Woda alkaliczna zjonizowana, czyli "żywa woda". Jakie ma właściwości?

2018-10-22 13:00

Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") to woda, która rzekomo ma wyjątkowe właściwości. Między innymi dlatego, że jest bardziej "mokra" niż zwykła woda - przekonują jej zwolennicy. Dodatkowo zawiera bardzo duże ilości wolnych elektronów, a jej struktura jest taka sama jak struktura płynów wewnątrz naszego organizmu - dodają. Dzięki temu chroni przed wszystkimi możliwymi chorobami, w tym oczywiście przed rakiem. Nietrudno się domyślić, że to totalna bzdura, która nie ma nic wspólnego z nauką. Sprawdź, jakie naprawdę właściwości ma woda zjonizowana.

Woda alkaliczna zjonizowana, czyli żywa woda. Jakie ma łaściwości?
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Woda alkaliczna zjonizowana, czyli "żywa woda"
 2. Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - właściwości
 3. Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - jak zrobić?
 4. Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") nie ma prawa leczyć
 5. Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - cena, gdzie kupić?
 6. Strukturyzatory wody i woda strukturyzowana - właściwości
 7. Woda wzorcowa - właściwości

Woda alkaliczna (zjonizowana, inaczej "żywa woda"), to woda, która staje się coraz bardziej popularna. Propagatorzy "żywej wody", a w szczególności producenci i sprzedawcy jonizatorów i strukturyzatorów wody, wymieniają szereg jej niezwykłych właściwości i zdolności leczenia wielu chorób. Tymczasem woda jonizowana to termin zahaczający o metafizykę i środowiska zajmujące się szeroko pojętymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Termin, który nie ma nic wspólnego z nauką.

Woda alkaliczna zjonizowana, czyli "żywa woda"

Woda zjonizowana, inaczej "żywa woda", to woda poddana elektrolizie za pomocą dedykowanego urządzenia, które zwykłą wodę wodociągową zamienia w dwie frakcje:

 • "żywą wodę" o białawym kolorze i zasadowym odczynie, która ma służyć do picia. Tak powstaje woda alkaliczna, czyli woda zasadowa
 • "martwą wodę" o żółtawym kolorze, ostrym, żrącym zapachu i kwasowym odczynie, którą można wykorzystać do nacierania skóry (woda kwasowa)

Jednak pod terminem "żywa woda" kryją się także inne rodzaje wody:

 • woda strukturyzowana

Woda, która zostaje poddana działaniu pola magnetycznego "identycznego z polem magnetycznym Ziemi", a dzięki temu przyjmuje odpowiednią dla organizmu strukturę heksagonalną (sześciokąta). Struktura ma sprawiać, że woda lepiej nawadnia, a przez to staje się baśniową wręcz „żywą wodą”.

 • woda wzorcowa

Woda, w której co najmniej 50% składu stanowią orto-klastry, a pozostała część to para-klastry. Można ją uzyskać przy pomocy aktywatorów wody (kul, podkładek, kubków) odpowiedniej firmy. Oczywiście za odpowiednią cenę. Woda uzyskana w ten sposób jest rzekomo taka sama jak woda obecna naturalnie w organizmie człowieka.

Termin "woda żywa" pojawia się też w Nowym Testamencie, w Ewangelii św Jana oraz w Apokalipsie. Odnosi się do Ducha Świętego, który jest źródłem życia i energii. Używa się go także w baśniach, gdy mówi się o substancji przywracającej życie umarłym, odczyniającej uroki i leczącej choroby.

Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - właściwości

Jakie są rzekome właściwości wody alkalicznej zjonizowanej? Jej zwolennicy przekonują, że:

 • ma odczyn zasadowy (pH wyższe niż 7,5)
 • ma obniżony potencjał ORP (utleniania-redukcji)
 • zawiera antyoksydanty
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • dodaje energii
 • nawadnia komórki wielokrotnie lepiej niż zwyczajna woda i poprawia wchłanianie składników odżywczych
 • powoduje lepszy wzrost roślin
 • niszczy komórki nowotworowe
 • poprawia utlenienie krwi
 • poprawia pracę układu krążenia i serca
 • wspiera układ odpornościowy. Zmniejsza zapadalność na choroby
 • przeciwdziała wysuszeniu skóry, łuszczycy, zmarszczkom
 • przeciwdziała zaparciom
 • sprzyja odchudzaniu
 • przeciwdziała zmęczeniu, bólom głowy, szumom w uszach
 • przeciwdziała depresji
 • zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę u cukrzyków
 • przeciwdziała alergii i astmie.
 • I na koniec najlepsze - podnosi jakość DNA o 30% (!). Cóż to w ogóle oznacza? I jaka przy tym precyzja – ni mniej ni więcej – 30%.

Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - jak zrobić?

Woda zjonizowana to forma "żywej wody", która zyskała popularność jako alternatywna metoda leczenia. Doktor Nauk Chemicznych, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, propagator nauki Tomasz Pluciński wyjaśnia, co dzieje się podczas wytwarzania "żywej i martwej wody".

Jonizatory składają się z dwóch elektrod wykonanych ze stali nierdzewnej, które są umieszczone w pokrywce. Na jedną z elektrod nakłada się brezentowy woreczek. Do pokrywki podłączony jest kabel z wtyczką prądową. Wewnątrz pokrywki znajduje się dioda prostownicza. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie elektrolizy roztworu przy maksymalnym napięciu ok. 310 V.

Na elektrodzie bez osłony zachodzi redukcja wody, czyli jej rozpad na gazowy wodór i jony wodorotlenkowe OH-. Jony te odpowiadają za zasadowy (alkaliczny) odczyn roztworu.

Białawy, mętny kolor wody pochodzi od strącających się soli wapnia i magnezu obecnych w wodzie wodociągowej. Na osłoniętej elektrodzie zachodzi wiele procesów, a w ich wyniku powstaje "martwa woda". Pierwszym z nich jest rozpad wody, w którym produktem są jony H+ odpowiedzialne za kwasowy odczyn roztworu.

Przy tak wysokim napięciu dochodzi do korozji elektrody wykonanej ze stali nierdzewnej. Żółtawy kolor roztworowi nadają jony żelaza Fe3+. Jony żelaza pochodzą z elektrody, która „rozpuszcza się” podczas elektrolizy, uwalniając nie tylko żelazo, ale też jony chromu, wanadu, manganu i niklu. Rozpuszczalne związki niklu powodują raka płuc.

Z kolei związki chromu 6+ wywołują uszkodzenia układu oddechowego, przewodu pokarmowego, zmiany skórne, działają rakotwórczo, mutagennie, embriotoksycznie i teratogennie (powodują uszkodzenia płodu na każdym etapie rozwoju).

Natomiast wanad jest metalem ciężkim, którego niektóre związki również wykazują dużą szkodliwość dla zdrowia.

Według doktora T. Plucińskiego producenci i sprzedawcy jonizatorów wody powinni być karani za oszustwo. Nie dość, że narażają zdrowie ludzi i odwołują się do ich wiary czy naiwności, to sprzedają za ogromne sumy urządzenie, które jest warte ułamek tej ceny. "Żywa woda" nie ma cudownych właściwości leczniczych, a "martwa woda" zawiera rakotwórcze związki.

Jednocześnie trzeba zauważyć, że nie istnieje coś takiego jak "dodatnio zjonizowana", "ujemnie zjonizowana" czy w ogóle trwale "zjonizowana woda".

Po elektrolizie roztworu (woda wodociągowa jest roztworem zawierającym różne sole) powstają jony dodatnie i jony ujemne składników soli obecnych w wodzie i składników budujących samą wodę (efekt elektrolizy), ale nie są to cząsteczki wody o dodatnim lub ujemnym ładunku.

