Ubezpieczenia

Ubezpieczenia zdrowotne nie są tym samym, co ubezpieczenia na życie. W przypadku tych drugich zapewniamy sobie lub bliskim wypłatę odszkodowania w przypadku poważnej choroby lub śmierci, na przykład w wypadku komunikacyjnym. Pierwsze zaś musi mieć każdy, kto chce bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej. Przykładem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze składek ubezpieczenia zdrowotnego są chociażby wizyty i zabiegi w ramach NFZ.

O odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy bądź uszczerbku na zdrowiu może starać się właściwie każdy pracownik legalnie zatrudniony i zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego ZUS. Jeśli pracujesz z domu, masz takie same prawa. O jak dużych pieniądzach mówimy? Warto wiedzieć.
Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.
Internetowe Konto Pacjenta - co powinieneś wiedzieć o nim? 19 marca 2018 roku do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - bezpłatnej aplikacji internetowej, która umożliwi nam dostęp do informacji o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta można już założyć i korzystać z niego z powodzeniem.
W 2016 roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy aż 56,6 mln zł. Nic dziwnego, publiczna służba zdrowia jest dla wielu z nas niewystarczająca. Jednak warto wiedzieć, czy dobrze wydajemy te pieniądze i czy otrzymamy za nie takie usługi, jakich oczekujemy. Przeczytaj, jak wybrać najlepszą polisę zdrowotną i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Ubezpieczenie zdrowotne to świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia każdy ma prawo do leczenia, rehabilitacji, przebywania w szpitalu, uzdrowisku oraz do profilaktyki zdrowotnej. W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne. Wiele osób dodatkowo opłaca także prywatne abonamenty medyczne, dzięki którym, m.in., o wiele szybciej uzyskuje dostęp do wielu specjalistów. Dowiedz się, kogo obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, a kto powinien opłacać je dobrowolnie. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym?
Sieć szpitali to grupa szpitali, które mają zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 października 2017 roku. W sieci szpitali znalazły się 594 placówki, poza nią - 355 szpitali. Czy to oznacza, że te ostatnie zostaną zamknięte? Jakie zmiany dla pacjentów niesie tzw. sieć szpitali? Które placówki się do niej zakwalifikowały? Gdzie od października szukać pomocy medycznej w niedziele i święta?
EKUZ (to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) otrzymasz po złożeniu właściwie wypełnionego wniosku w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, internetowo lub listownie. Nie ma obowiązku składania wniosku o wydanie EKUZ w oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej.
Każdy Polak, który nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, a także ze świadczeń udzielanych w ramach opieki nocnej i świątecznej - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Sprawdź, od kiedy będzie obowiązywać bezpłatna opieka zdrowotna dla każdego.
W sobotę 3 września 2016 roku, podczas rodzinnych targów KidZone „Warszawa wraca do szkoły”, organizowanych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie eksperci z Instytutu Oka – jednego z najnowocześniejszych ośrodków okulistycznych w kraju - sprawdzą wzrok wszystkich chętnych uczestników imprezy i przeprowadzą nowoczesne badania okulistyczne o wartości nawet kilkuset złotych. Dodatkowo każde przebadane dziecko otrzyma specjalny kupon rabatowy na kompleksowe, rodzinne badanie optometryczne w Instytucie Oka w Warszawie dla siebie, rodzeństwa i opiekunów.
Aparat słuchowy to często jedyna szansa, na pełny kontakt z otoczeniem. Niestety, cena aparatu słuchowego waha się od 120 do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. W ramach NFZ pacjentom przysługuje refundacja, pomoc można uzyskać również z PFRON. Sprawdź, jaki warunki trzeba spełnić by z niej skorzystać.
Telekonsultacje u kardiologa i geriatry są już refundowane przez NFZ. Dzięki temu pacjenci, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy tych specjalności, będą mogli się z nimi skonsultować za pomocą sprzętu telemedycznego, by otrzymać diagnozę i poradę lekarską.
Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro została przyjęta przez Sejm w czerwcu 2015 roku. Co gwarantuje? In vitro będzie dostępne zarówno dla małżeństw, jak i dla osób żyjących razem bez ślubu. Można będzie również korzystać z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Sprawdź, co zakłada ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro.

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

W Polsce ubezpieczeniem zdrowotnym zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, któremu Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych przekazuje składki zdrowotne. Świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to zarówno wizyty lekarskie (stacjonarne i domowe), jak i zabiegi czy pobyty w szpitalu, a także refundacja części leków na receptę i niektórych środków leczniczych. Nie obejmują one zaś wypłat zasiłków, np. za zwolnienie lekarskie, które finansowane są z ubezpieczenia chorobowego.

Ubezpieczenie obowiązkowe a ubezpieczenie dobrowolne

Obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym objęte są w Polsce różne grupy osób - przede wszystkim osoby zatrudnione na umowie o pracę, lub wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, rolnicy lub ich domownicy, a także duchowni, wojskowi, osoby pobierające niektóre rodzaje świadczeń socjalnych, emeryci i renciści, a także uczniowie czy studenci. Ci, którzy takiego ubezpieczenia nie mają, a mieszkają w Polsce, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie - wystarczy złożyć wniosek do NFZ i zawrzeć umowę z Funduszem, a następnie opłacać miesięczne składki.

Jakie są rodzaje prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Czym innym są prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Można z nich skorzystać, zawierając indywidualną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i opłacając miesięczne składki. Istnieją różne rodzaje takich ubezpieczeń, a zakres usług zależy od wybranego pakietu. Przykładowo ubezpieczenie medyczne zapewnia dostęp do leczenia ambulatoryjnego i drobnych zabiegów, ubezpieczenie rozszerzone o opiekę szpitalną gwarantuje hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie (ale zazwyczaj tylko w określonych przypadkach), z kolei ubezpieczenie kosztów leczenia pozwala uzyskać zwrot środków wydanych na leczenie.