Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Jakiej choroby to objawy?

2022-01-17 13:16

Zimne stopy i dłonie - jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości? Wiecznie zimne stopy i ręce mogą być wynikiem noszenia skarpetek z ciasnym ściągaczem lub zbyt ciasnego zapinania paska od zegarka. Zimne, a niekiedy wręcz lodowate dłonie i stopy mogą wskazywać także na choroby, z których najpoważniejszymi są te układu krążenia. Sprawdź, jakie są przyczyny zimnych stóp i dłoni.

Kobieta siedząca po turecku na łożku, ma na stopach założone wełniane skarpetki.
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Skarpetki z ciasnym ściągaczem
 2. Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Ciągłe siedzenie i stanie
 3. Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Stres
 4. Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Leki i chemikalia
 5. Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Papierosy
 6. Zimne stopy i dłonie - na jakie choroby mogą wskazywać?

Zimne stopy i dłonie najczęściej pojawiają się po wyjściu na dwór jesienią i zimą, kiedy temperatura otoczenia się obniża. Wówczas dochodzi do skurczu drobnych tętniczek stóp i rąk, a dalej do ich niedokrwienia. Można wtedy zauważyć, że palce u rąk stają się najpierw blade, a potem woskowo-białe. Ponadto, gdy jest zimno, układ krążenia stara się utrzymać narządy wewnętrzne we właściwej temperaturze. Następuje więc wzmożony transport krwi w obręb klatki piersiowej i brzucha. W efekcie dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące kończyny dolne i górne, co potęguje uczucie zimna.

Jednak takie chwilowe wychłodzenie stóp i dłoni nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zimne stopy i ręce dokuczają przez cały rok, nawet latem, może to wskazywać na poważne dolegliwości.

Poradnik Zdrowie: choroby stóp

Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Skarpetki z ciasnym ściągaczem

  Skarpetki z ciasnym ściągaczem, wpijające się w skórę nóg podkolanówki oraz pończochy samonośne mogą ograniczać, a nawet blokować przepływ krwi poniżej ucisku, co wywołuje uczucie marznięcia stóp. Podobny efekt dają zbyt ciasne rękawiczki, bransoletki czy zbyt mocno zapięty pasek od zegarka.

  W związku z tym najlepiej wybierać skarpetki, które mają szerokie i niezbyt ciasne ściągacze oraz rajstopy oznaczone rysunkiem spirali otaczającej łydkę. Z kolei zapinając zegarek, należy pamiętać, że pomiędzy paskiem a nadgarstkiem powinien zmieścić się palec.

   Przeczytaj też: Dlaczego ciągle jest mi zimno? 8 powodów częstego odczuwania zimna

   Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Ciągłe siedzenie i stanie

   Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji - siedzenie lub stanie - również może przyczynić się do pojawienia się uczucia zimnych stóp, gdyż wówczas zostaje zaburzony przepływ krwi. Aby temu zapobiec, podczas długotrwałego stania należy przenosić ciężar z nogi na nogę lub wspinać się na palcach, a podczas wielogodzinnego siedzenia lepiej nie zakładać nogi na nogę, tylko co jakiś czas wykonywać ćwiczenia stóp.

   Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Stres

   W sytuacjach stresowych dochodzi do wyrzutu zwiększonych ilości adrenaliny, co prowadzi do skoncentrowania krążenia wokół narządów niezbędnych dla przeżycia, tj. serca i mózgu. Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące skórę kończyn dolnych i górnych, co powoduje uczucie zimna.

   Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Leki i chemikalia

   Zimne stopy i dłonie mogą się pojawić także u osób stosujących niektóre leki - przede wszystkim beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon.

   Ziębnięcie kończyn występuje także przy zatruciu ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi.

   Zimne stopy i dłonie - przyczyny. Papierosy

   Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a w następstwie zmniejszenie ukrwienia palców stóp i rąk, przez co spada ich temperatura.

   Czytaj też: Domowe sposoby na zimne stopy. Jak radzić sobie z marznącymi stopami?

   Zimne stopy i dłonie - na jakie choroby mogą wskazywać?

   Zimne stopy i dłonie zwykle wskazują na problemy z krążeniem - najczęściej na zakrzepicę żył głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, która przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zakrzepy krwi, które tworzą się w żyłach nóg, stopniowo powiększają się, po czym nagle odrywają i płyną wraz z krwią do głównych naczyń płucnych. Tam mogą utworzyć zator, który może przyczynić się do śmierci.

   Innymi kardiologicznymi przyczynami zimnych stóp i dłoni mogą być:

   • miażdżyca - w wyniku odkładania się złogów cholesterolowych dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, a dalej do ich zwężenia oraz utrudnienia przepływu krwi;
   • choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń);
   • choroba Takayasu (zapalenie tętnic Takayasu, czyli choroba bez tętna);
   • schorzenia układu krwiotwórczego, takie jak: białaczka, szpiczak mnogi, chłoniaki, czerwienica prawdziwa, małopłytkowość;
   • niedokrwistość z niedoboru żelaza - utrudniony transport tlenu skutkuje niedokrwieniem i uczuciem zimnych stóp i słoni;
   • choroba Raynauda - schorzenie układu krążenia, polegające na skurczu, pod wpływem stresu lub zimna, tętniczek zaopatrujących w krew palce rąk i nóg. Dłonie i stopy najpierw stają się woskowobiałe, potem sinieją, drętwieją i czerwienieją;
   • hipotonia (niedociśnienie).

   Inne możliwe przyczyny zimnych stóp i dłoni to:

   • zespoły uciskowe nerwów i naczyń np. zespół cieśni nadgarstka – w wyniku ucisku na naczynia i nerw przechodzące przez kanał nadgarstka dochodzi do niedokrwienia kończyny, a co za tym idzie - do pojawienia się uczucia zimna. Objawami współtowarzyszącymi są drętwienie bądź mrowienie oraz dolegliwości bólowe w obrębie ręki;
   • niedoczynność tarczycy;
   • układowe choroby tkanki łącznej, takie jak: toczeń trzewny, twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenia skórno-mięśniowe;
   • cukrzyca;
   • choroby infekcyjne, np. wirusowe zapalenie wątroby;
   • obrzęk płuc.