Jaspis - oczyszcza i dodaje energii

2020-07-06 14:37

Jaspis może mieć różne barwy, kształty i wzory: czerwony, zielony, niebieski, oceaniczny i wiele innych. Dzięki temu każdy egzemplarz jest wyjątkowy. W litoterapii jaspis jest kamieniem pomagającym w walce ze stresem. Oczyszcza otoczenie człowieka ze złej aury, dodaje energii i witalności.

Jaspis - oczyszcza i dodaje energii
Autor: Getty Images jaspis pozwala walczyć ze stresem i dodaje witalności

Jaspis to kamień o wielu obliczach. Występuje w Meksyku, USA, Chinach i w Indiach. Spotyka się go również w Polsce - najszerszy pas brył jaspisowych znajduje się na Górze św. Anny w Górach Świętokrzyskich, inne złoża zlokalizowane są na Śląsku.

Jaspis złożony jest głównie z kwarcu i chalcedonu, jednak w zależności od składu chemicznego i dodatków innych minerałów przyjmuje różne barwy: od zieleni przez żółć, czerwień, fiolet aż po brąz i biel.

Jaspis może być cętkowany, gładki lub pokryty smugami (jaspis to po grecku "cętkowany"). Z tego względu jest jednym z popularniejszych kamieni szlachetnych używanych w jubilerstwie. 

Jaspis jest również ceniony za jego właściwości ezoteryczne i lecznicze. Litoterapeuci zalecają, aby w określonych sytuacjach nosić go bezpośrednio na ciele lub pić wodę, w której moczył się kamień.

Jaspisów nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych. Wystarczy płukać go czystą wodą, aby odzyskał blask i stracił negatywną energię.

Spis treści

 1. Jaspis - znaczenie
 2. Jaspis - rodzaje i wpływ na człowieka
 3. Jaspis - właściwości

Jaspis - znaczenie

Już od starożytności jaspis uważany był za kamień wyjątkowy, przypisywano mu działanie magiczne, dlatego często wykorzystywano go do produkcji amuletów i talizmanów, ale również biżuterii, ze względu na jego szczególne piękno.

Zdaniem wielbicieli kamieni szlachetnych jaspis oczyszcza aurę człowieka: równoważy pracę wszystkich gruczołów dokrewnych, którym w ezoteryce odpowiadają czakramy.

Dlatego potrafi przynieść ukojenie zarówno jego ciału, jak i duchowi.

Odbiera negatywną energię z otoczenia i z organizmu człowieka.

Mówi się, że potrafi poprawić atmosferę zarówno w gronie rodzinnym, jak i w zespole w pracy czy w grupie znajomych.

Jaspis w ezoteryce wykorzystywany jest jako pomoc w realizacji celów – jaspis zwiększa wydajność, pomaga w organizacji czasu, ocenie sytuacji, ułatwia podejmowanie trudnych decyzji. Dlatego nazywany jest kamieniem wspierającym.

Ale jaspis ma też właściwości uspokajające, dlatego polecany jest osobom nerwowym, zestresowanym i przepracowanym.

Pomaga w wyciszeniu się i odzyskaniu wewnętrznej harmonii. Daje głęboki spokój i odprężenie. Łagodzi konfliktu i ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.

Jaspis - rodzaje i wpływ na człowieka

Poszczególne kolory i rodzaje jaspisu mają dodatkowe działanie:

 • Czerwony jaspis wzmacnia ludzką wolę, pełni też role ochronną w stosunku do właściciela - broni go przed złymi wydarzeniami, ale i lękami czy przygnębieniem. Dlatego był niegdyś talizmanem wojowników i ludzi sprawujących władzę (stąd jego druga nazwa: królewski) - pomagał im panować nad sobą i pokonywać własne słabości.
 • Jaspis żółty otwiera nasz umysł na zjawiska paranormalne, potrafi też pobudzić seksualnie kobietę (na mężczyzn podobny wpływ ma jaspis brązowy).
 • Jaspis dalmatyńczyk (biały w czarne plamki) przeznaczony jest do noszenia przez osoby pragnące osiągnąć sukces zawodowy. W starożytności był talizmanem zwiększającym energię seksualną. Zdaniem litoterapeutów pomaga walczyć z nałogiem osobom rzucającym palenie.
 • Jaspis leopardzi jest kamieniem osób wrażliwych i delikatnych, którym pomaga podnieść się po duchowych i emocjonalnych porażkach. Ułatwia koncentrację.
 • Jaspis ocean pomaga w akceptacji trudności życiowych i pokochaniu siebie samego, ułatwia medytację.
 • Jaspis sezamkowy zalecany jest osobom w czasie rekonwalescencji oraz w okresie, gdy mamy do pokonania szczególnie trudne życiowe problemy.

Jaspis - właściwości

O właściwościach leczniczych jaspisu mówi się od tysiącleci. W starożytności traktowany był jako lek poprawiający witalność i zdrowie, chroniącym przed chorobami.

Do dziś w litoterapii wykorzystywany jest jako remedium poprawiające odporność, ale i łagodzące załamania nerwowe – to dlatego, że utrzymuje równowagę między yin a yang.

Jaspis oczyszcza aurę człowieka, ale także jego otoczenie z negatywnej energii i promieniowania elektromagnetycznego.

 • Jaspis obrazkowy, inaczej mozaikowy, według zwolenników medycyny niekonwencjonalnej usuwa ból głowy, leczy też krwotoki wewnętrzne i wylewy. Wpatrywanie się w jego wzór pomaga w medytacji.
 • Jaspis makowy w czerwone wzory jest kamieniem dodającym odwagi oraz zwiększającym wytrzymałość fizyczną.
 • Jaspis żółty wpływa na kondycję wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Pomaga uwolnić się z nałogów.
 • Jaspis brązowy pomaga radzić sobie z lękami i fobiami, łagodzi też ból.

Polecamy:

Przeczytaj także o właściwościach innych kamieni:

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.