Proste sposoby na chrapanie

2012-08-24 16:00

Niewinne z pozoru chrapanie może powodować stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemce w ciągu dnia. Choć często z chrapania żartujemy, nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, szczególnie w przypadku towarzyszących jej ryzykownych dla zdrowia bezdechów. Jak z nią walczyć? Oto proste sposoby na chrapanie.

Proste sposoby na chrapanie
Autor: thinkstockphotos.com Niewinne z pozoru chrapanie może powodować stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemce w ciągu dnia.

Spis treści

 1. Sposoby na chrapanie: zmiana stylu życia

Chrapanie męczy aż 45 proc. Polaków, ale niewiele osób próbuje znaleźć sposoby na chrapaniepozbyć się chrapania. W większości przypadków chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o ile nie towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, tzw. bezdechy. Jeśli odgłosy chrapania narastają, a potem następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to właśnie bezdech. Przerwy w oddychaniu mogą trwać minutę i powtarzać się kilkadziesiąt razy w ciągu nocy, powoduje niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek i wątroby. Efektem tego jest stałe uczucie zmęczenia i niewyspania. Poza tym bezdechy prowadzą do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, zawału. Jeśli niepokoisz się o partnera, nakłoń go do wizyty u laryngologa, który sprawdzi stan dróg oddechowych, a w razie potrzeby zleci polisomnografię.

  Sposoby na chrapanie: zmiana stylu życia

  JNajczęstszą przyczyną chrapania jest nieodpowiedni styl życia. Zanim zdecydujemy się pójść do lekarza, warto zmienić kilka złych nawyków, które mogą powodować dolegliwości związane z zaburzeniem snu.

  • Zmień pozycję snu, jeśli śpisz na wznak. Ułożenie na plecach powoduje pogłębienie chrapania. Dzieje się tak, ponieważ język opada ku tyłowi, przez co otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Chcąc skutecznie walczyć z chrapaniem, połóż się na boku. Materac dobrej jakości spowoduje, że spanie w każdej innej pozycji nie zaburzy efektywności spoczynku.
  • Wylecz infekcje. Jeśli chrapanie pojawia się sporadycznie i zdarza się najczęściej w okresie podatności organizmu na przeziębienia, może być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki, zmuszają do oddychania ustami, wywołując uciążliwe dźwięki.
  • Wybierz odpowiednią poduszkę. Pozwoli ona ograniczyć chrapanie i pomoże w zwalczaniu zaburzeń snu. Dobór poduszki ma kluczowe znaczenie, ponieważ prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w dużym stopniu wpływa na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek. Śpij z płaską poduszką pod głową – przy jej wysokim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, dopasowująca się do kształtu głowy.
  • Zrezygnuj z używek. Nikotyna w papierosach jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki. Utrudnia to w znacznym stopniu wydobywanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem, warto też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie mają środki nasenne i uspokajające.
  • Przejdź na dietę, jeśli masz nadwagę. Osoby z otyłością chrapią zdecydowanie częściej i głośniej, dlatego warto zwracać uwagę na to, co jemy oraz systematycznie ćwiczyć. Gimnastyka pozytywnie wpłynie na samopoczucie, poprawiając przy tym napięcie mięśni. Poza tym szczuplejsza szyja przestaje wywierać ucisk na drogi oddechowe.
  • Przygotuj sypialnię. Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w czasie snu pomogą nam skuteczniej wypocząć. Optymalnie jest to 18 – 21 stopni Celsjusza, a idealna wilgotność mieści się w granicach 40-60 procent. Często wietrzona sypialnia zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, która jest często przyczyną chrapania.
  • Użyj preparatu ułatwiającego oddychanie. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki bez recepty, które mogą pomóc zredukować chrapanie. Apteki oferują m.in. spraye do rozpylania w gardle oraz listki, które przykleja się na podniebienie.
   Ważne

   Jeśli powyższe metody nie skutkują, udaj się do laryngologa. Chrapanie może być spowodowane obecnością polipów w nosie, przerośniętymi migdałkami lub krzywą przegrodą nosową. Specjaliści często zalecają wtedy zabieg.