Triada Virchowa świadczy o zakrzepicy. Te objawy są kluczowe

2022-12-16 15:28

Triada Virchowa opisuje czynniki fizjologiczne, które predysponują do rozwoju zakrzepicy. Sformułował je niemiecki lekarz Rudolf Virchow, który starał się wyjaśnić przyczyny tego schorzenia. Zakrzepica jest niezwykle groźna, ponieważ może doprowadzić do śmierci pacjenta, dlatego warto wiedzieć, co ją powoduje i jakie daje objawy.

Triada Virchowa świadczy o zakrzepicy. Te objawy są kluczowe
Autor: Getty Images Triada Virchowa świadczy o zakrzepicy. Te objawy są kluczowe

Zakrzepica żył głębokich jest efektem utworzenia się skrzepu w jednej lub kilku żyłach głębokich w ciele, zwykle w nogach. Rzadko zakrzepica powstaje w górnych kończynach, najczęściej w wyniku przeciążenia lub urazu. Taka postać zakrzepicy nazywana jest zespołem Pageta i Schroettera.

Zakrzepy są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować zator serca lub zator płucny, co w konsekwencji może zakończyć się śmiercią pacjenta. Za zakrzepicę mogą także odpowiadać niektóre schorzenia wpływające na krzepnięcie krwi.

Zakrzepica może być również wynikiem zbyt małej aktywności lub wypadku. Częściej dochodzi do niej u osób hospitalizowanych, które zmuszone są do leżenia w szpitalnym łóżku.

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Kluczowe przyczyny zakrzepicy

Rudolf Virchow był znanym niemieckim naukowcem i lekarzem. W 1856 roku opisał trzy kluczowe czynniki rozwoju zakrzepicy. Choć te koncepcje ewaluowały przez lata, są istotne dla rozwoju tego schorzenia.

Naukowiec starał się wyjaśnić przyczyny powstawania zakrzepów. W swojej pracy skupiał się na mechanizmie odpowiadającym za powstawanie oraz przemieszczanie się zakrzepów do serca i tętnic płucnych.

Na Triadę Vichrowa składają się kluczowe czynniki, które predysponują do rozwoju zakrzepicy, czyli:

  • nadkrzepliwość krwi
  • zmiana przepływu krwi w naczyniach
  • uszkodzenie ściany naczynia/uszkodzenie śródbłonka.

Jakie objawy daje zakrzepica?

Zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do oderwania skrzepu, który przez krwiobieg utknie w płucach. To może spowodować blokadę przepływu krwi i skończyć się zatorem płucnym.

Zdarza się, że zakrzepica żył głębokich może wystąpić bez zauważalnych objawów. Jednak zazwyczaj towarzyszy jej kilka kluczowych symptomów. Objawy zakrzepicy żył głębokich obejmują:

  • obrzęk i ból nóg
  • skurcze łydek
  • uczucie ciepła w chorej nodze
  • zmianę koloru skóry na nogach – w zależności od koloru skóry – np. na fioletowy lub czerwony.

Jeśli dojdzie do powikłania zakrzepicy żył głębokich, czyli zatorowości płucnej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Oznaki ostrzegawcze tego stanu obejmują nagłą duszność, ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu lub głębokiego wdechu.

O zatorowości płucnej świadczą też zawroty głowy, szybki puls, problemy z oddychaniem i odkrztuszanie krwi.