4 choroby oczu spowodowane cukrzycą. Jak cukrzyca niszczy wzrok?

2021-09-17 16:38

Cukrzyca to przewlekła dolegliwość, która zwiększa ryzyko wystąpienia także innych problemów zdrowotnych. Może być przyczyną chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego. Nawet wielu pacjentów, którzy na nią cierpią, nie zdaje sobie sprawy, że może oddziaływać na wzrok. Sprawdź, za jakie problemy związane z tym zmysłem odpowiada cukrzyca.

4-choroby-oczu-spowodowane-cukrzyca-jak-cukrzyca-niszczy-wzrok
Autor: Getty Images

Globalne obciążenie cukrzycą wzrasta. Obecnie to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie, dlatego coraz częściej można spotkać się z określeniem, że cukrzyca to niezakaźna epidemia XXI wieku.

Oprócz problemów z układem krążenia cukrzyca może zwiększać podatność na uszkodzenia nerek i nerwów. Jak podkreślają eksperci, u osób, które od dłuższego czasu cierpią na tę chorobę albo nie kontrolują prawidłowo poziomu cukru we krwi, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań widzenia, w tym ślepoty.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

By uchronić się od wielu dolegliwości zdrowotnych związanych ze wzrokiem, wystarczy co roku kompleksowo badać oczy. To bardzo ważne, szczególnie dla osób chorujących na cukrzyce albo u których występuje stan przedcukrzycowy, ponieważ profilaktyka odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu lub opóźnianiu chorób oczu.

Sprawdź, jakie schorzenia oczu może powodować cukrzyca

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.