Olejek eukaliptusowy: właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego

2020-09-08 10:34

Jego charakterystyczny zapach kojarzy się nam z ulgą, jaką przynosi w trakcie kataru. Ale olejek eukaliptusowy ma również szereg innych, cennych dla zdrowia zastosowań. Do czego przyda ci się olejek eukaliptusowy i jak go bezpiecznie stosować?

Olejek eukaliptusowy: właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego
Autor: Getty Images

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści eukaliptusa: rośliny, która pochodzi z Tasmanii oraz południowo-wschodniej Australii i rośnie przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. To wiecznie zielone drzewo, które dorasta nawet do 130 metrów wysokości.

Jego dojrzałe liście – jedyne źródło pożywienia dla australijskich misi koala - mają charakterystyczny, niebiesko-zielonkawy kolor, są twarde, a ich struktura określana jest jako „skórzasta”.

Ze znajdujących się w nich gruczołów w procesie destylacji z parą wodną pozyskiwany jest olejek eukaliptusowy, którego charakterystyczny - intensywny, świeży, ale zarazem dosyć ostry – zapach niejednemu z nas znany jest z dzieciństwa, kiedy to stanowił znakomite remedium na zatkany nos. Wystarczyło skropić nim poduszkę, by w nocy dało się swobodnie oddychać.

Ale olejek eukaliptusowy warto stosować nie tylko w trakcie przeziębienia. Poznaj wszystkie jego cenne właściwości oraz zastosowanie.

Olejek eukaliptusowy: właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie właściwości ma olejek eukaliptusowy?
  2. Jak stosować olejek eukaliptusowy?
  3. Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania

Jakie właściwości ma olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy jest bezbarwny i oleisty. W medycynie ludowej chętnie wykorzystywano go do leczenia dolegliwości układu oddechowego, astmy, problemów gastrycznych, a także do leczenia zakażeń pasożytniczych.

Właściwości olejku z eukaliptusa:

  • Pomaga złagodzić przeziębienie i infekcje. Zawarte w nim substancje lotne działają ściągająco na błony śluzowe nosa, dzięki czemu udrażniają go i ułatwiają oddychanie, działają również rozkurczająco na oskrzela, co z kolei pomaga upłynnić zalegającą w nich wydzielinę.
  • Pobudza odporność.
  • Ma działanie odkażające – to zasługa substancji zwanej eukaliptol, który może niszczyć niektóre szczepy wirusów i jest zaaprobowany przez FDA jako substancja stosowana w preparatach do płukania gardła zalecanych podczas przeziębienia lub  grypy.
  • Odstrasza owady – szczególnie komary i pchły.
  • Zmniejsza swędzenie i opuchliznę po ukąszeniach owadów.
  • Chłodzi skórę – przynosi ulgę zarówno opuchniętym nogom, jak i skórze piekącej z powodu oparzenia.
  • Odświeża oddech.
  • Działa dezodorująco i maskuje nieprzyjemny zapach potu.
  • Ma działanie odprężające i relaksujące.

Jak stosować olejek eukaliptusowy?

Z cennych właściwości olejku eukaliptusowego można korzystać na różne sposoby, gdyż dostępny zarówno w czystej formie, jak i jako składnik maści, kremów, płynów i preparatów do higieny, dezynfekcji czy pielęgnacji.

Najbardziej skoncentrowany jest oczywiście czysty olejek eukaliptusowy. W skoncentrowanej postaci nie wolno go jednak nakładać bezpośrednio na skórę, gdyż może ją podrażnić. 

Czysty olejek eukaliptusowy można stosować:

  • do masażu skóry (zazwyczaj 5 kropli olejku mieszamy z łyżką oliwy, oleju z pestek winogron lub innego oleju nośnikowego).
  • do kąpieli (15 kropli olejku eterycznego wlewamy do małego naczynia i podstawiamy go pod strumień letniej wody).
  • w saunie (kilka kropel olejku dodajemy do wody, którą polewamy rozgrzane kamienie).
  • do inhalacji (ilość olejku zależy od zaleceń producenta danego sprzętu).
  • bezpośrednio na poduszkę lub odzież – w takim wypadku wystarczy jedna kropla olejku.

Preparaty, w których składzie jest olejek eukaliptusowy, zawsze należy stosować zgodnie z instrukcją producenta.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania

Mimo, że olejek eukaliptusowy ma cenne właściwości lecznicze, nie każdy może korzystać z jego dobroczynnych właściwości. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest młody wiek – olejek eukaliptusowy w czystej postaci jest odradzany u dzieci poniżej 3. roku życia.

Bez konsultacji z lekarzem nie powinny go również stosować kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Czytaj też:

Sonda
Czy stosujesz olejek eukaliptusowy?