Po raz pierwszy wykryty w ludzkim sercu. Odkłada się w narządach i może powodować raka

2023-08-21 13:16

Mikroplastik to problem bardzo powszechny, ale często bagatelizowany przez wielu z nas. Jego cząstki znajdujące się w ubraniach, czy butelkach z wodą przedostają się do organizmu i szkodzą naszemu zdrowiu. Tym razem naukowcy zlokalizowali go w sercu.

Po raz pierwszy wykryty w ludzkim sercu. Odkłada się w narządach i może powodować raka
Autor: Fot. Getty Images

Rozwój przemysłu ma swoje wady. Jedną z nich jest obecność plastiku, którą można dostrzec między innymi w odzieży, czy jedzeniu. Okazuje się, że tego typu cząstki przedostają się do wewnątrz naszego ciała. Lekarze od lat obserwują to zjawisko, ale po raz pierwszy znaleźli mikroplastik w wewnętrznych tkankach serca.

Prąd i szlafrok z plastikowej butelki, czyli dlaczego warto właściwie segregować odpady?

Plastik w sercu, najnowsze odkrycie naukowe

Naukowcy od lat obserwują, jak stosowanie plastiku wpływa na nasze zdrowie. Choć mogłoby się wydawać, że nikt z własnej woli nie zjada tego typu substancji, to okazuje się, że mikrocząstki krążą w naszym ciele, przyczyniając się do różnych chorób.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Beijing Anzhen Hospital w Chinach wynika, że mikroplastik jest w stanie przedostać się do serca. Naukowcy pobrali 15 próbek tkanek serca oraz krew od pacjentów wymagających operacji kardiologicznej. 

Wyniki oparte na dokładnej analizie i szczegółowej diagnostyce obrazowej ukazały, że w pobranym materiale znajdują się dziesiątki, a gdzieniegdzie także tysiące mikrocząstek plastiku. Każda próbka krwi zawierała drobinki plastiku. Jak wskazują specjaliści, odnaleziono, aż dziewięć rodzajów tworzyw sztucznych, w pięciu rodzajach tkanek serca.

W naszych żyłach płynie plastik? Oto skąd się tam bierze

Przeprowadzone badania potwierdzają tezę, że codzienne wybory mogą mieć wpływ na to co dzieje się z organizmem. Jednak zmiana podejścia może nie wystarczyć, ponieważ obecność plastiku jest tak zintensyfikowana, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że po niego sięgamy.

W wynikach próbek znaleziono takie tworzywa sztuczne jak politereftalan etylenu stosowany do produkcji odzieży, czy o zgrozo pojemników na żywność. Kolejne odkryte cząsteczki to polichlorek winylu używany w przemyśle budowalnym i medycznym, a ściślej do produkcji rur, listew przypodłogowych, czy dywaników samochodowych, a nawet sond czy cewników.

Okazuje się jednak, że mikroplastik znajduje się także w naszych jelitach. Badania wykazały, że w ludzkiej kupie jest mnóstwo tworzyw sztucznych. Jednak to nie wszystko, zdaniem specjalistów istnieje wiele dowodów na to, że mikroplastik gromadzi się w narządach wewnętrznych i wpływa na jakość ich funkcjonowania.

Ten stan rzeczy sprawia, iż sytuacja jest alarmująca, ponieważ jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, z każdym rokiem coraz większa grupa ludzi jest narażona na występowanie chorób nowotworowych, cukrzycę, czy endometriozę.