Ból pod żebrem to znak alarmowy. Gdy atakuje nagle, liczy się czas

2023-05-26 10:24

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj jego podłoże jest niegroźne, ale zdarzają się przypadki, kiedy może stanowić stan zagrożenia życia. Kiedy ból brzucha powinien zaniepokoić?

Ból pod żebrem to znak alarmowy. Gdy atakuje nagle, liczy się czas
Autor: Getty Images Ból pod żebrem to znak alarmowy. Gdy atakuje nagle, liczy się czas

Ból brzucha może występować w różnych częściach jamy brzusznej. Czasami wywołuje je zwykła, niegroźna niestrawność. Jeśli jednak ból jest silny, pojawił się nagle i zlokalizowany jest w prawym podżebrzu, może to oznaczać kłopoty. Nagły, ostry ból brzucha może być niebezpieczny dla zdrowia i zagrażać życiu, zwłaszcza kiedy jest trudny do wytrzymania. 

Poradnik Zdrowie: ból z lewej strony brzucha

O czym świadczy ból w prawym podżebrzu?

Jeśli ostry ból pojawi się w prawym podżebrzu, może to być sygnał, że doszło do rozwoju kamicy pęcherzyka żółciowego lub niedrożności dróg żółciowych

W przebiegu kamicy pęcherzyka żółciowego dochodzi do nagromadzenia się złogów powstających z wytrąconych składników żółci. W wyniku zablokowania dróg żółciowych dochodzi do rozwoju nagłego i silnego bólu, który najczęściej pojawia się w prawym podżebrzu. Bólowi towarzyszy zazwyczaj tzw. objaw Chełmońskiego czyli ból, który narasta podczas badania polegającego na wstrząsaniu pod prawym łukiem żebrowym. Stan ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Do bólu z prawej strony brzucha w okolicy żebrowej może dojść również w przypadku kolki wątrobowej, zwanej również kolką żółciową. Ból może promieniować do prawego ramienia lub do prawej łopatki. Do kolki dochodzi wskutek zablokowania przez kamienie odpływu żółci z pęcherzyka. 

Pozostałe objawy charakterystyczne dla ataku kolki żółciowej to nudności i wymioty oraz nadmierna potliwość. Atak kolki żółciowej może trwać od 30 minut do 5 godzin. Po tym czasie objawy powinny ustąpić. Stan ten nie wymaga konsultacji z lekarzem, chyba że ból utrzymuje się dłużej i żadne środki zaradcze nie działają.

Stan zagrożenia życia

Stanem zagrażającym życiu są powikłania kamicy pęcherzyka żółciowego, które mogą doprowadzić do zapalenia trzustki. Choroba ta w ostrej postaci jest niezwykle niebezpieczna. Poza ostrym bólem może wystąpić także wysoka gorączka. W przebiegu ostrego zapalenia trzustki dochodzi także do wzrostu poziomu leukocytów we krwi. Jeśli objawy te występują, należy wdrożyć jak najszybsze leczenie lekami rozkurczowymi.

Z kolei częste kolki wątrobowe mogą wywołać stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego skutkuje zwapnieniem jego ścian, a nadmiar soli w jego ścianach grozi ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej.