Darmowa aplikacja pomoże pozbyć się bólu. Jak z niej skorzystać?

2022-12-07 9:44

NFZ uruchomił aplikację skierowaną do pacjentów, którzy chcą, dzięki ćwiczeniom, pozbyć się dolegliwości bólowych. "Moje Fizjo+" to świetna opcja dla osób, które potrzebują rehabilitacji i chcą wykonywać ćwiczenia w domu.

Darmowa aplikacja pomoże pozbyć się bólu. Jak z niej skorzystać?
Autor: Getty Images NFZ uruchomił nową aplikację "Moje Fizjo+". To doraźna pomoc w walce z bólem kręgosłupa i nie tylko

Dolegliwości bólowe kręgosłupa, stawów czy mięśni, mogą być wynikiem zarówno kontuzji, jak i zwyrodnień czy braku ruchu. Obciążeniem dla aparatu ruchu może być też długotrwała praca siedząca lub praca w jednej pozycji. Aby zniwelować ból warto zacząć ćwiczyć pod okiem specjalisty. Darmowa aplikacja "Moje Fizjo+" umożliwia wykonywanie takich ćwiczeń bez wychodzenia z domu.

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa

Fizjoterapia bez wychodzenia z domu

"Otrzymałeś od lekarza lub fizjoterapeuty pozwolenie na ćwiczenie w domu, ale po ostatniej wizycie już nie pamiętasz, co robić, lub nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z fizjoterapeutycznej aplikacji NFZ. Jest bezpłatna, intuicyjna i prosta w obsłudze!" - napisano w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Aplikacja nastawiona jest przede wszystkim na walkę z bólem kręgosłupa, barku i biodra. Pobranie aplikacji umożliwia ułożenie planu ćwiczeń oraz realizacji go w domowym zaciszu.

"Celem aplikacji jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować" - czytamy na stronie NFZ.

Aplikacja daje wiele możliwości, takich jak synchronizację z kalendarzem systemowym, ułożenie planu ćwiczeń według potrzeb pacjenta, ustawienie powiadomień push o nadchodzących ćwiczeniach.

Aby skorzystać z aplikacji "Moje Fizjo+" wystarczy pobrać ją na urządzenie mobilne (jest zgodna zarówno z systemem Android jak i iOS), wypełnić ankietę dotyczącą poziomu bólu oraz stworzyć swój własny plan autoterapii z ćwiczeniami indywidualnie dopasowanymi do danej osoby. Jest również możliwość skorzystania z porad i wskazówek edukacyjnych.

Zestawy ćwiczeń przygotowywane są przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. W aplikacji, oprócz porad dotyczących postawy ciała lub wykonywania ćwiczeń, dostępne są również instrukcje wideo do każdego ćwiczenia. Wszystko po to, by pacjent wykonywał je poprawnie.