To najpoważniejsza oznaka stłuszczenia wątroby. Tak objawia się hematemeza

2022-12-15 11:41

Stłuszczenie wątroby to stan, kiedy wątroba, zamiast wykorzystywać tłuszcz w procesach przemiany materii, gromadzi go we własnych komórkach. Nieleczone może doprowadzić do marskości i niewydolności wątroby. Najgroźniejszym - i zarazem budzącym największy niepokój - objawem stłuszczenia wątroby jest hematemeza. Ale schorzenie to daje również inne, charakterystyczne objawy.

To najpoważniejsza oznaka stłuszczenia wątroby. Tak objawia się hematemeza
Autor: Getty Images To najpoważniejsza oznaka stłuszczenia wątroby. Tak objawia się hematemeza

Stłuszczenie wątroby to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn przeszczepów wątroby. Ma różne przyczyny - może być wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu, jednak w większości przypadków wynika z niezdrowej, bogatej w cukry i tłuszcze nasycone diety, która prowadzi do zaburzeń przemiany materii, nadwagi i otyłości.

Szczególnie szkodliwy dla wątroby jest syrop fruktozowy z kukurydzy, powszechnie dodawany do wielu produktów spożywczych - w tym napojów, jogurtów, czy wyrobów cukierniczych. Stłuszczona wątroba staje się coraz mniej wydolna, dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego wywołanego przez substancje pochodzące z trzewnej tkanki tłuszczowej i toksyn z przewodu pokarmowego, a w efekcie do stopniowego uszkadzania komórek wątroby.

Komórki zapalne wytwarzają tkankę włóknistą. Włóknienie wątroby może doprowadzić do jej marskości, której skutkiem może być m.in. niewydolność tego narządu.

Co szkodzi wątrobie?

Krwawe wymioty to najpoważniejszy objaw stłuszczonej wątroby

Stłuszczenie wątroby może dawać różne objawy, często są one jednak ignorowane. Jednego z objawów nie sposób jednak zignorować. To hematemeza, czyli krwiste wymioty.

W tym przypadku przyczyną krwawienia mogą być pęknięte żylaki przełyku, które rozwijają się m.in. na skutek stłuszczenia wątroby lub jej marskości, albo krwawienie związane z nadciśnieniem wrotnym, które również może świadczyć o marskości wątroby. W takim przypadku wymioty zwykle są obfite, żywoczerwone. Stan ten jest bardzo niebezpieczny, może się bowiem skończyć wstrząsem - zawsze wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Krwawe wymioty mogą mieć również wiele innych przyczyn - uraz jamy nosowej lub ustnej, wrzody żołądka, czy zespół Mallory’ego-Weissa związany z pęknięciem przełyku.

Najczęstsze objawy stłuszczenia wątroby

Krwawe wymioty to znak, że stłuszczenie jest bardzo zaawansowane. Stan ten daje jednak wiele innych objawów, które  można dostrzec wówczas, kiedy stłuszczenie można jeszcze odwrócić.

Do najczęstszych objawów stłuszczenia wątroby zaliczane są:

  • zmęczenie
  • gorsze samopoczucie
  • zaburzenia snu
  • uczucie pełności w brzuchu
  • dyskomfort w okolicy prawego podżebrza.

Stłuszczenie wątroby można stwierdzić na podstawie badania USG jamy brzusznej - stan ten powoduje bowiem mocniejsze odbijanie ultradźwięków, co daje charakterystyczny, jasny obraz wątroby. O uszkodzeniu komórek wątroby świadczą z kolei wyniki badań tzw. prób wątrobowych, oznaczanych we krwi.

Można je podejrzewać również na podstawie innych badań krwi - wysokiego poziomu glukozy oraz nieprawidłowych parametrów profilu lipidowego (lipidogramu).