Nikotyna? Tej pani dziękujemy!

Choć wiadomo, że palenie papierosów jest przyczyną raka płuc i sprzyja zawałom serca, palacze nie zrywają z nałogiem. Sytuacja może się już wkrótce zmienić, gdy na rynku pojawi się lek, który pozwoli wyzwolić się z uzależnienia od nikotyny i sprawi, że rzucanie palenia będzie przyjemne.

Nie ma chyba palacza, który chociaż raz w życiu nie próbowałby zrezygnować z papierosów. Ma wtedy do dyspozycji kilka środków ułatwiających realizację tego postanowienia.

Co dzisiaj pomaga rzucić nikotynowy nałóg

 • Leczenie nikotyną. Aby złagodzić objawy abstynencji, można dostarczać organizmowi coraz mniejsze dawki nikotyny za pomocą gum do żucia, plastrów i inhalatorów, a nawet wody mineralnej - Nico Water. Niestety, skuteczność tej terapii nie przekracza 15 procent.
 • Akupunktura. Kiedy przestajemy palić, pozbawiamy organizm nikotyny, która pobudzała wydzielanie noradrenaliny oraz dopaminy - substancji odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i stan pobudzenia. Taką sam funkcję mogą spełniać igły wkłuwane w określone miejsca w małżowinie usznej. Zalecane jest 5 seansów (lub jeden, ale z przepuszczaniem przez igły prądu o niskim natężeniu). Skuteczność akupunktury oceniana jest na 60 procent.
 • Hipnoza. Należy odbyć minimum 5 seansów, w czasie których palacz zostaje wprowadzony w niezbyt głęboki trans hipnotyczny, a terapeuta wywołuje w jego podświadomości niechęć do papierosów. Według pacjentów metoda jest skuteczna nawet w połowie przypadków.
 • Homeopatia. Niestety, nie ma leków homeopatycznych, które ułatwiałyby rzucenie palenia. Ale można się nimi posiłkować, żeby zwalczać przykre skutki abstynencji nikotynowej - zaburzenia trawienia, zaparcia, kołatanie serca, obniżenie nastroju, zdenerwowanie.
 • Leki. Dostępny w Polsce Zyban został wymyślony do leczenia depresji. Okazało się jednak, że zażywający go pacjenci nie mają ochoty na palenie papierosów. Dzieje się tak, bo lek uwalnia noradrenalinę i dopaminę - zatem nikotyna staje się niepotrzebna. Skuteczność terapii potwierdzono tylko w ok. 30 proc. przypadków.

Poznaj 7 skutecznych sposobów na rzucenie palenia [WIDEO]

Beznikotynowe leki przyszłości

Cała nadzieja w nowym leku. Tabletka zawiera cytyzynę - substancję występującą w nasionach i liściach złotokapu zwyczajnego. Od dawna preparaty ze złotokapu stosowane były w medycynie ludowej, m.in. na kaszel i astmę. Badania wykazały jednak, że cytyzyna równie skutecznie co nikotyna pobudza wydzielanie w mózgu noradrenaliny i dopaminy, odpowiedzialnych za pobudzenie i odczuwanie przyjemności. Zażywający lek z cytyzyną stopniowo przestaje być uzależniony od nikotyny - psychicznie i fizycznie. Nie jest rozdrażniony, sfrustrowany, zły na otoczenie. Rzucanie palenia jest po prostu przyjemnością.

  Jak zerwać z uzależnieniem od nikotyny

  Żaden lek nie będzie skuteczny, jeśli palacz nie przygotuje się psychicznie do zerwania z nałogiem. A zatem:

  • Wybierz dzień, w którym rzucasz palenie; pod żadnym pozorem nie przesuwaj tej daty.
  • Uświadom sobie negatywne skutki palenia: zdrowotne (także dla dzieci), ekonomiczne, estetyczne. Spisz je na kartce i czytaj, aż przekonasz sam siebie.
  • Nie kupuj papierosów na zapas - godziny do kupienia następnej paczki podarujesz własnemu zdrowiu.
  • Nie czyść popielniczek - niech śmierdzą i “mówią”, ile palisz.
  • Nie pal po jedzeniu, przy kawie i alkoholu, oglądaniu telewizji, czytaniu książki. Palenie nie może ci się kojarzyć z przyjemnością, chwilami relaksu.
  • Sięgając po papierosa, czytaj napisy w czarnych ramkach na pudełku. Przemyśl to, co jest tam napisane.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  no name
  |

  " Rzucanie palenia jest po prostu przyjemnością" Ta... ha ha ha

  Krzysiek
  |

  hipnoza skutecznie pomaga rzucić palenie film https://www.youtube.com/wat...

  nalogowa
  |

  Nie potrafię pozbyć się tego świństwa ze swojego życia, wmawiam sobie: będziesz miała raka, zobaczysz. Bywają dni że cały czas jem, wtedy nie palę, ale przed snem muszę, jestem słaba. Czasami płaczę, że znów muszę zapalić...

  Olik
  |

  Aaaa... inhaluję, bo lubię ten odruch PALACZA. Boję się tylko, że Ci na górze mi to utrudnią: lobby tytoniowe, kasa dla państwa itd ...

  Olik
  |

  Paliłam 40 lat. Kupiłam e-papierosa 1 rok temu. Początkowa dawka nikotyny 24 mg/ml. Po miesiącu zeszłam bezboleśnie, bez stresu do 6 mg/ml. Od 8 miesięcy inhaluje 0 mg/ml. O korzyściach książkę można napisać :D

  Beata
  |

  Nie poddawaj się tylko, u mnie jest dziś 36 dzień bez papierosa i też różnie się czuję ale to minie, uszy do góry :)) i wiesz nie wierzę że nie widzisz żadnych korzyści. Trzyma kciuki z Ciebie i pozdrawiam :)

  Piotr
  |

  Nie pale juz 4 tyg. ale powiem szczerze ze nigdy nie czulem sie tak zle jak teraz dodam ze palilem 12 lat

  RADEK DANIA
  |

  palilem 17 lat od 12 roku zycia nie pale dopiero siedem dni ale jesli tak ma wygladac objaw abstynecji to wygram z tym nalogiem , Pozdrawiam

  sabi
  |

  paliłam 6 lat i wmawiałam sobie ze nie rzuce bo... bo nie wiem co chciałam powiedziec!teraz nie pale i całkiem zapomniałam o tym!to nie był naług nikotynowy a przyzwyczajenie tylko do papierosa!

  ewcia304
  |

  Skończyłam z nałogiem gdy urodziłam syna,i powiem wam że to była jedyna szansa żeby rzucić to świństwo < paliłam 12 lat > wczesniej rzucałam palenie tysiące razy..... powiem tak -warto ratowac swoje zdrowie a po zatym to papierosy sa nie dobre żeby to chociaż miało smak truskawki......a one tylko okropnie śmierdzą......pozdrawiam.