Badania wyjaśnią przyczyny bólu głowy

2014-12-01 11:20

Ból głowy - zazwyczaj ta dolegliwość nie zagraża życiu, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. By określić, jakie są przyczyny bólu głowy i rozpocząć właściwe leczenie, czasem trzeba wykonać wiele badań. Sprawdź, które badania okazują się pomocne w ustalaniu przyczyny bólu głowy.

Badania wyjaśnią przyczyny bólu głowy
Autor: Thinkstockphotos.com By określić, jakie są przyczyny bólu głowy i rozpocząć właściwe leczenie, czasem trzeba wykonać wiele badań.

Spis treści

  1. Szukanie przyczyny bólu głowy zaczyna się od wywiadu
  2. Migrena, a może chore zatoki?
  3. Napięciowy ból głowy
  4. Klasterowy ból głowy

Przewlekły, powtarzający się ból głowy zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji specjalistów. Niepokój powinien wzbudzić ból głowy, który jest ostry, bardzo silny i wystąpił pierwszy raz w życiu. Gdy się pojawi, należy szybko zgłosić się do lekarza. Nie będzie on miał łatwego zadania. Musi ustalić, czy jest to ból pierwotny głowy (napięciowy lub migrenowy), czy wtórny ból głowy (będący pochodną jakiejś choroby), gdzie jest umiejscowiony i jaki ma charakter. W wielu przypadkach konieczne okazuje się jeszcze wykonanie specjalistycznych badań.

Szukanie przyczyny bólu głowy zaczyna się od wywiadu

Po zebraniu wywiadu (o trybie życia pacjenta, nałogach, przebytych chorobach) lekarz bada ciśnienie tętnicze i puls. Już to może pokazać, że przyczyną bólu jest nadciśnienie tętnicze. Ból sugerujący nadciśnienie jest silny, czasem napadowy i pojawia się z tyłu głowy.Nie mija po zażyciu tabletek przeciwbólowych. Konieczne jest rozpoczęcie leczenia i zmiana stylu życia: zrzucenie nadwagi, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie tłuszczu i soli w diecie. Ale w podobny sposób objawiają się również bóle związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, przede wszystkim odcinka szyjnego i piersiowego. Wtedy konieczne jest wykonanie prześwietlenia odpowiedniego odcinka stosu pacierzowego oraz właściwa rehabilitacja.

Na tym jednak nie koniec. Ból w skroniach często jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, może sygnalizować przeziębienie lub grypę, ale również rozwijającą się jaskrą, której często towarzyszy wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Przy przeziębieniu sprawa jest prosta, ale już przy podejrzeniu jaskry konieczna jest konsultacja u okulisty, który zleca specjalistyczne badania, np. HRT – badanie oceniające zaawansowanie neuropatii jaskrowej. Lekarz opieki podstawowej może również zlecić wykonanie morfologii i badań biochemicznych krwi, które pozwolą ocenić funkcjonowanie poszczególnych układów w organizmie.

Migrena, a może chore zatoki?

Ból obejmujący połowę głowy, który występuje razem z nadwrażliwością na światło, hałas oraz zapachy, najczęściej diagnozowany jest jako migrena. Leczeniem migren zajmują się specjalistyczne poradnie migrenowe, do których lekarz opieki podstawowej wystawia skierowanie. W przypadku bólu nad oczami lub w skroniach warto udać się do laryngologa lub stomatologa, ponieważ sprawcą takich dolegliwości bywają choroby zatok czy zębów. W niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja psychiatryczna, ponieważ ból głowy może być objawem depresji, zaburzeń snu czy też przebytego silnego stresu.

Ból głowy może być spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych.

Napięciowy ból głowy

Z jego powodu cierpią głównie kobiety. Pojawia się obustronnie, najczęściej w okolicy czoła i skroni. Ma charakter ściskający i narasta w ciągu kilku dni. Atak bólu napięciowego trwa od 30 minut do tygodnia. Nie towarzyszą mu zaburzenia widzenia (charakterystyczne dla klasycznej migreny), ale zdarza się, że cierpiąca osoba ma nudności. Wraz z bólem głowy pojawia się wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi. Ten rodzaj bólu wymaga badań neurologicznych. Ratunkiem jest przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków.

Klasterowy ból głowy

Cierpią z jego powodu głównie mężczyźni. Objawia się bólem gałki ocznej, czoła oraz okolicy ciemieniowej (środek czaszki). Atak trwa od 15 do 180 minut i może się powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Charakterystyczną cechą bólu klasterowego jest pojawianie się dolegliwości w blokach, co oznacza, że dręczą one chorego przez dwa tygodnie, a później ustępują. Ból łatwo wywołać, np. wypiciem alkoholu. To także cecha charakterystyczna dla tego typu bólu głowy.

miesięcznik "Zdrowie"