Mastektomia prewencyjna: wskazania, przebieg i skuteteczność mastektomii prewencyjnej

2013-05-14 11:55 ap

Mastektomia prewencyjna to amputacja piersi (jednej lub obu), którą wykonuje się, by zminimalizować ryzyko wystąpienie raka piersi. Amputacja prewencyjna piersi jest rozwiązaniem dla kobiet, u których w badaniach genetycznych wykryto mutację genów BRCA1 i/lub BRCA2, odpowiedzialnych za rozwój raka piersi.

Mastektomia prewencyjna może obniżyć ryzyko pojawiania się raka piersi nawet o 90 procent, jednak nie daje całkowitej pewności, że nowotwór się nie pojawi. To dlatego niektórzy lekarze, zamiast mastektomii prewencyjnej proponują stałe monitorowanie stanu piersi oraz ograniczenia alkoholu, wprowadzenia diety niskotłuszczowej, regularnych ćwiczeń i unikania hormonalnej terapii zastępczej. Decyzja zawsze jednak należy do kobiety.

Mastektomia prewencyjna: rodzaje

Są dwa rodzaje mastektomii prewencyjnej:

  • mastektomia prewencyjna całkowita - usuwana jest całą pierś wraz z brodawką, to rozwiązanie jest zalecane przez lekarzy, bo zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem raka w pozostawionych tkankach
  • mastektomia prewencyjna tkanki podskórnej - usuwana jest tkanka piersi, ale brodawka pozostaje nienaruszona.

Mastektomia prewencyjna: wskazania

Mastektomia prewencyjna nie jest zabiegiem ratującym życie. Wykonuje się ją u pacjentek, które jako nosicielki zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, wyrażą wolę poddania się zabiegowi. Lekarze rekomendują mastektomię prewencyjną w przypadku pacjentek, które:

  • wcześniej chorowały na raka – jeśli nowotwór pojawił się w jednej piersi, to szanse na jego pojawienie się w drugiej rosną
  • w rodzinie występował nowotwór piersi
  • mają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2
  • chorują na raka zrazikowego in situ
  • mają rozproszone i niedookreślone mikrozwapnienia piersi lub zgęstnienia – gęsta tkanka piersi zwiększa ryzyko raka piersi i utrudnia diagnozowanie
  • przechodziły radioterapię przed 30. rokiem życia

Skuteczność prewencyjnej mastektomii

Mastektomia prewencyjna nie wyklucza całkowicie ryzyka zachorowania na raka piersi. Dlaczego? Bo komórki budujące piersi mogą występować nie tylko w piersiach, ale również w okolicznych tkankach. Lekarz nie jest w stanie usunąć ich wszystkich, stąd ryzyko, że nowotwór rozwinie się w pozostałościach tkanki utkania gruczołu piersiowego.

Mastektomia prewencyjna: powikłania

Powikłania po mastektomii prewencyjnej mogą wystąpić tak jak w przypadku innych operacji - są to najczęściej krwawienia czy infekcje. Dużo częstszym powikłaniem po mastektomii prewencyjnej są problemy psychiczne: kłopoty z samooceną i samoakceptacją, utrata poczucia kobiecości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE