Sinupret - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania

2023-03-27 13:09

Sinupret to ziołowy produkt leczniczy stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok. Dostępny bez recepty. Występuje w dwóch postaciach: tabletek i kropli doustnych.

Sinupret - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Autor: Getty Images Sinupret to popularny lek stosowany w przypadku infekcji zatok.

Spis treści

  1. Sinupret – charakterystyka leku
  2. Sinupret – wskazania
  3. Sinupret – dawkowanie
  4. Sinupret – przeciwwskazania
  5. Sinupret – ciąża i karmienie piersią
  6. Sinupret – działania niepożądane
  7. Sinupret – interakcje

Sinupret – charakterystyka leku

Sinupret to złożony lek pochodzenia roślinnego o działaniu sekretolitycznym – powoduje upłynnienie wydzieliny i zwiększenie jej ilości. Preparat rozrzedza zalegający w zatokach śluz, a tym samym zmniejsza obrzęk błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Jedna tabletka drażowana leku (drażetka) zawiera: 6 mg korzenia gryki, 18 mg kwiatu pierwiosnka z kielichem, 18 mg ziela szczawiu, 18 mg kwiatu czarnego bzu, 18 mg ziela werbeny.

100 g preparatu Sinupret krople zawiera jako substancję czynną 29 g ekstrahowanego na etanolu wyciągu z kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu czarnego bzu, ziela werbeny i korzenia goryczki (w stosunku 3:3:3:3:1). Substancją pomocniczą jest woda oczyszczona.

Sinupret – wskazania

Lek Sinupret stosuje się w przypadku zapalenia zatok, kataru czy zakażenia dróg oddechowych. Preparat może być stosowany na każdym etapie leczenia. Zalecany jest również wspomagająco w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok.

Sinupret – dawkowanie

Lek należy przyjmować dokładnie tak, jak zostało opisane w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie uzależnione jest od wieku pacjenta.

Młodzież powyżej 12 roku życia i osoby dorosłe najczęściej przyjmują 2 tabletki lub 50 kropli trzy razy na dobę.

Dzieci od 6 do 11 roku życia przyjmują 1 tabletkę lub 25 kropli trzy na dobę.

U dzieci poniżej 6 roku życia nie powinno stosować się preparatu Sinupret. Tabletki połykamy w całości, nie rozgryzamy i popijamy niewielką ilością wody. Krople można przyjmować bez rozcieńczenia lub po rozcieńczeniu w niewielkiej ilości płynu.

Lek należy stosować od 7 do 14 dni, a w przypadku braku poprawy, po 14 dniach przyjmowania należy udać się do lekarza.

Sinupret – przeciwwskazania

Choć Sinupret jest lekiem ziołowym, nie może być przyjmowany przez każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania co do jego stosowania, a należą do nich:

  • Uczulenie na którykolwiek składnik leku
  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  • Nadkwasota żołądka
  • Nietolerancja fruktozy (Sinupret w tabletkach)
  • Nietolerancja galaktozy, niedobór laktozy, zespół złego wchłaniania glukozy (Sinupret w tabletkach)
Domowe sposoby na ból zatok

Sinupret – ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży o karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Sinupret w kroplach zawiera w składzie etanol, a tym samym może być szkodliwy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Sinupret – działania niepożądane

Lek Sinupret, tak jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane. Do możliwych skutków ubocznych należą: zaburzenia żołądkowo-jelitowe np. ból brzucha, nudności. Mogą wystąpić także reakcje nadwrażliwości np.: świąd, rumień, osutka, duszność, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy.

Sinupret – interakcje

Preparat Sinupret może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Nie powinien być stosowany razem z preparatami o działaniu wykrztuśnym. Przed przyjęciem leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub poinformować lekarza lub farmaceutę o ostatnio przyjmowanych lekach – także tych dostępnych bez recepty.