Trzy niepokojące oznaki. Pojawiają się 10 lat przed objawami demencji

2024-01-23 13:55

Ekspert wymienia trzy ciche oznaki pogorszenia funkcji poznawczych, o których warto wiedzieć. Mogą pojawić się nawet dziesięć lat przed wystąpieniem objawów demencji. Co powinno zaniepokoić?

Trzy niepokojące oznaki. Pojawiają się 10 lat przed objawami demencji
Autor: Getty Images

Eric Berg, ktory działa w mediach społecznościowych pod nickiem „Dr Eric Berg”, jest kręgarzem, a obecnie prowadzi regularną edukację zdrowotną na swoim kanale na YouTube. Zebrał pokaźne grono odbiorców – 11,3 mln subskrybentów. W jednym z filmów udostępnionym na znanej platformie mówił o demencji i jej wczesnym rozpoznaniu. 

3 ostrzeżenia pogorszenia funkcji poznawczych

Najpierw przypomnimy, że pod terminem demencja (inaczej otępienia) kryje się zespół objawów wywołany chorobą mózgu o różnej etiologii. U każdego rozwija się ona w sposób indywidualny. Jak zaznacza dr Berg, procesy degeneracyjne w mózgu mogą rozwijać się przez wiele lat. Istnieją jednak trzy bardzo wczesne objawy pogorszenia funkcji poznawczych, które mogą ujawnić się nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów demencji. 

Poradnik Zdrowie: demencja

Utrata węchu

Ekspert powiedział, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym demencji mogą być zmiany sensoryczne, w tym utrata węchu. Mogą być on jednak trudne do wychwycenia. – Czasami ludzie mogą się do tego przyzwyczaić, ponieważ jest to brak czegoś. To nie jest ból, którego możesz doświadczyć – wyjaśnia.

W jednej analizie naukowej, opublikowanej na łamach czasopisma „Journal of Gerontology”, dowiedziono, że utrata węchu może być powiązana z wyższym ryzkiem demencji, w tym choroby Alzheimera u osób w podeszłym wieku.

Współautorka badania dr Vidya Kamath podkreśliła, że osłabiona zdolność do wyczuwania zapachów może być wczesną oznaką chorób neurodegeneracyjnych.

Zmiany w siatkówce oka

Jak zaznacza dr Berg, drugą cichą oznaką pogorszenia funkcji poznawczych mogą być zmiany w siatkówce oka. Według ustaleń badaczy z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton na Florydzie zanik tkanek i stan zapalny w komórkach na skrajnych obrzeżach siatkówki mogą być dobrym wyznacznikiem do rozpoznania choroby Alzheimera.

Jeden z autorów publikacji dr Richard Isaacson stwierdził, że to odkrycie może być bardzo pomocne w opracowaniu technik obrazowania pozwalających na wcześniejszą i dokładniejszą diagnozę alzheimera i monitorowanie jej postępów w sposób nieinwazyjny poprzez oko.

Zaburzenia snu

Trzecia oznaka, które może pojawić się 10 lat przed wystąpieniem objawów demencji, to zaburzenia snu. – Problemy ze snem mogą wynikać ze 100 różnych powodów. Istnieje jednak silny związek między jakością snu a ryzykiem powstawania demencji – podkreśla dr Berg.

Badaczom z Mayo Clinic w 2013 roku udało się znaleźć dowody na to, że charakterystycznym objawem otępienia z ciałami Lewy’ego, który pojawia się przed diagnozą, są zaburzenia snu w fazie REM.

Tych objawów nie bagatelizuj

Dr Berg radzi, by obserwować swój organizm i zwiększyć czujność na występowanie różnych symptomów, na przykład na to, że:

  • łatwo się denerwujesz,
  • nie możesz usiedzieć w jednym miejscu,
  • masz mniejszą zdolność do radzenia sobie z emocjami,
  • masz problemy z pamięcią,
  • zapominasz słów lub imion bliskich osób,
  • tracisz orientację w terenie,
  • masz mniejszą kontrolę nad swoim pęcherzem.

- To czerwone flagi, które mówią o kondycji naszego mózgu, jednak nie muszą być od razu zwiastunem demencji – zaznacza ekspert.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.