Zmęczenie może być objawem chorych jelit. Inne symptomy zauważysz w WC

2022-12-20 10:35

Eksperci nie mają wątpliwości: każdemu, kto ma problemy z jelitami, można pomóc. Problem w tym, że wielu pacjentów latami nie zgłasza się do lekarza, próbując radzić sobie z wieloma uciążliwymi objawami na własną rękę lub je bagatelizując. Symptomy chorych jelit można zauważyć w toalecie, ale nie tylko.

Zmęczenie może być objawem chorych jelit. Inne symptomy zauważysz w WC
Autor: Getty Images Zmęczenie może być objawem chorych jelit. Inne symptomy zauważysz w WC

Choroby jelit nie dyskryminują. To znaczy, że dotykają zarówno kobiet oraz mężczyzn, a także osoby młode i seniorów. Choć należą do powszechnych zdrowotnych problemów, wiele osób latami cierpi w milczeniu i nie otrzymuje pomocy.

Część z osób, które nie zgłaszają niepokojących objawów lekarzowi, po prostu się wstydzi. A choroby jelit mogą odbijać się nie tylko na układzie pokarmowym, ale także na naszej odporności, zdrowiu psychicznym i komforcie życia.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Objawy chorych jelit związane z wypróżnianiem

Choroby jelit są powszechne i należy pamiętać, że w wielu przypadkach można je skutecznie leczyć. Wiele problemów z jelitami może być także wynikiem innych schorzeń. Przykładem takiej choroby jest stwardnienie rozsiane, którego późnym objawem jest niemożność kontrolowania zwieraczy.

Te objawy związane z chorobami jelit można dostrzec w toalecie:

  • problemy z wydaleniem stolca i rzadkie wypróżnianie może świadczyć o zaparciach,
  • oddawanie wodnistych lub luźnych stolców częściej niż trzy razy na dobę może sygnalizować przewlekłą biegunkę,
  • bóle w dolnej części brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, której towarzyszy gorączka i nudności to objawy choroby uchyłkowej,
  • biegunki i utrata wagi mogą zwiastować chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • krwawe biegunki, często zawierające śluz i niemożność wydalenia kału, której towarzyszy potrzeba pójścia do toalety, może świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
  • nieświadome wydalanie kału może być symptomem nietrzymania stolca.

"Czerwone flagi" chorych jelit

Istnieje także kilka objawów, które naprawdę powinny zaniepokoić. Obecność tych "czerwonych flag" powinna skłonić do wizyty u lekarza.

Tych objawów nigdy nie można ignorować:

  • krew w stolcu
  • krwawienie z odbytu
  • nagła zmiana normalnych nawyków jelitowych, która trwa trzy tygodnie lub dłużej
  • niewyjaśnioną utrata wagi, której towarzyszy zmęczenie
  • niewyjaśniony ból lub wyczuwalny guz w brzuchu.

Pamiętaj, że tylko lekarz na podstawie wywiadu i wyników badań, będzie w stanie postawić ostateczną diagnozę. Jeśli nie cierpisz na żadną chorobę jelit, ale masz u siebie powyższe objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Te "czerwone flagi" mogą sygnalizować m.in. raka jelita grubego.