Toksyczne drobinki dostają się nawet do serca. Mogą napędzać chorobę Parkinsona

2023-11-22 14:43

Choroba Parkinsona budzi powszechny lęk. Chociaż wciąż pojawiają się nowe metody walki z jej konsekwencjami, generalnie jesteśmy wobec niej bezsilni. Nie wiemy, jak jej skutecznie zapobiegać i jak ją wyleczyć. W starzejących się społeczeństwach problem narasta, a tymczasem naukowcy nie mają dobrych wieści - trudny do uniknięcia czynnik środowiskowy najpewniej przyspiesza rozwój choroby i wpływa na rosnącą skalę zagrożenia.

Toksyczne drobinki dostają się nawet do serca. Mogą napędzać chorobę Parkinsona
Autor: GettyImages

Mikroplastik to najpewniej jedno z poważniejszych zagrożeń dla ludzkości. Chociaż jeszcze nie wiemy dokładnie, jak poważne mogą być wszystkie konsekwencje dla naszego organizmu jego powszechnej obecności, świat już nie lekceważy jego obecności. Nanoplastik przeniknął do wód otwartych i gruntowych, dostał się do naszej krwi i może przeniknąć do niemal każdego narządu, choćby serca. Nie omija mózgu, sprzyjając choćby problemom demencyjnym. Co z chorobą Parkinsona? Właśnie jej związkowi z mikroplastikiem przyjrzeli się amerykańscy badacze.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Mikroplastik a choroba Parkinsona

Niedawno pisaliśmy o niepokojących wnioskach z badań uczonych z Uniwersytetu Rhode Island w Kingston (USA). Wskazywali oni na możliwy wpływ mikroplastiku na przyspieszenie procesów degeneracyjnych ludzkiego mózgu.

Niestety, opublikowane wyniki badań zespołu z Duke University School of Medicine, wskazują na podobne zagrożenia i koncentrują się na chorobie Parkinsona.

– Nasze badanie sugeruje, że powszechność mikro- i nanoplastików w środowisku może stanowić ważny czynnik ryzyka i postępu choroby Parkinsona. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywany wzrost stężenia tych zanieczyszczeń w naszych zapasach wody i żywności  - mówi kierujący zespołem badaczy dr Andrew West.

Zagrożenie z kubków i widelców

West i jego współpracownicy ustalili, że nanocząsteczki plastikowego polistyrenu mogą wiązać się z białkiem mózgowym zwanym alfa-synukleiną. Wiązania te są bardzo mocne, a wykryto je w części naszych neuronów odpowiedzialnej za zarządzanie trawieniem komórkowym.

Gdzie można spotkać podejrzany polistyren? Sporo go w przedmiotach jednorazowego użytku, takich jak plastikowe kubki i sztućce.

Dr West podkreśla, że badania nie zostały przeprowadzone na ludziach, a hodowlach neuronów i mysich modelach.

- Uderzający charakter interakcji, które zaobserwowaliśmy w naszych modelach, sugeruje, że należy ocenić także ich rolę w ryzyku i postępie choroby Parkinsona oraz demencji u ludzi – mówi badacz.

Choroba Parkinsona - konsekwencje

Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Oddziałuje na układ pozapiramidowy, który odpowiada za ruchy całego ciała. W parkinsonie postępują sztywność mięśni, drżenia i spowolnienie ruchów. Proces prowadzi do poważnej niepełnosprawności i skrajnego obniżenia jakości życia pacjentów.

Choroba Parkinsona uważana jest za najszybciej rozwijającą się chorobę neurologiczną na świecie. Wiele danych sugeruje, że czynniki środowiskowe mogą odgrywać w tym znaczącą rolę, ale nie zostały one jeszcze ostatecznie zidentyfikowane.