Krzemień i krzemień pasiasty - właściwości

2018-10-29 9:59

Krzemień to jeden z kamieni, który towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W epoce kamienia łupanego to właśnie z krzemienia wykonywano pierwsze narzędzia. Wkrótce zaczął służyć jako ozdoba, wreszcie jako magiczny i leczniczy materiał. Co powinniśmy wiedzieć o wpływie krzemienia na zdrowie?

Krzemień i krzemień pasiasty - właściwości
Autor: Getty Images Co powinniśmy wiedzieć o wpływie krzemienia na zdrowie?

Spis treści

  1. Czym jest krzemień?
  2. Krzemień - kamień magiczny
  3. Krzemień - wpływ na zdrowie
  4. Krzemień pasiasty

Krzemień przez wiele tysięcy lat był tworzywem, z którego wyrabiano siekiery, topory i ostrza - ze względu na swoją twardość był do tego idealnym materiałem. Z tego samego powodu kamień ten wykorzystywano również do krzesania ognia (uderzano w niego pirytem dającym iskry).

Z czasem zaczęto dostrzegać inne jego właściwości. Żarna wykonane z krzemienia dawały smaczniejszą mąkę, skrzynie wyłożone tym kamieniem - utrzymywały mięso w świeżości, a studnie - dawały pyszną wodę, po której ludzie mniej chorowali.

Czym jest krzemień?

To ciemno szara, czarna lub brązowa skała osadowa, utworzona z chalcedonu z domieszką opalu lub kwarcu. Niekiedy w krzemieniu można odnaleźć pozostałości szkieletów i skamieniałości organizmów.

Krzemień występuje na całym świecie, wspaniałe złoża znajdują się w Egipcie, Australii, Argentynie, Kanadzie i na Alasce. Krzemień jest obecny również w Polsce i w Skandynawii, gdzie został przyniesiony wraz z lodowcem.

Jedyny w swoim rodzaju krzemień pasiasty występuje wyłącznie w Górach Świętokrzyskich w rejonie Krzemionek i Iłży, gdzie był wydobywany już w okresie neolitu.

Krzemień - kamień magiczny

Przed tysiącami lat krzemień wykorzystywany był nie tylko do wyrobu narzędzi - robiono z niego również amulety i wizerunki bóstw.

Uważano ten kamień za materiał magiczny, pełniący rolę ochronną przed czarnymi mocami oraz mający moc uzdrawiającą.

Był też obecny z codziennym życiu ówczesnych ludzi, symbolizując bóstwa domowe - kładziono go do łóżek, aby zapobiegał koszmarom, umieszczano nad drzwiami wejściowymi, aby chronił domostwa i rodziny.

Te wierzenia są widoczne w ezoteryce do dziś. Krzemień uznawany jest za kamień o właściwościach ochronnych i oczyszczających.

Chętnie noszony jest przez bioenergoterapeutów i osoby powiązane z wróżbiarstwem i jasnowidztwem, jako amulet chroniący przez negatywną energią, jest też wykorzystywany do medytacji.

Zdaniem osób wierzących w magiczne działanie kamieni, krzemień jest materiałem o niezwykle dużej sile działania.

Potrafi wyciszyć emocje, odciągnąć złą energię, pozostawiając tę pozytywną.

Chroni przed  błędami życiowymi, pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji, mobilizuje i zachęca do działania.

Jest idealny dla osób żyjących we własnym świecie, które potrzebują ściągnięcia ich na ziemię.

Zdaniem ezoteryków usuwa zmęczenie, dodaje witalności i wzmacnia optymizm.

Krzemień - wpływ na zdrowie

Kamień ten od wieków jest ceniony również za właściwości lecznicze. Część z nich ma uzasadnienie - krzemień to najbardziej rozpowszechniony naturalny związek krzemu, który jest składnikiem cennym dla zdrowia. To potwierdza działanie wody krzemowej, czyli płynu powstałego z krzemienia zalanego gorącą wodą pozostawioną na kilka dni.

Warto wiedzieć, że właściwości lecznicze mają kamienie z kopalni pokładów kredowych, marglowych lub dolomitowych.

Zdaniem litoterapeutów woda krzemowa sprawdza się w leczeniu zmian skórnych (alergicznych, czyraków, pryszczy  czy podrażnień), wykorzystywana jest też w łagodzeniu opryszczki, różyczki i półpaśca.

Ze względu na działanie antybakteryjne, woda nasączona składnikami zawartymi w krzemieniu nadaje się również do stosowania wewnętrznego: picie tego płynu wzmacnia system odpornościowy, leczy dolegliwości wątroby, żołądka, nerek. Obniża również poziom cukru we krwi i pomaga w odchudzaniu.

Krzem odpowiada za pracę serca, dlatego wodę powinni stosować również ludzie z problemami kardiologicznymi.

Badania nad krzemem, obecnym w krzemieniu pokazują, że kamień ten pomaga leczyć osteoporozę oraz pomaga w zachowaniu dobrej kondycji skóry – zapobiega starzeniu się i wiotczeniu oraz przyspiesza jej regenerację.

Zdaniem litoterapeutów krzemień jest skuteczny również w postaci samego kamienia - przykładany do czoła łagodzi bóle migrenowe, do nerek - likwiduje problemy z układem moczowym. Można go też stosować do masażu ciała.

Krzemień pasiasty

Jak sugeruje nazwa krzemień ten ma charakterystyczny, piękny, pasiasty wzór, występuje w kolorze jasnobrązowym, z ciemniejszymi smugami.

To wyjątkowa odmiana krzemienia, występująca w jednym tylko miejscu na świecie - w Górach Świętokrzyskich, uważanych za kolebkę polskiej ezoteryki. Wydobywano go tam od wieków i zawsze przypisywano mu magiczne działanie.

Krzemień pasiasty przyciągał bogactwo i pomyślność dla domostwa, chronił przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Dziś w ezoteryce krzemień pasiasty jest uznawany za źródło energii i i witalności. Wspomaga zdolności jasnowidzenia, zapewnia spokojny i głęboki sen. Chroni przed mściwością, zawiścią i obmawianiem przez innych.

W litoterapii polski krzemień pasiasty stosowany jest jako lek na bóle mięśniowe i zaburzenia hormonalne. Pomaga w leczeniu kobiecych dolegliwości, chorób nerek i bólu głowy. Oczyszcza też organizm z toksyn.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.