Nie ignoruj tych dwóch objawów. Mogą świadczyć o zakrzepach

2022-09-12 13:37

Zator w naczyniu krwionośnym długo może nie dawać żadnych objawów albo objawiać się w ten sposób, że łatwo pomylić go z urazem lub banalną dolegliwością. Jednak jeśli w porę nie zostanie wychwycony, może dojść do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Szczególny niepokój, zdaniem amerykańskich i brytyjskich ekspertów, powinny budzić dwa wczesne objawy.

Nie ignoruj tych dwóch objawów. Mogą świadczyć o zakrzepach
Autor: Getty Images

Zakrzepica to poważny problem zdrowotny, który może dotknąć każdego. Sprzyja mu bowiem współczesny, siedzący tryb życia - wiele osób coraz więcej czasu spędza na kanapie lub fotelu, godzinami nie zmieniając pozycji. Ale zakrzepy mogą pojawić się również w efekcie intensywnego treningu, w trakcie podróży samolotem, po urazie kończyny (w wyniku jej unieruchomienia) czy na skutek przyjmowania leków hormonalnych.

Zakrzep może tworzyć się tygodniami, w trakcie których dolegliwości stopniowo się nasilają, lub powstać w ciągu godziny-dwóch. Może zwęzić naczynie lub całkowicie je zamknąć. Jeśli jego fragment oderwie się i wraz z krwią dotrze do naczyń płucnych, wywołuje tzw. ostrą zatorowość płucną, jeśli zaś dotrze do naczyń mózgowych, jest przyczyną tzw. udaru niedokrwiennego mózgu.

Dwa niepokojące symptomy zakrzepicy

Ponieważ powikłania zakrzepów są bardzo poważne, a problem może dotyczyć każdego z nas, warto wiedzieć, jakie objawy dają zakrzepy. Mogą być one bardzo różne - zdaniem brytyjskich i amerykańskich ekspertów dwa z nich powinny zwrócić baczną uwagę i stanowić podstawę do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. W tym przypadku może bowiem wystąpić zagrożenie życie wymagające natychmiastowej pomocy.

 Te objawy to:

  • problemy z oddychaniem i duszność, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, a także uczucie ucisku. Mogą świadczyć o rozwoju zatorowości płucnej. To sygnał do wezwania pogotowia, może bowiem dojść do nagłego zatrzymania krążenia.
  • zmiana koloru skóry w pewnym miejscu na rękach lub nogach (staje się blada, czerwona, szaro-niebieska lub fioletowa). Ten objaw może wskazywać na zator w którymś z naczyń krwionośnych i rozwoju zakrzepicy żył głębokich.

Pozostałe objawy zakrzepicy

Zakrzepica może dawać dużo więcej objawów, przy czym nie wszystkie pojawiają się  jednocześnie - wiele zależy m.in. od lokalizacji zakrzepu.

Objawami zakrzepicy mogą być:

  • zaczerwienienie lub ocieplenie się jednej nogi. Zmiana temperatury skóry może świadczyć o rozwoju zakrzepu, dochodzi wówczas bowiem do stanu zapalnego, czego następstwem jej większy przepływ krwi w naczyniach włosowatych.
  • bolesny obrzęk, uczucie ciężkości w nodze. Obrzęk w przypadku zakrzepu pojawia się zwykle pod nim, najczęściej w okolicy kostki, a noga może być obolała (cała lub ból może być miejscowy) i zaczerwieniona.
  • ból w okolicy podudzia, przypominający skurcze mięśni. Nasila się w trakcie ruchu, przy ucisku lub zgięciu stopy
  • brak czucia w kończynie lub drętwienie. To efekt zakłóconego przepływu krwi przez naczynia.  

Miejscowym objawom zakrzepicy mogą towarzyszyć również objawy ogólne takie jak stan podgorączkowy lub gorączka, omdlenia, duszności, spadek wydolności fizycznej i wyraźne osłabienie.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Jak rozpoznaje się zakrzepicę? Ważne badania

By rozpoznać lub wykluczyć zakrzepicę żył głębokich konieczne są badania. W przypadku podejrzenia zakrzepicy lekarz powinien przeprowadzić tzw. ocenę prawdopodobieństwa wg. skali Wellsa, oceniającą ryzyko zakrzepów. W jej trakcie pacjent odpowiada na 12 pytań dotyczących objawów i ogólnego stanu zdrowia.

Należy również oznaczyć we krwi poziom D-dimeru, co pozwala ocenić stan układu krzepnięcia. Badaniem, które wykonuje się w takich przypadkach jest również badanie ultrasonograficzne, tzw. USG Doppler, które pomaga ocenić przepływ krwi i stan żył. W przypadku podejrzenia zatorowości płucnej wykonywana jest zaś tomografia komputerowa w warunkach szpitalnych.