Idealny dom opieki

Domy opieki wciąż budzą negatywne skojarzenia. Tymczasem placówki te, konkurując między sobą, oferują coraz wyższe standardy i w niczym już nie przypominają "domów starców". Na co zwrócić uwagę, wybierając placówkę dla bliskiej osoby?

Idealny dom opieki
Autor: thinkstockphotos.com Reumatyzm dotyczy ludzi w różnym wieku. Na różnego rodzaju choroby reumatyczne cierpią zarówno ludzie starsi, jak i młodsi, a nawet małe dzieci.

Spis treści

  1. Pełne bezpieczeństwo
  2. Profesjonalna opieka 24 h
  3. Swoboda i komfort psychiczny

Domy opieki zyskują coraz większą popularność. Rośnie liczba osób, które dożywają sędziwego wieku i wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Ich bliscy stają przed dylematem: czy opiekować się samemu seniorem, czy opiekę nad nim powierzyć wyspecjalizowanej instytucji. To drugie rozwiązanie dla seniora nie musi wcale oznaczać społecznej izolacji i obniżenia jakości życia. Przeciwnie, często niesie korzyści dla zdrowia i kondycji psychicznej. Pod warunkiem, że senior trafi do profesjonalnej placówki. Co powinna ona zapewniać?

Pełne bezpieczeństwo

Kiedy słabnąca sprawność fizyczna i intelektualna nie pozwala już seniorowi samodzielnie funkcjonować, pojawia się problem zapewnienia mu bezpieczeństwa. I właśnie to najczęściej decyduje o umieszczeniu go w placówce opiekuńczej.

Jeśli placówka przyjmuje osoby z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami świadomości, zespołem otępiennym, powinna mieć dla nich wydzieloną strefę wzmożonej opieki.

Bezpieczeństwo to pojęcie dość szerokie – obejmuje opiekę pielęgniarską i medyczną, lecz też to, jak budynek został przystosowany do potrzeb i możliwości osób starszych. Standardem w domach opieki jest brak barier architektonicznych, poręcze wzdłuż korytarzy, duże windy, mieszczące wózki inwalidzkie, ale także nosze, przestronne łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Atutem jest wystrój wnętrz ułatwiający orientację – np. zaznaczenie kolorem lub fototapetami poszczególnych pięter. Dobrze, jeśli powierzchnie wspólne mają monitoring, a pensjonariusze są wyposażeni w sygnalizatory (np. w postaci opaski), za pomocą których mogą wezwać pomoc.

Profesjonalna opieka 24 h

Liczy się też, czy placówka zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską i medyczną, a także ma możliwość zorganizowania pomocy specjalistów na zewnątrz. W skład personelu – obok opiekunek medycznych i lekarza geriatry – powinni wchodzić wykwalifikowani opiekunowie, specjalizujący się w pracy z osobami z demencją, a także psycholog, terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci i rehabilitanci. Ideałem jest komputerowy system logistyczny, który programuje zajęcia poszczególnych osób personelu, przydzielając im na każdy dzień i godzinę konkretne zadania. To ułatwia organizację opieki i pozwala w każdej chwili sprawdzić, kto i z kim jest zajęty. Przed wyborem domu opieki trzeba dowiedzieć się szczegółów na temat kwalifikacji i liczebności personelu, opieki specjalistów na miejscu.

Warto wiedzieć

Zindywidualizowanie opieki

O wysokim standardzie placówki opiekuńczej świadczy staranie, by każdy z pensjonariuszy miał indywidualny plan opieki, rehabilitacji lub terapii, dostosowany do swojego stanu zdrowia – dotyczy to zwłaszcza osób po udarach czy zmagających się z chorobą Alzheimera lub Parkinsona, ale także chorych przewlekle, np. na choroby układu ruchu czy układu pokarmowego. Dobra placówka ma na miejscu kuchnię, która na podstawie wskazówek dietetyka dostosowuje jadłospis do potrzeb poszczególnych pensjonariuszy i gotuje nie tylko zdrowo, lecz także atrakcyjnie. Jest to o tyle istotne, że smaczne jedzenie to dla wielu starszych osób jedna z nielicznych przyjemności w życiu.

Swoboda i komfort psychiczny

Podstawą jest poszanowanie prywatności oraz dbałość o autonomię – monitoring może dotyczyć jedynie przestrzeni wspólnej, podopieczni muszą mieć pewien wpływ na przebieg dnia i swobodę wyboru zajęć.

Dla starszych osób niezwykle ważna jest integracja międzypokoleniowa, warto wiec dowiedzieć się, czy placówka włącza do swojego działania społeczność lokalną, organizując np. zajęcia z młodzieżą.

Dobry dom opieki nie może być jak szpital, gdzie obowiązuje pewien rygor i surowość. Seniorzy przebywają tam niekiedy całymi latami, dlatego ważne jest, aby stworzyć atmosferę przypominającą im ich własny dom i sąsiedzką wspólnotę.

Pożądane jest położenie wśród zieleni, estetyczne urządzenie wnętrz, możliwość wyposażenia pokojów we własne meble, pościel czy osobiste drobiazgi. Dom opieki powinien mieć – oprócz jadalni – także wspólną przestrzeń, w której możliwa jest integracja (sala gimnastyczna, sala z płytoteką i biblioteką do spotkań, projekcji filmów, kaplica). Dobrze, jeśli ma także przytulne pomieszczenia z możliwością przyrządzenia kawy i herbaty na spotkania w mniejszym gronie ze współpensjonariuszami czy odwiedzającymi.

Idealnie, jeśli seniorzy mają możliwość kontynuowania indywidualnych pasji czy zamieszkania z ukochanym zwierzęciem. Dobry dom opieki maksymalnie ułatwia kontakt z rodziną, chociażby przez elastyczne godziny odwiedzin czy dostęp do internetu.

Warto wiedzieć

Podtrzymać sprawność

Ważnym zadaniem domu opieki jest zapewnienie podopiecznym różnych form aktywności, które pozwalają na ćwiczenie sprawności, tak by mogli jak najdłużej funkcjonować w miarę samodzielnie. Warto dopytać, czy i jak często prowadzone są grupowe zajęcia gimnastyczne i czy możliwe są (i z jaką dopłatą) indywidualne sesje z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Równie ważna jest codzienna, motywująca do działania terapia zajęciowa podtrzymująca sprawność intelektualną: treningi pamięci, warsztaty (kulinarne, plastyczne, ogrodnicze), zajęcia muzyczne, wspólne gry czy nauka obsługi komputera (np. poczty elektronicznej czy programu Skype, ułatwiających szybki kontakt z bliskimi). Każdy drobny sukces w utrzymaniu czy poprawie sprawności przyczynia się do podniesienia jakości życia seniorów i chroni ich przed obniżeniem nastroju, typowym dla tego wieku.

Ważne

Ile to kosztuje

Dowiedz się, jakie świadczenia są w pakiecie, a które wymagają dodatkowej opłaty. Na koszty pobytu wpływ może mieć stopień niepełnosprawności podopiecznego. Przykłady cen za miesiąc pobytu:

  • Dom opieki "Józefina" w Józefowie (Care-Experts): od 3800 zł w pokoju dwuosobowym
  • Domy Opieki Olimp: 2300-3000 zł, zależnie od domu, liczby miejsc w pokoju i jego standardu
  • Słoneczne Tarasy, Szczecin – od 3000 zł w pokoju 3-osobowym do 3700 zł w pokoju jednoosobowym
  • Hospes Hospiti Sacer, Pobiedziska (Wielkopolska) – 2500-2700 zł
miesięcznik "Zdrowie"