Cały roztwór musi być elektrycznie neutralny (tyle samo jonów dodatnich i ujemnych). Dążenie do tej neutralności zachodzi samoczynnie. Jeśli w roztworze powstał kation, to natychmiast powstaje anion. W przeciwnym wypadku miałoby miejsce wyładowanie elektryczne.

Warto wiedzieć

Podsumowując sens stosowania zjonizowanej wody, przytaczam cytat z wypowiedzi doktora T. Plucińskiego: „Dla entuzjastów owych specjałów proponuję znacznie tańszy sposób. Coś identycznego jak "żywa woda" można sporządzić z porcji wody wodociągowej ogrzanej do 80 stopni, aby usunąć większość rozpuszczonego w niej tlenu, i dodaniu potem szczypty węglanu sodu.

Węglan sodu możecie sporządzić sobie nasypując łyżeczkę sody oczyszczonej na suchą silnie rozgrzaną patelnię. Coś identycznego jak "martwa woda" proponuję sporządzić dodając do szklanki wody wodociągowej 3 krople kwasu solnego, 2 krople "Bielinki" do odkażania łazienki oraz wrzucenia na 10 minut kilku włókien stalowego druciaka do szorowania (najlepiej lekko podrdzewiałego). Może jeszcze kroplę wody utlenionej… Czyżby nieapetyczne? Oba środki będą równie skuteczne jak produkt z aparatu za 400 zł.”

Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") nie ma prawa leczyć

Fakt, że określenie "żywa woda" odnosi się do co najmniej trzech różnych metod jej wytwarzania i sugeruje za każdym razem, że to właśnie o te konkretne właściwości chodzi w PRAWDZIWEJ "żywej wodzie", powinien dawać do myślenia.

Co zatem leczy? "Dodatnia i ujemna jonizacja", "heksagonalna struktura wody", czy "orto-klastry"? Nasuwa się tylko jedna odpowiedź – nic. Tajemnicza "żywa woda" wytwarzana przez różne urządzenia sprzedawane za wysokie sumy nie ma nadprzyrodzonych właściwości leczniczych. Białawy roztwór z jonizatora może pomagać przy nadkwasocie.

Pojawiają się także doniesienia z badań na zwierzętach o możliwym wpływie picia wody o odczynie zasadowym na zdrowie.

Taką wodę można jednak wytworzyć bez jonizowania. W ciekłej wodzie utrzymanie się heksagonalnego ułożenia cząsteczek jest niemożliwe ze względu na ich ruch typowy dla cieczy. Natomiast woda wzorcowa, "orto-woda" istnieje, w wodociągu płynie jej tyle samo co "para-wody" i nie wydaje się możliwe, aby łatwo można było przekształcać jedną w drugą.

Warto wiedzieć

Woda alkaliczna zjonizowana ("żywa woda") - cena, gdzie kupić?

Cena jonizatora wody w internecie wynosi od ok. 300 zł do ponad 6 tysięcy zł. Jego konstrukcja jest banalna, a jonizator można wykonać samodzielnie na podstawie filmiku z instruktażem dostępnego w sieci. Choć oczywiście nie zachęcam.

Strukturyzatory wody i woda strukturyzowana - właściwości

Następna "żywa woda" to taka, której cząsteczki mają łączyć się i przyjmować kształt sześciokąta. Heksagonalna struktura wody jest czymś normalnym, ale tylko wtedy, gdy woda jest w stałym stanie skupienia czyli jest lodem.

Tak, lód jako ciało stałe ma uporządkowaną strukturę, a cząsteczki wody połączone wiązaniami wodorowymi (rodzaj wiązania łączącego tlen i wodór z sąsiednich cząsteczek wody) układają się w kształt sześciokątów, co można zaobserwować, oglądając pod mikroskopem zamrożone płatki śniegu. W ciekłej wodzie sytuacja wygląda nieco inaczej.

Struktura cząsteczek jest bardziej chaotyczna, ponieważ w związku z wyższą temperaturą rośnie energia kinetyczna, czyli w uproszczeniu ruchy cząsteczek są szybsze i częstsze niż w lodzie, co prowadzi do ciągłego zrywania wiązań wodorowych i tworzenia się nowych. Wody nie da się trwale uporządkować.

Nawet jeśli pole magnetyczne wytwarzane przez strukturyzator miałoby taką zdolność, to po opuszczeniu strukturyzatora woda znowu zaczynałaby swój ruch, ponieważ pole magnetyczne ma swój określony zasięg.

Ponadto doświadczenia wskazują na to, że działanie na ciekłą wodę polem magnetycznym powoduje wywołanie jeszcze większego chaosu w ruchach cząsteczek, a nie większe ustrukturyzowanie.

Woda wzorcowa - właściwości

Kolejna z teorii "żywej wody" funkcjonuje wokół pojęć orto- i para-klastrów. Najlepsze dla żywych organizmów są rzekomo orto-klastry. Im więcej w wodzie para-klastrów, tym jest ona gorsza. Woda wodociągowa według teorii składa się w 95% z para-klastrów, które mogą być zmienione w orto-klastry za pomocą specjalnych urządzeń. Ale zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia pojęć.

Woda rzeczywiście łączy się w klastry. Są to grupy cząsteczek wody połączonych wiązaniem wodorowym. Dzięki temu woda w temperaturze pokojowej jest cieczą, a nie gazem. Wiązanie wodorowe to specyficzny dla dipoli rodzaj wiązania. (Dipoli - cząsteczek, które posiadają w swojej budowie biegun dodatni i ujemny. Woda do takich należy. Biegun dodatni jest umiejscowiony na wodorach, a ujemny na tlenie).

Jedno z zastosowań pojęć "orto-" i "para-" dotyczy spinowego momentu magnetycznego elektronu, czyli w uproszczeniu tego, czy elektron na powłoce obraca się "w prawo" czy "w lewo". W przypadku cząsteczek wody mówi się o cząsteczkach "para-wody", gdy elektrony na dwóch atomach wodoru obracają się w przeciwnym kierunku oraz "orto-wody", gdy elektrony te obracają się w tym samym kierunku.

Cząsteczki tych dwóch izomerów wody mają praktycznie identyczne właściwości fizyczne, dlatego niezwykle trudno jest je rozdzielić. Rozdzielenia tego udało się dokonać w obecnej dekadzie, a stwierdzenie, że jedna z tych form wody reaguje szybciej niż druga to odkrycie z pierwszej połowy 2018 roku. Wszystkie te doświadczenia przeprowadza się w ekstremalnych warunkach temperatury (zera bezwzględnego) i/lub bardzo silnego pola magnetycznego.

W zwykłej wodzie proporcja orto-wody i para-wody to mniej więcej 50:50 (a nie 5:95 jak sugeruje teoria wody wzorcowej). Obecnie nie wydaje się realne, aby kubek, podkładka, czy kula były w stanie wytworzyć takie warunki, aby w domu można było przekształcić jedną wodę w drugą.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy w ogóle jest to realne. Nie mówiąc już o przypisywaniu jednej z form niezwykłych właściwości.

W przypadku całej teorii wody wzorcowej rzekomo obecnej w naszych ciałach zastosowano kilka pojęć, które osobno funkcjonują w świecie nauki, ale w połączeniu nic nie znaczą, są jedynie próbą wzmocnienia przekazu pseudonaukowej teorii.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Pseudonaukowe cytaty – dlaczego "żywa woda" to absurd?

Radosław Zakrzewski, diagnosta Miasta Kobiet: „Żywa woda to płyn wysokoustrojowy o odpowiednich parametrach biologicznych” - Nie ma takiego pojęcia jak „wysokoustrojowy”. To nic nie znaczy. Jest natomiast pojęcie „płyn ustrojowy” czyli ogólne określenie na płyny występujące w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych ciała, jak krew, limfa, ślina czy płyn mózgowo-rdzeniowy.

