Lordoza (plecy wklęsłe) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

2020-06-15 12:01 Monika Majewska

Lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe) to wada postawy, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm. Jakie są przyczyny i objawy lordozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć lordozę?

LORDOZA (plecy wklęsłe) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia
Autor: Thinkstockphotos.com LORDOZA (plecy wklęsłe) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Lordoza pogłębiona (potocznie plecy wklęsłe, hiperlordoza) to wada postawy polegająca na postępującym stopniowo nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej (w dole pleców).

Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko ku przodowi w części szyjnej i lędźwiowej, a do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak naturalne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej jest zbyt wielkie, mowa o lordozie patologicznej, pogłębionej - hiperlordozie.

Spis treści

 1. Lordoza - przyczyny
 2. Lordoza - objawy
 3. Lordoza - diagnoza
 4. Lordoza - leczenie
 5. Lordoza - przykładowe ćwiczenia

Lordoza - przyczyny

Lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała i/lub braku ruchu, otyłości, a także wadą wrodzoną. Ponadto może być też następstwem:

Lordoza - objawy

Człowiek z lordozą wygląda, jakby się nadmiernie prostował. Między jego pośladkami a środkową częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Wówczas (patrząc na chorego z boku) widać, że:

 • plecy są wklęsłe
 • brzuch jest wypięty
 • pośladki są bardziej uwypuklone niż normalnie

Ponadto mogą się pojawić dolegliwości bólowe w dolnym odcinku pleców ze względu na jego nadmierne obciążenie, kurcze mięśniowe, mrowienie lub drętwienie kończyn dolnych oraz zaburzenia oddawania moczu i stolca.

Jakie mogą być powikłania po lordozie?

Nieleczona lordoza może doprowadzić do wielu powikłań w późniejszym czasie, takich jak:

 • artretyzm,
 • przewlekły ból pleców,
 • zaburzenia w obrębie obręczy biodrowej, kończyn dolnych oraz narządów wewnętrznych.

Lordoza - diagnoza

Aby zdiagnozować lordozę, wystarczy położyć się na plecach na twardej powierzchni, a następnie wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami. Prawidłowo przestrzeń pod dolną częścią pleców powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. Jeśli jednak jest ona większa, wskazuje to na lordozę patologiczną.

W zdiagnozowaniu lordozy pomocne są badania obrazowe - RTG kręgosłupa.

Lordoza - leczenie

Nie każda postać lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika dzięki zmianie pozycji ciała - gdy dziecko pochyla się do przodu - nie wymaga ono leczenia. Pomocne mogą być jedynie odpowiednie ćwiczenia, które zapobiegną pogłębianiu się wady.

Jeśli jednak wygięcie kręgosłupa nie ulega zmianie przy skłonie do przodu albo pojawiają się:

należy udać się do lekarza.

Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia i obecności innych objawów. Na szczęście bardzo niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle podstawą terapii jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy. Lekarz może także zlecić leki (w celu zmniejszenia bólu) i fizykoterapię (w celu wzmocnienia mięśni tułowia).

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać noszenie gorsetu ortopedycznego, który naciskając na kręgosłup, wymusza jego właściwe ustawienie. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Bardzo pomocne są joga, masaże oraz pływanie. U osób otyłych wskazane jest zrzucenie wagi.

Lordoza - jakich pozycji unikać?

Osoby zmagające się z lordozą powinny unikać następujących pozycji:

 • kołyski,
 • mostki,
 • stanie na rękach,
 • przerzuty bokiem,
 • skłony w tył.

Niewskazana jest także gimnastyka artystyczna, akrobatyka. Ponadto nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów, by nie przeciążać kręgosłupa.

Lordoza - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1

Połóż się na plecach. Ugnij prawą nogę w kolanie i podciągnij ją do klatki piersiowej, przytrzymując kolano rękami. Druga noga pozostaje wyprostowana. Następnie przyciągaj rękami kolano nogi ugiętej do klatki piersiowej i jednocześnie przyciskaj nogę wyprostowaną do podłogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy i powtórz na drugiej nodze.

Ćwiczenie nr 2

Wykonaj klęk podparty. Następnie usiądź na piętach i jednocześnie wysuń ręce do przodu (tzw. skłon japoński). Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie nr 3

Tzw. koci grzbiet. Wykonuj klęk podparty (na czworaka). Dłonie rozstaw na szerokość ramion, a kolana i stopy na szerokość bioder. Następnie wykonaj wydech i wypchnij kręgosłup delikatnie w górę, jednocześnie przesuwając miednicę ku przodowi i zadzierając głowę w stronę mostka. Wykonaj wdech i powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia korekcyjne powinny być wykonywane minimum 3 razy w tygodniu. Tylko wtedy u dziecka będą widoczne efekty

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - jak chronić kręgosłup i stawy

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

 • Jak nie przeciążać kręgosłupa i stawów.
 • Jak pomóc sobie, gdy boli kręgosłup albo stawy?
 • Co zrobić, by stawy były zawsze sprawne.
 • Jak odciążyć kręgosłup i stawy, jeśli przez wiele godzin wykonujemy pracę na siedząco albo na stojąco.
 • Jak komfortowo podróżować.
 • Jak dobierać materac.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Ania
|

Dokładnie to samo chciałam napisać

Fizjo
|

Zacznijmy od tego, że lordoza to zjawisko fizjologiczne. Jest to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, które występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Leczymy hiperlordoze (lordozę pogłębioną), bądź hypolordozę (lordozę zniesioną). Pisanie o leczeniu lordozy jest dalece nieprofesjonalne.

ms
|

Jesli chodzi o pływanie lepiej zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, z doświadczenia wiem ze przy tym schorzeniu odradza ale pływanie na brzuchu bo wygięcie ciała wypychanego przez wode pogłębia jedynie wadę i ból. Zawsze doradzano mi basen jednak jak się okazało jedynie pływanie na plecach mogło być rehabilitacyjne.

Richie
|

Raczej nie inaczej ;-) W pomiarze chodzi o krzywiznę samego kręgosłupa, a nie o "modelujący sylwetkę" tłuszczyk. Sama mam problem z wykonaniem takiej diagnozy, bo moje 'wałeczki' przylegają do podłogi i nie zostawiają miejsca na wsunięcie dłoni ;-p

Czarownica
|

"Aby zdiagnozować lordozę, wystarczy położyć się na plecach na twardej powierzchni, a następnie wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami."

Czy ma znaczenie wielkosc pewnych kobiecych gabarytow co do pomiaru?