To sposób na zmniejszenie stłuszczenia wątroby. Wiadomo, jaka "dawka" jest potrzebna

2023-02-09 9:39

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby dotyka już blisko jednej trzeciej osób na całym świecie. To groźna przypadłość - może prowadzić do marskości wątroby i do rozwoju raka. Póki co nie ma na nią lekarstwa, istnieje jednak metoda, dzięki której można zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w wątrobie.

To sposób na zmniejszenie stłuszczenia wątroby. Wiadomo, jaka dawka jest potrzebna
Autor: Getty Images To sposób na zmniejszenie stłuszczenia wątroby. Wiadomo, jaka "dawka" jest potrzebna

Wiele wskazuje na to, że naukowcy znaleźli w końcu skuteczny sposób na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD). Rozwija się ona przede wszystkim u osób z nadwagą i otyłością, ale nie tylko - główne czynniki jej ryzyka to również cukrzyca typu 2, zespół policystycznych jajników, zbyt wysoki cholesterol, obturacyjny bezdech senny, a także niedoczynność tarczycy i niedoczynność przysadki.

To najczęstsza obecnie przewlekła choroba wątroby. Nadmiar tkanki tłuszczowej w wątrobie nie tylko szkodzi bezpośrednio temu narządowi - zwiększa również ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Zazwyczaj wykrywana jest przypadkowo przy okazji innych badań, ponieważ nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne - to zmęczenie, osłabienie, czasem uczucie ucisku w prawej górnej części brzucha.

Co szkodzi wątrobie?

Ćwiczenia fizyczne to recepta na NAFLD

Podstawowym zaleceniem przy stłuszczeniu wątroby jest zmiana stylu życia, obejmująca nie tylko zmiany w diecie, ale też większą aktywność fizyczną.

Sugerowały to już wcześniejsze badania, jednak nie określały przy tym konkretnej ilości ćwiczeń niezbędnych do zmniejszenia ilości tłuszczu w wątrobie. Ustalili to dopiero naukowcy z Penn State College of Medicine w USA.

Zgodnie z ich badaniem umiarkowana do intensywnej aktywność aerobowa może znacznie zredukować tłuszcz w wątrobie. 

Zespół przeanalizował wyniki 14 innych badań, w których uczestniczyło łącznie 551 osób z potwierdzonym stłuszczeniem wątroby. Głównym celem tej analizy było zbadanie związku między treningiem fizycznym, a zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w wątrobie.

Naukowcy ustalili, że w porównaniu ze standardową opieką kliniczną trening fizyczny był 3,5 razy bardziej skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej - potwierdzono to w badaniach rezonansem magnetycznym.

Wiadomo, ile czasu ćwiczyć, by poprawić stan wątroby

Naukowcy ustalili również, jaka jest optymalna "dawka" ćwiczeń, pozwalająca uzyskać znaczący klinicznie efekt. Zaobserwowali, że 39 proc. pacjentów, którym przepisano co najmniej 750 tzw. równoważników metabolicznych zadania (na przykład 150 minut szybkiego marszu tygodniowo), uzyskało znaczącą odpowiedź na leczenie w porównaniu z zaledwie 26 proc. pacjentów, którym zalecono mniejsze dawki ćwiczeń.

Identyczną "dawkę" aktywności zalecają Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne i Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą. 

– Nasze odkrycia potwierdzają, że lekarze powinni zalecać pacjentom ćwiczenia fizyczne jako sposób leczenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby w ilości odpowiadającej 150 minutom tygodniowo – powiedział Jonathan Stine, profesor medycyny i nauk o zdrowiu publicznym oraz hepatolog z Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center.

Jak dodał, przykładem takich ćwiczeń może być szybki marsz lub jazda na rowerze przez pół godziny dziennie pięć razy w tygodniu.