Ostry ból gardła – co naprawdę pomaga?

2019-09-01 11:44 Monika Majewska

Gdy ból gardła jest ostry i utrudnia przełykanie, lepiej porzucić domowe sposoby leczenia na rzecz sprawdzonych preparatów zawierających substancje przeciwzapalne i antyseptyczne. To ważne, bo nieprawidłowo leczony stan zapalny gardła może przekształcić się w infekcję bakteryjną – a wtedy jedynym skutecznym lekiem pozostaje antybiotyk. Sprawdź, co stosować, aby złagodzić ostry ból gardła.

Ostry ból gardła, który nasila się przy przełykaniu, a dodatkowo jest ostry i piekący, wskazuje na zaawansowany stan zapalny. W takiej sytuacji domowe sposoby na ostry ból gardła nie wystarczą. Należy je traktować jako leczenie wspomagające. Gdy pojawia się ostry ból gardła, trzeba sięgnąć po odpowiednie leki. W przeciwnym razie stan zapalny staje się przewlekły, co może prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Uszkodzona śluzówka to znakomita pożywka do bytujących w gardle bakterii. Warto wiedzieć, że ryzyko rozwinięcia się bakteryjnego zakażenia gardła, czyli anginy, jest większe u dzieci niż u dorosłych.

Ostry ból gardła - przyczyny

Przyczyną ostrego bólu gardła jest najczęściej infekcja wirusowa. Wirusy (zwykle rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy) przenikają do dróg oddechowych, uszkadzają błonę śluzową przełyku, co powoduje stan zapalny. Gardło staje się czerwone i obrzęknięte, pojawia się silny ból. Objawami dodatkowymi mogą być kaszel lub chrypka, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała.

Z kolei za zakażenia bakteryjne najczęściej odpowiadają paciorkowce. Wówczas objawy są bardziej nasilone niż w przypadku infekcji wirusowej. Pojawia się wysoka gorączka (często przekraczająca 38 st. C.) i dreszcze, uczucie osłabienia i rozbicia.

Ostry ból gardła może by również wynikiem procesów chorobowych toczących się w sąsiedztwie. Rzadszymi przyczynami ostrego bólu gardła są urazy (spowodowane przez ciało obce), oparzenia lub substancje chemiczne.

Ostremu bólowi gardła często towarzyszą trudności z przełykaniem, uczucie drapania i pieczenia w gardle, chrypka, podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Ostry ból gardła - leczenie

Leczenie ostrego bólu gardła zależy od przyczyny. Najczęściej ostry ból gardła jest wywołany przez wirusy. W takim przypadku należy sięgnąć po leki, które działają miejscowo, np. formie syropu, tabletek na gardło do ssania czy preparatu na gardło w sprayu. Zawierają one substancje, które łagodzą stan zapalny, zmniejszają ból, zmniejszają obrzęk, a dodatkowo działają antyseptycznie, czyli zwalczają patogeny odpowiedzialne za ból gardła, ból przy przełykaniu, zaczerwienienie czy obrzęk. Część z nich zawiera naturalne składniki roślinne. Dodatkowo konieczne może być stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym - paracetamol czy leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Warto wiedzieć, że przy ostrym bólu gardła, który jest wywołany przez wirusy, nie działają antybiotyki. Te są konieczne dopiero wtedy, gdy przyczyną ostrego bólu gardła są bakterie.

materiał partnera
CHCESZ ZERWAĆ Z BÓLEM GARDŁA? Sięgnij po Gardimax medica lemon spray

Gardimax medica lemon spray to lek bez recepty na ból gardła, który działa nie tylko na przyczyny, ale również i na objawy bólu gardła. Zawiera dwie substancje, które kompleksowo zwalczają ból gardła oraz wpływają na ustąpienie infekcji. Dzięki zawartej w sprayu lidokainie, ból ustępuje szybko. Dodatkowym atutem Gardimax medica lemon spray jest przyjemny, cytrynowy aromat.

Gardimax medica lemon spray*:

  • Łagodzi ból gardła
  • Można stosować już od 30. miesiąca życia
  • Działa bezpośrednio w miejscu bólu
  • Likwiduje wiele przyczyn infekcji gardła
  • Łatwość i wygoda podania dziecku – forma aerozolu 
  • Nie zawiera cukru – może być stosowany przez diabetyków
Ważne

Jeśli ostremu bólowi gardła towarzyszy wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, osłabienie, a na migdałkach pojawił się białawy nalot lub ropna wydzielina – są to oznaki zakażenia bakteryjnego gardła. U dzieci pojawia się ono częściej ze względu na większe ryzyko kontaktu z patogenami wywołującymi anginę. Wówczas konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci leczenie antybiotykami.

Ostry ból gardła - domowe sposoby

Wspomagająco w celu łagodzenia objawów można sięgnąć po domowe sposoby na ostry ból gardła, jednak będą one miały niewielki wpływ na bezpośrednią przyczynę bólu – stan zapalny. Można zastosować płukanie gardła naparami z ziół, takich jak, m.in. rumianek czy szałwia. Można również wykorzystać przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody. Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady czy herbata z miodem i cytryną.

* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.

* ChPL Gardimax medica lemon spray

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Coolka
|

Pewnie, że można. Apicold jest bez recepty i w sumie powinien być dostępny od ręki w każdej aptece.

Maryla
|

Kupowałaś bez recepty?

Maryla
|

A można kupić ten Apicold spray bez recepty?

Coolka
|

Dla mnie forma spray jest faktycznie najlepsza ale mamy Apicold. Od razu po psiknięciu przynosi ulgę.

Coolka
|

Albo co wspiera leczenie i łagodzi ból. Ja brałam ostatnio przy problemach z gardłem Apicold w sprayu.

nat
|

wysusza gardło, nie polecam