Kamień księżycowy: właściwości prozdrowotne

2018-07-12 16:25

Kamień księżycowy swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu połyskowi, który od wieków kojarzono z blaskiem księżyca. Z tego też powodu przypisywano mu magiczne właściwości, łączone z mocami gwiazd i władzą bogini księżyca - Selene. W litoterapii stosuje się go głównie na kobiece dolegliwości.

Kamień księżycowy: właściwości prozdrowotne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kamień księżycowy - pełen tajemnic i magii
  2. Kamień księżycowy a zdrowie

Adularowy kamień księżycowy to odmiana ortoklazu, czyli krzemianu. Tworzy kryształy, które po wygładzeniu dają opalizujące srebrzysto-perłowe barwy lub mają niebieskie połyskujące pasemko przesuwające się przy poruszaniu kamieniem. To tzw. efekt adularyzacji, widoczny najlepiej na przezroczystych kamieniach.

Kamienie księżycowe znaleźć można w Sri Lance, w Indiach, na Madagaskarze, w Brazylii, Australii, ale i w Europie, np. w Szwajcarii, Rosji. W Polsce występują rzadko.

Kamień księżycowy - pełen tajemnic i magii

Kamień księżycowy ma długą historię. W starożytności zachwycano się jego tajemniczą niebiesko-srebrną poświatą, kojarząc ją z blaskiem księżyca. Sądzono, że powstaje, gdy księżyc i gwiazdy oświetlają zwykłe kamienie.

Wierzono, że ich uroda rośnie i maleje wraz z fazami księżyca. Przypisywano im jego moc i traktowano jako atrybut jego bogini Selene.

Przez te skojarzenia był kamieniem tajemniczym, magicznym i poświęconym nocy, w czasie której księżyc jest widoczny najlepiej. Był traktowany jako talizman zapewniający dobre sny, wszyty w ubranie miał wspierać miłość kochanków, a także dawać płodność osobie go noszącej. Często z tego powodu był noszony jako talizman przez zakochanych.

Kamień księżycowy wykorzystywany był też jako materiał do tworzenia amuletów chroniących ludzi w czasie podróży (zwłaszcza morskich), polecanych wędrowcom i pielgrzymom - pomagał w odnalezieniu właściwej drogi i zapewniał szczęśliwy powrót do domu.

Według ezoteryków kamień księżycowy jest kamieniem pełnym energii, która wpływa na ludzką świadomość i wnętrze. Pozwala zajrzeć w głąb siebie, dlatego jest polecany do medytacji, tłumaczenia snów i seansów jasnowidzenia. To dlatego, że ma też wpływ na intuicję. Dzięki tej cesze słynie jako kamień pomagający odczytać czyjeś złe intencje.

Oprócz tego, zdaniem specjalistów litoterapii, działa uspokajająco i wzmacnia takie uczucia jak czułość, wrażliwość, pomaga w okazywaniu emocji bez histerii i zbytniej agresywności. Wprowadza harmonię w życie człowieka i pomaga włączyć z lękami oraz fobiami

Jest przydatny osobom, które w pracy i w życiu często korzystają ze swojej wyobraźni, fantazji, poezji, którzy pracują z kolorem, dźwiękiem, rytmem - a więc jednym słowem - artystycznym duszom.

Kamień księżycowy a zdrowie

Litoterapia często sięga po kamień księżycowy, który zdaniem specjalistów z tej dziedziny oczyszcza węzły chłonne i pomaga likwidować obrzęki.

Ponieważ kamień ten związany był często z pierwiastkiem żeńskim, dlatego jest stosowany jako remedium na kobiece dolegliwości w okresach dojrzewania, dojrzałości czy klimakterium, w problemach z menstruacją oraz w zaburzeniach hormonalnych.

Gdy nosimy kamień przez kilka godzin, trzeba pamiętać, by dać mu odpocząć i oczyścić go, myjąc w wodzie.

W dawnych czasach noszono go jako wisiorek między piersiami, aby zwiększyć laktację. Jak już wspomnieliśmy wspomaga płodność, zdaniem litoterapeutów szczególnie tę związaną z blokadą psychiczną.

Kamienie o tęczowej i różowej poświacie stymulują organy kobiece, kamienie niebieskawe - tarczycę, mleczne - migrenę i padaczkę.

Zdaniem niektórych osób wierzących w moc kamieni, kamień księżycowy wpływa pozytywnie na działanie jelit oraz na skórę.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.