Wrażliwość: czym jest? Wada czy zaleta?

2019-07-23 13:41

Wrażliwość bywa odbierana różnie – dla jednych jest ona cechą zdecydowanie korzystną, innym kojarzy się wyłącznie ze słabością. Jednoznacznie ocenić, kto ma rację, zwyczajnie się nie da – wrażliwość bezapelacyjnie bowiem ma wiele plusów, jak i minusów. Przeczytaj, jakie mogą być pozytywne i negatywne aspekty wykazywania się dużą wrażliwością, a także ostatecznie dowiedz się, czy wrażliwość powinno się w sobie pielęgnować i rozwijać, czy też może najlepiej jest podjąć się próby wykorzenienia jej z siebie.

Wrażliwość: czym jest? Wada czy zaleta?
Autor: gettyimages.com Wrażliwość sprawia, że potrafimy dostrzec piękno (ale i problem) w małych rzeczach.

Spis treści

  1. Wrażliwość a przeżywanie świata
  2. Wrażliwość a związki międzyludzkie
  3. Wrażliwość a praca
  4. Wrażliwość: wada czy zaleta?

Wrażliwość we współczesnym świecie doceniana raczej nie jest. Obecnie najbardziej cenieni są zwykle tacy ludzie, których opisać by można jako "ludzi sukcesu" – mowa tutaj o osobach pewnych siebie i swojej wartości, które osiągają wszystkie zamierzone cele i które wydają się twarde jak skała, których żadne negatywne zdarzenia nie są w stanie skrzywdzić.

Rzeczywiście, współczesny świat niestety wręcz promuje tego rodzaju postawy – w końcu na co dzień widzimy, że największe sukcesy nierzadko osiągają takie osoby, które nie do końca liczą się z dobrem innych i z ich uczuciami. Wrażliwość w związku z tym bywa uznawana za niezbyt przydatną ludzką cechę, w praktyce jednak jest ona zdecydowanie korzystniejsza, niż można by przypuszczać.

Wrażliwość a przeżywanie świata

Nietypowego kształtu obłok na niebie, ciekawe ułożenie pianki w porannej kawie czy wpadające do sypialni zimową porą promienie słońca – niektórzy ludzie w ogóle takich zjawisk nie zauważają, widzą je jednak osoby wrażliwe.

Powiedzieć, że wrażliwcy przeżywają świat bardziej, byłoby zdecydowanie za mało – oni po prostu widzą świat w pełni. To właśnie osoby wrażliwe są w stanie docenić taniec nietoperzy podczas letnich, wieczornych spacerów, doświadczać bardzo pozytywnych emocji podczas obcowania z przyrodą czy zauważać drobiazgi, które naprawdę cieszą, a których inni ludzie w ogóle nie widzą.

Wrażliwość sprawia, że świat przeżywamy "bardziej" i czasami bywa to korzystne, a czasami bywa źródłem znacznego cierpienia. Osoby wrażliwe doświadczają silniejszych emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – wpadają w uniesienie wtedy, kiedy są na emocjonującym koncercie ulubionego artysty, z drugiej jednak strony w sytuacji, gdy stykają się one z krytyką, boli ich ona bardziej niż człowieka, dla którego wrażliwość to całkowicie obce pojęcie.

Czytaj też: 

Mapa emocji: jak ciało reaguje na emocje?

Osobowość: od czego zależy? Teorie osobowości

Aleksytymia, czyli analfabetyzm emocjonalny

Wrażliwość a związki międzyludzkie

Osoby wrażliwe dość szybko są w stanie ocenić, z jakimi ludźmi mają do czynienia – rozwinięta jest u nich empatia, oprócz tego zazwyczaj w parze z wrażliwością idzie wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna.

Łatwo więc im jest rozszyfrować maski, które zakładają inni ludzie – wrażliwiec szybko rozpozna, że ktoś, z kim się styka jest po prostu człowiekiem fałszywym i zamiast rozwijać taką znajomość, szybko ją zakończy.

Osoby wrażliwe to dobry materiał na przyjaciela – szybko rozpoznają one stany emocjonalne, które dotyczą ich bliskich i są w stanie zaproponować wtedy swoją pomoc. W związku wrażliwcy z jednej strony bywają wymarzonymi partnerami, z drugiej czasami ciężko z nimi wytrzymać.

Skąd takie rozbieżności? Otóż stąd, że osoba wrażliwa szybko wychwyci np. to, że jej druga połowa ma gorszy dzień, nie ma chęci na rozmowę i w takim przypadku po prostu usunie się ona w cień, dając partnerowi cenne chwile wytchnienia.

Z drugiej strony wrażliwca bardzo łatwo zranić i np. niewinna uwaga dotycząca jego wyglądu, którą rzuci w jego kierunku partner, może skutkować tym, że osoba wrażliwa będzie przez kilka dni chodziła zasmucona i analizowała to, czy rzeczywiście z jej wyglądem faktycznie coś jest nie do końca w porządku.

Wrażliwość a praca

Osoby przejawiające duży stopień wrażliwości doskonale odnajdą się na pewnych stanowiskach. Dobrymi dla nich zawodami są przede wszystkim te, które opierają się na pracy z ludźmi – szczególnie dotyczy to takich prac, w których oczekiwane jest wykazywanie się dużym poziomem empatii. Wrażliwiec będzie więc dobrym lekarzem (szczególnie psychiatrą), ale i psychologiem czy pracownikiem opieki społecznej. Dobrze sprawdzi się on również w pracy, która wymaga skupienia na detalach – tak jak bowiem niektórych szczegółów wielu ludzi na co dzień w ogóle nie zauważa, tak osoby z dużą wrażliwością z całą pewnością ich nie pominą, w związku z tą mogą one być dobrymi księgowymi czy managerami.

Wrażliwość: wada czy zaleta?

Osoby wrażliwe z całą pewnością w pewnych chwilach mają ciężej niż te osoby, które uznawane są twarde i pozbawione tej cechy – w końcu dużo analizują, oprócz tego, jak już wspominano, rozpamiętują one przez długi czas zarówno te dobre, jak i złe emocje.

Z drugiej jednak strony wrażliwość to cecha, która pozwala spojrzeć na świat szerzej i przeżywać go bardziej, mocniej niż inni i chociażby z tego powodu raczej nie powinno się podejmować próby wyzbycia się z siebie całej swojej wrażliwości.

Wrażliwcom polecić można zasadniczo to, aby starali się oni skupiać na pozytywach, a negatywy puszczać w niepamięć – emocje, które powszechnie uznawane są za nieprzyjemne, również są ważne w życiu człowieka, najistotniejsze jednak jest to, aby to nie one dominowały w ludzkiej głowie.

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.