To rzadki objaw stłuszczenia wątroby. Pojawia się na twarzy

2023-03-03 13:42

Stłuszczenie wątroby może bardzo długo nie dawać objawów lub mogą być one mało charakterystyczne. Jeden z symptomów tej przypadłości widoczny jest w okolicy ust i ma związek z niedoborami żywieniowymi, do jakich dochodzi, gdy wątroba niedomaga.

To rzadki objaw stłuszczenia wątroby. Pojawia się na twarzy
Autor: Getty Images To rzadki objaw stłuszczenia wątroby. Pojawia się na twarzy

Liczba osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) stale rośnie, a chorują coraz młodsi. Istotą tej choroby jest odkładanie się tłuszczu w komórkach wątrobowych (nie jest on wykorzystywany w przemianie materii).

Stan ten bardzo często wykrywany jest przypadkowo, w trakcie badania USG jamy brzusznej - lekarz widzi wówczas na monitorze, że obraz wątroby jest charakterystyczny, nadmiernie jasny.

Stłuszczenie wątroby u wielu osób przebiega bezobjawowo, albo objawy - w tym zaburzenia snu, zmęczenie, złe samopoczucie czy dyskomfort w prawym podżebrzu - są kojarzone z innymi chorobami. Czasem stan ten doprowadza jednak do niedoborów żywieniowych, dających własne spektrum objawów klinicznych.

Co szkodzi wątrobie?

O stłuszczeniu wątroby może świadczyć wysypka wokół ust

Jednym z niedoborów, do jakich może dojść na skutek stłuszczenia wątroby, jest deficyt cynku, co potwierdziły wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Metabolism Open. Naukowcy zaobserwowali, że u pacjentów z NAFLD stężenie cynku w surowicy krwi było dużo niższe niż u osób mających zdrową wątrobę.

Potencjalnymi przyczynami  niskiego poziomu cynku - co stwierdzili autorzy tego badania - może być również insulinooporność, cukrzyca, otyłość, czy nadciśnienie.

Cynk - jak wskazali z kolei autorzy metaanalizy opublikowanej w 2022 r w czasopiśmie Nutrients - jest minerałem, którego niedobór ściśle wiąże się m.in. z zapaleniem skóry. Gdy jest go za mało, może dojść do stanu zapalnego i charakterystycznej wysypki wokół ust. Ma ona postać małych, wypełnionych płynem i twardych w dotyku guzków.

Taki objaw wymaga konsultacji z lekarzem

Wysypka wokół ust może mieć również inne przyczyny, ale jeśli się pojawi, warto nie tylko szukać pomocy u dermatologa, ale też skontrolować wątrobę - skierowanie na badanie USG lub próby wątrobowe wystawia lekarz POZ.

Nie należy natomiast przyjmować cynku na własną rękę - w przypadku jego przedawkowania mogą pojawić się objawy takie jak nudności i wymioty, biegunki czy ból brzucha.

Warto też pamiętać, że na twarzy widoczne mogą być również inne objawy uszkodzenia wątroby wywołanej nadmiernym stłuszczeniem - na przykład obrzęki, czy swędzenie nie związane z podrażnieniem skóry. One również wymagają konsultacji z lekarzem.