Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY

2017-06-08 8:42

Choroba Bowena to postać przedinwazyjnego raka skóry. Oznacza to, że nowotwór ogranicza się tylko do błony podstawnej naskórka, jednak nieleczony może się zacząć przemieszczać do głębiej leżących tkanek, a nawet dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz do odległych organów, np. kości i mózgu. Jakie są przyczyny i objawy choroby Bowena? Na czym polega leczenie?

Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY
Autor: thinkstockphotos.com Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY

Spis treści

  1. Choroba Bowena - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Choroba Bowena - objawy
  3. Choroba Bowena - rozpoznanie
  4. Choroba Bowena - leczenie

Choroba Bowena to przedinwazyjna forma (czyli tzw. forma in situ) raka kolczystokomórkowego - złośliwego nowotworu nabłonka płaskiego.

Choroba w większości przypadków dotyka osób powyżej 60. roku życia (w 80 proc. przypadków) i występuje nieco częściej u kobiet.

Forma in situ (czyli "w miejscu") oznacza, że rak ogranicza się do swojego pierwotnego ogniska, czyli do błony podstawnej naskórka. Jednak nieleczony może się przemienić w inwazyjnego raka skóry - czyli takiego, który zaczyna atakować głębiej leżące tkanki. Może nawet dać przerzuty do węzłów chłonnych oraz do odległych organów, np. kości i mózgu. Ryzyko przemiany choroby Bowena w inwazyjną postać raka kolczystokomórkowego wynosi 3 proc. i zwykle jest to proces wieloletni.

Choroba Bowena - przyczyny i czynniki ryzyka

Ryzyko rozwoju choroby Bowena zwiększają:

Choroba Bowena - objawy

Choroba Bowena objawia się w postaci rumieniowych zmian, które:

  • są wyraźnie odgraniczone
  • są pokryte strupami
  • w środkowej części mogą być popękane, brodawkowate lub rzadziej barwnikowe
  • mogą być pojedyncze lub mnogie
  • lekko wystają nad poziom otaczającej skóry
  • mogą wystąpić wrzodzenia
  • zwykle są zlokalizowane na głowie, szyi i tułowiu (głównie na obszarach wystawionych na promieniowanie słoneczne) - gdy zmiany dotyczą żołędzi prącia bądź warg sromowych, mówimy o erytroplazji Queyrata

Wszelkie powiększanie się zmian, zwiększenie nacieku podstawy i nasilony rozpad wskazuje na transformację nowotworową.

Choroba Bowena - rozpoznanie

W przypadku podejrzenia choroby Bowena wykonuje się dermatoskopię. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego. W obrazie tym stwierdza się liczne, często nieprawidłowe figury podziału i zgrubiały naskórek z zaznaczonym zniekształceniem.

Choroba Bowena - leczenie

W leczeniu choroby Bowena wykorzystuje się między innymi krioterapię, chirurgiczne usunięcie zmiany, leczenie laserem CO2, terapię fotodynamiczną, krem 5-fluorouracylowy, 5-procentowy krem z imiquimodem.