6 chorób, które widać na stopach

2022-04-08 9:07

Masz te zmiany na stopach? To może oznaczać, że w twoim organizmie zachodzą różne procesy - często związane z chorobami. Wbrew pozorom stopy mogą dużo powiedzieć o stanie zdrowia. Zobacz, jakie choroby można rozpoznać właśnie po stopach.

Stopy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Choroby widoczne na stopach - stopa cukrzycowa
  2. Choroby widoczne na stopach - grzybica stóp
  3. Choroby widoczne na stopach - niedoczynność tarczycy
  4. Choroby widoczne na stopach - obrzęki
  5. Choroby widoczne na stopach - podagra
  6. Choroby widoczne na stopach - problemy z kręgosłupem

Stopy mogą bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Zobacz, o jakich chorobach mogą świadczyć różne zmiany na stopach. Warto wiedzieć, że stopy, jako podpora naszego ciała, są zbudowane z 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni. To właśnie tam skóra jest najgrubsza. I to właśnie tam widać pierwsze sygnały chorobowe. 

O zmianach w organizmie świadczyć mogą także zmiany na ustach. Aż 80 proc. z nas je ma! Dowiedz się więcej: Zmiany na ustach (krostki, grudki, pęcherzyki). 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]

Dieta cukrzyka zdaniem dietetyka. Ekspert radzi

Choroby widoczne na stopach - stopa cukrzycowa

Łuszcząca się i wysuszona skóra, liczne zrogowacenia, zaniki mięśniowe, palce młoteczkowate, spowolnienie gojenia się ran i skaleczeń - są to symptomy charakterystyczne dla stopy cukrzycowej. Jest to powikłanie nieleczonej (lub źle leczonej) cukrzycy.

Przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy oraz uszkodzenie nerwów. W efekcie pojawia się niedokrwienie stóp, co utrudnia proces regeneracji.

Choroby widoczne na stopach - grzybica stóp

Tutaj wystarczy uważnie oglądać swoje stopy i paznokcie. Dotyczy to także pań, które stale noszą hybrydę. Charakterystycznymi dla grzybicy zmianami są żółte, zrogowaciałe, twarde paznokcie, uporczywe swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienie skóry. 

Często naskórek łuszczy się, pęka, tworzą się rany. Należy udać się do dermatologa, który skieruje nas na badanie mykologiczne. Po zidentyfikowaniu rodzaju grzyba można podjąć leczenie.

Polecamy: Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Choroby widoczne na stopach - niedoczynność tarczycy

O chorobie tarczycy mogą też świadczyć nieustannie blade i zimne stopy z bardzo wysuszoną skórą. Jeśli takie objawy obserwujesz u siebie należy zbadać poziom hormonów tarczycy. Zazwyczaj zimnym i suchym stopom towarzyszą też inne dolegliwości: wypadanie włosów, nadmierna senność i brak energii, zaparcia, przyrost masy ciała.

Więcej: Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Choroby widoczne na stopach - obrzęki

Obrzęki pojawiające się na stopach i wokół kostek mogą świadczyć o licznych dolegliwościach. Wśród nich znajdziemy zakrzepicę, niewydolność nerek, zakrzepicę, zastoje limfatyczne, cukrzycę, wspomniane wyżej choroby tarczycy... Mogą także być efektem niewłaściwej diety, nadmiaru soli i cukrów oraz zaburzeń hormonalnych.

Polecamy: Puchną ci nogi w upały? Zobacz, co robić!

Choroby widoczne na stopach - podagra

O podagrze może świadczyć ból stóp pojawiający się nocą lub nad ranem. Pojawia się także obrzęk i zaczerwienienie stawu palucha. Schorzenie dotyczy głównie mężczyzn po 40. roku życia i kobiet po menopauzie.

Choroby widoczne na stopach - problemy z kręgosłupem

O tego typu problemach świadczą pojawiające się modzele. Problemy z układem kostnym, skrzywienia kręgosłupa lub niewłaściwa postawa ciała przekładają się na nierównomierne obciążenie na stopach. A to skutkuje nadmiernym rogowaceniem naskórka i pojawiającymi się modzelami. 

Więcej: Ból kręgosłupa - 8 porad jak uniknąć problemów z kręgosłupem

Sonda
Zwracasz uwagę na wygląd stóp?