W dalszej wypowiedzi pana Zakrzewskiego czytamy o leczniczej mocy "żywej wody", jednak wszędzie brakuje poparcia dowodami czy choćby racjonalnego wyjaśnienia. A najbardziej boli fakt, że wypowiedź ukazała się poprzez Polską Agencję Prasową w Portalu Spożywczym, wydawałoby się sensownym źródle informacji.

Materiały prasowe Aktywatora wody AKTOM: Zmiana ustawienia cząsteczek, to zmieniona informacja i zmienione właściwości. Dla jeszcze lepszego zobrazowania zagadnienia można posłużyć się przykładem grafitu i diamentu. Oba minerały – to węgiel. Ale jakże różne są ich właściwości!Grafit jest czarny i kruchy, zaś diament przezroczysty i twardy. Różnice tych właściwości spowodowane zostały innym ułożeniem atomów w kryształach obu minerałów. AKTOM ma wytwarzać wodę strukturyzowaną, heksagonalną. Oczywiście grafit i diament to różne odmiany węgla o innym ułożeniu atomów w krysztale. Właśnie, W KRYSZTALE. Ciała stałe mają bardzo usystematyzowaną strukturę, ale ciecze – nie. W cieczach zachodzi ciągły ruch cząsteczek, dlatego nie ma możliwości, aby porównywać budowę ciekłej wody do jakiegokolwiek ciała stałego.

Materiały prasowe Strukturyzatora wody Visanto: Parametrami wody, które czynią ją tzw. wodą żywą nie jest ani jej potencjał Redoks, ani wysokie nawet pH. Parametrami tymi są jej struktura i informacja jaką daje niezaburzone pole magnetyczne Ziemi. (np.woda z lodowca, woda z uzdrawiających źródeł itd...). Nie rozumiem, dlaczego na uzdrawiające źródła miałoby działać „niezaburzone pole magnetyczne Ziemi”, a na inne źródła, rzeki czy jeziora już zaburzone...

O autorze
Aleksandra Żyłowska-Mazgaj, dietetyk
Aleksandra Żyłowska-Mharrab, dietetyk
Technolog żywności, dietetyk, edukator. Absolwentka Biotechnologii na Politechnice Gdańskiej i Usług żywieniowych na Akademii Morskiej. Zwolenniczka prostej, zdrowej kuchni i świadomych wyborów w codziennym odżywianiu. Do moich głównych zainteresowań należy budowanie trwałych zmian nawyków żywieniowych oraz indywidualne komponowanie diety zgodnie z potrzebami organizmu. Bo nie dla każdego to samo jest zdrowe! Uważam, że edukacja żywieniowa jest bardzo istotna, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Koncentruję swoje działania na szerzeniu wiedzy o żywieniu, analizuję nowe wyniki badań, samodzielnie wnioskuję. Wyznaję zasadę, że dieta to styl życia, a nie ścisłe przestrzeganie posiłków z kartki. W zdrowym i świadomym odżywianiu zawsze jest miejsce na pyszne przyjemności.

Technolog żywności, dietetyk, edukator. Absolwentka Biotechnologii na Politechnice Gdańskiej i Usług żywieniowych na Akademii Morskiej. Zwolenniczka prostej, zdrowej kuchni i świadomych wyborów w codziennym odżywianiu.

Do moich głównych zainteresowań należy budowanie trwałych zmian nawyków żywieniowych oraz indywidualne komponowanie diety zgodnie z potrzebami organizmu. Bo nie dla każdego to samo jest zdrowe!

Uważam, że edukacja żywieniowa jest bardzo istotna, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Koncentruję swoje działania na szerzeniu wiedzy o żywieniu, analizuję nowe wyniki badań, samodzielnie wnioskuję. Wyznaję zasadę, że dieta to styl życia, a nie ścisłe przestrzeganie posiłków z kartki. W zdrowym i świadomym odżywianiu zawsze jest miejsce na pyszne przyjemności.