bakterie atakują właśnie powieki.

Martyna L
|

Witam, z góry przepraszam za to,że nie odpisywałam na zadawane mi tutaj pytania (nie dostawałam żadnych powiadomień). Jak już wspominałam udało nam się wyleczyć gradówki u rocznego synka, homeopatycznymi kulkami. Gdyby ktoś miał pytania, proszę pisać bezpośrednio na maila:mlotkowska.martyna@gmail.com Chętnie pomogę