Ostry ból gardła – co naprawdę pomaga?

2019-09-01 11:44 Monika Majewska

Gdy ból gardła jest ostry i utrudnia przełykanie, lepiej porzucić domowe sposoby leczenia na rzecz sprawdzonych preparatów zawierających substancje przeciwzapalne i antyseptyczne. To ważne, bo nieprawidłowo leczony stan zapalny gardła może przekształcić się w infekcję bakteryjną – a wtedy jedynym skutecznym lekiem pozostaje antybiotyk. Sprawdź, co stosować, aby złagodzić ostry ból gardła.

Ostry ból gardła, który nasila się przy przełykaniu, a dodatkowo jest ostry i piekący, wskazuje na zaawansowany stan zapalny. W takiej sytuacji domowe sposoby na ostry ból gardła nie wystarczą. Należy je traktować jako leczenie wspomagające. Gdy pojawia się ostry ból gardła, trzeba sięgnąć po odpowiednie leki. W przeciwnym razie stan zapalny staje się przewlekły, co może prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Uszkodzona śluzówka to znakomita pożywka do bytujących w gardle bakterii. Warto wiedzieć, że ryzyko rozwinięcia się bakteryjnego zakażenia gardła, czyli anginy, jest większe u dzieci niż u dorosłych.

Ostry ból gardła - przyczyny

Przyczyną ostrego bólu gardła jest najczęściej infekcja wirusowa. Wirusy (zwykle rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy) przenikają do dróg oddechowych, uszkadzają błonę śluzową przełyku, co powoduje stan zapalny. Gardło staje się czerwone i obrzęknięte, pojawia się silny ból. Objawami dodatkowymi mogą być kaszel lub chrypka, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała.

Z kolei za zakażenia bakteryjne najczęściej odpowiadają paciorkowce. Wówczas objawy są bardziej nasilone niż w przypadku infekcji wirusowej. Pojawia się wysoka gorączka (często przekraczająca 38 st. C.) i dreszcze, uczucie osłabienia i rozbicia.

Ostry ból gardła może by również wynikiem procesów chorobowych toczących się w sąsiedztwie. Rzadszymi przyczynami ostrego bólu gardła są urazy (spowodowane przez ciało obce), oparzenia lub substancje chemiczne.

Ostremu bólowi gardła często towarzyszą trudności z przełykaniem, uczucie drapania i pieczenia w gardle, chrypka, podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Ostry ból gardła - leczenie

Leczenie ostrego bólu gardła zależy od przyczyny. Najczęściej ostry ból gardła jest wywołany przez wirusy. W takim przypadku należy sięgnąć po leki, które działają miejscowo, np. formie syropu, tabletek na gardło do ssania czy preparatu na gardło w sprayu. Zawierają one substancje, które łagodzą stan zapalny, zmniejszają ból, zmniejszają obrzęk, a dodatkowo działają antyseptycznie, czyli zwalczają patogeny odpowiedzialne za ból gardła, ból przy przełykaniu, zaczerwienienie czy obrzęk. Część z nich zawiera naturalne składniki roślinne. Dodatkowo konieczne może być stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym - paracetamol czy leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Warto wiedzieć, że przy ostrym bólu gardła, który jest wywołany przez wirusy, nie działają antybiotyki. Te są konieczne dopiero wtedy, gdy przyczyną ostrego bólu gardła są bakterie.

materiał partnera
neo-angin® o sprawdzonym działaniu antyseptycznym

Działanie antyseptyczne w leczeniu infekcji gardła jest niezwykle istotne. Antyseptyki na ból gardła zwalczają patogeny odpowiedzialne za infekcję, co oznacza również zahamowanie stanu zapalnego gardła. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk, ból zostaje złagodzony, a w gardle odczuwamy ulgę.

neo-angin® to lek* o wysokiej skuteczności antyseptycznej, eliminujący patogeny odpowiedzialne za stan zapalny gardła. Działa miejscowo, hamując rozwój infekcji gardła. Działa przeciwbólowo, łagodząc dolegliwości związane ze stanem zapalnym gardła. Dzięki zawartości lewomentolu przyjemnie chłodzi gardło.

neo-angin® to jeden z niewielu preparatów, których działanie antyseptyczne zostało potwierdzone badaniami. Został on przebadany przez Narodowy Instytut Leków, który potwierdził właściwości bakteriobójcze substancji czynnych zawartych w produkcie leczniczym[1]. Dlatego NIL zaliczył neo-angin® do preparatów antyseptycznych w pełni spełniających normę europejską[2] w tym zakresie.

Warto stosować neo-angin® lek antyseptyczny w formie tabletek do ssania. Ssąc tabletki pozwalamy na to, by substancje działające w leku antyseptycznym znajdowały się blisko miejsca bólu – gardła – w wysokim stężeniu. Przyspiesza to leczenie i wspomaga łagodzenie objawów infekcji.

1. Zestawienie norm zharmonizowanych i polskich stosowanych do testowania produktów biobójczych. 
2. Dotyczy leków przebadanych przez NIL, Antibacterial activity of selected medicinal products for mouth disinfection in solid form, assessed in accordance with PN-EN 1040, Stefan Tyski, Ewa Bocian, Ewa Mikiciuk, Wanda Grzybowska, Acta Poloniae Pharmaceutica-Drug Research, Vol 74, No.4, p. 1255-1264, 2017.

Ważne

Jeśli ostremu bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, osłabienie, a na migdałkach pojawił się białawy nalot lub ropna wydzielina – są to oznaki zakażenia bakteryjnego gardła. U dzieci pojawia się ono częściej ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi anginę. Wówczas konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci leczenie antybiotykami.

Ostry ból gardła - domowe sposoby

Wspomagająco w celu łagodzenia objawów można sięgnąć po domowe sposoby na ostry ból gardła, jednak będą one miały niewielki wpływ na bezpośrednią przyczynę bólu – stan zapalny. Można zastosować płukanie gardła naparami z ziół, takich jak, m.in. rumianek czy szałwia. Można również wykorzystać przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody. Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady czy herbata z miodem i cytryną.

*neo-angin®, tabletki do ssania. OTC - produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.

Skład:1 tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg lewomentolu (Levomentholum). Substancje pomocnicze, które mają istotne znaczenie dla właściwego stosowania produktu leczniczego: jedna tabletka zawiera 1,14 g glukozy, 1,42 g sacharozy. Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Dawkowanie i sposób podania: dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: powoli ssać lub rozpuszczać w jamie ustnej 1 tabletkę co 2-3 godziny; nie należy połykać tabletek w całości; nie żuć; nie należy stosować więcej niż 6 tabletek w ciągu doby; pacjent nie powinien przyjmować preparatu dłużej niż 4-5 dni bez zalecenia lekarza. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu; nietolerancja fruktozy; zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy; niedobór sacharazy-izomaltazy; nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa, Polska. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez MZ nr: R/1663.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Coolka
|

Pewnie, że można. Apicold jest bez recepty i w sumie powinien być dostępny od ręki w każdej aptece.

Maryla
|

Kupowałaś bez recepty?

Maryla
|

A można kupić ten Apicold spray bez recepty?

Coolka
|

Dla mnie forma spray jest faktycznie najlepsza ale mamy Apicold. Od razu po psiknięciu przynosi ulgę.

Coolka
|

Albo co wspiera leczenie i łagodzi ból. Ja brałam ostatnio przy problemach z gardłem Apicold w sprayu.

nat
|

wysusza gardło, nie polecam