ASMR - orgazm mózgu. Czym jest i jak go osiągnąć?

2022-07-28 15:38

ASMR, czyli aktywność mózgu, ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, a zdaniem niektórych i zdrowie. Dreszcze rozchodzące się po całym ciele sprawiają, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Czym dokładnie jest ASMR? Co warto o nim wiedzieć?

Zrelaksowany mężczyzna siedzi na fotelu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest ASMR?
  2. Co może powodować ASMR?
  3. Wpływ ASMR na zdrowie

ASMR, potocznie nazywane orgazmem mózgu, to stosunkowo nowe i dla wielu wciąż tajemnicze pojęcie. W 2010 roku powstała pierwsza grupa w mediach społecznościowych poświęcona wspomnianemu zagadnieniu. Zaczyna się od mrowienia na karku i z tyłu głowy, a po chwili przyjemne doznania rozchodzą się po całym ciele.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

Czym jest ASMR?

ASMR to skrót od angielskich słów autonomous sensory meridian response. Orgazm mózgu - ASMR, wbrew nazwie i skojarzeniom, nie ma nic wspólnego z seksualnością. ASMR to przyjemne uczucie mrowienia na ciele, które związane jest z odpoczynkiem, relaksem i odprężeniem.

Orgazmu mózgu można doświadczyć w wielu sytuacjach, ale oczywiście tylko tych związanych z przyjemnymi doznaniami. Uczucie mrowienia wywołane jest najczęściej bodźcami wzrokowymi, zapachowymi, ale też i dotykiem. Mrowienie w pierwszej kolejności pojawia się na karku, a dopiero po chwili rozchodzi się po całym ciele. Przyjemnym doznaniom może dodatkowo towarzyszyć gęsia skórka.

Co może powodować ASMR?

Uczuciem odprężenia, błogości i relaksu mózg reaguje na przyjemne bodźce wzrokowe, dotykowe, słuchowe czy zapachowe. Tym samym, orgazmu mózgu można doświadczyć w wielu sytuacjach. Jednak by poczuć ten „wyjątkowy” stan trzeba być zrelaksowanym i wyciszonym. By przeżyć orgazm mózgu wystarczy włączyć przyjemne dźwięki np. mruczenie, szept czy szmer lub posłuchać gry na ulubionym instrumencie.

Jednak niekiedy nawet zaskakujące i mało oczywiste doznania dźwiękowe mogą wywołać dreszcz na karku np. pocieranie o mikrofon foliową torbą.

Skutecznie działa również masaż karku, pleców czy delikatne łaskotanie, a na niektórych wizyta u fryzjera (dotykanie i układanie włosów). Orgazmu mózgu można doświadczyć jedząc posiłek przygotowany specjalnie dla nas przez ukochaną osobę lub wyczuwając ulubiony zapach np. zapach mielonej kawy.

Warto podkreślić, że nie każda osoba podatna jest na ASMR. Jedną masaż karku doprowadza do orgazmu mózgu, a druga może nie odczuwać żadnej przyjemności. Każdy jest inny i na każdego co innego będzie miało wpływ.

Wpływ ASMR na zdrowie

Ostatnimi czasy, coraz to większą popularnością cieszą się nagrania, które ponoć mają wywołać ASMR.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili dokładniej przyjrzeć się opisanemu zjawisku. Przeprowadzone badania dowodzą, że osoby podatne na orgazm mózgu, podczas oglądania filmików miały zdecydowanie wolniejsze tętno w porównaniu do osób, które nie doznawały odczucia ASMR.

Kolejne badanie potwierdziło, że ASMR korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Ludzie czują się mniej zestresowani, bardziej zrelaksowani, odprężeni. Orgazm mózgu ma korzystny wpływ na dolegliwości bólowe i bezsenność.

Czytaj też: Mózg - jak wygląda budowa mózgu?

Polecany artykuł:

Sapioseksualizm - co to jest?