KRĘGOSŁUP: 4 najczęstsze przyczyny bólu pleców

Zwykle dolegliwości kręgosłupa fundujesz sobie na własne życzenie. Nieprawidłowa postawa ciała, niewielka aktywność fizyczna, stres – to główne przyczyny bólu kręgosłupa. Wystarczy trochę sportu, a unikniesz przykrego bólu pleców.

Kiepski stan kręgosłupa, a także dolegliwości, które uprzykrzają ci życie zawdzięczasz głównie stylowi życia i złym nawykom. Oto cztery grzechy główne, jakie popełniamy wobec naszego kręgosłupa:

Posłuchaj o czterech najczęstszych przyczynach bólu pleców i zadbaj wreszcie o kręgosłup! To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

1. Zbyt mała aktywność fizyczna powoduje kłopoty z kręgosłupem

Rozwój cywilizacji z jednej strony, a nawał obowiązków z drugiej sprawiły, że niezależnie od zawodu większość z nas przez cały dzień siedzi przy biurku czy jakimś urządzeniu, a po pracy na kanapie. Jeździmy samochodem, na sport nie mamy czasu ani ochoty. Dzieci pół dnia siedzą w szkolnej ławce, drugie pół w domu ślęczą nad książkami. W wolnym czasie zamiast pograć w piłkę czy wyjść na rower, wybierają telewizję lub gry komputerowe. Skutek jest taki, że mięśnie stopniowo słabną i nie są w stanie wspierać kręgosłupa. Dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów i dysków, a to prowadzi do różnych deformacji.

2. Dźwiganie i nadmierne obciążanie kręgosłupa

Ponadto za bardzo pochylasz się nad kuchennym blatem czy deską do prasowania, ponieważ są dla ciebie za niskie. Często też przez dłuższy czas wykonujesz jedną czynność w tej samej pozycji. I za bardzo obciążasz kręgosłup.

Ważne

Nie bagatelizuj

Bóle pleców czasem są wywołane chorobami innych narządów. Gdy chorują nerki, ból jest zlokalizowany w okolicy krzyża. Bóle z moczowodów mogą promieniować w okolice łopatek. Choroby narządów kobiecych czasem sygnalizują bóle krzyża. Jeśli zachorują trzustka, pęcherzyk dróg żółciowych, żołądek, jelita, bóle mogą promieniować do pleców i krzyża. Arterioskleroza (zwężenie tętnic miednicy) też może powodować tępe bóle krzyża, które odczuwane są w czasie siedzenia i leżenia, ale nasilają się podczas chodzenia i stania.

3. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi do wad postawy i uszkodzeń kręgosłupa

Tak się przyzwyczailiśmy i tak jest wygodnie. Głowa spuszczona w dół, wypięty brzuch, zgarbione plecy, pochylone ramię. Siadasz na podwiniętej nodze albo wyginasz plecy w pałąk, pochylając się nad książką. Tymczasem każde ułożenie ciała, które wymusza zmianę naturalnych krzywizn kręgosłupa, pociąga za sobą zaburzenie pracy mięśni. Na skutek tego poszczególne odcinki są nierównomiernie obciążone. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi do wad postawy, uszkodzeń stawów łączących kręgi oraz dysków.

4. Stres i pośpiech przyczyniają się do problemów z kręgosłupem

Pod wpływem produkowanej w stresie adrenaliny dochodzi do długotrwałego napięcia i przeciążenia mięśni. To prowadzi do chronicznego bólu i w efekcie trwałych zmian zwyrodnieniowych. 
Na problemy kręgosłupa często skarżą się pesymiści. To skutek tzw. postawy pesymisty: pochylona głowa, zwisające ramiona, powłóczenie nogami i potykanie się na prostej drodze. Taką postawę coraz częściej obserwuje się u młodzieży. Utrzymywana przez dłuższy czas wywołuje bóle na granicy szyjno-piersiowej i piersiowo-lędźwiowej, a ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni brzucha.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Malwina
|

Od razu reklama, myślę ze to ważne że ludzie wymieniają się swoimi doświadczeniami i ich walką z bólem. Sama też polecam wszystkim harpagon forte - maść która pomogła mi w końcu poczuć ulgę i nie widzę w tym nic złego. Skoro coś pomaga to rozmawiajmy o tym

Sylwia
|

Czytam te komentarze i chce mi sie śmiać. Jestem pielęgniarką i fizjoterapeuta. Ludzie we wszystkim trzeba mieć umiar i jednocześnie oczy i rozum otwarte. Materac poduszka ma oczywiście znaczenie ale każdy musi dobrać do swojej wady. Tu warto sobie poczytać i niestety sami musicie przetestować czyli kupić. Nie musi być ta najdroższa. Co do odzieży wełnianej to wystarczy logicznie pomyśleć aby wiedzieć ze po prostu potrzeba ciepła dla kręgosłupa bo rozluźnia spięte mięśnie a nie wełna owcza ma suuuuper właściwości. Włączyć myślenie proszę bo reklamy i płatne artykuły was wykończą. Co do sportu jest ważny ale jeżeli przez lata nic się nie uprawiało nie można szaleć bo będzie jak tu piszą ludzie czyli jeszcze gorzej. Sport rekreacyjny dobrany do organizmu nie koniecznie ten aktualnie modny I czynności codzienne i praca nie zastąpia sportu. Ważne.!!!!!!! Trzeba rozciągnąć przykurczone mięśnie i wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha. Na początek to powinno pomóc AAAAAAAALE PAMIĘTAJCIE ŻE BÓLE KRĘGOSŁUPA MOGĄ ŚWIADCZYĆ O POWAŻNYCH ŚMIERTELNYCH CHOROBACH WIĘC DIAGNOSTYKA NADE WSZYSTKO.

estera
|

Siedzący tryb życia dał mi się nieźle we znaki i od paru miesięcy odczuwam silne bóle krzyża. Czasami boli tak bardzo, że dopiero jak wezmę pyralginę, to ból ustępuje i mogę w miarę normalnie funkcjonować

Ewa
|

Pracuje w biurze, więc siedzący tryb pracy powodował ból pleców. Nie jestem zwolenniczką zażywania środków przeciwbólowych więc zaczęłam szukać innego sposobu na pozbycie się bólu. Przeczytałam artykuł o leczniczych właściwościach wełny owczej. Znalazłam podkoszulek z wełną owczą na plecach. Odkąd ją noszę ból ustąpił. Oczywiście popieram tezę że ruch to zdrowie.

Klincz88
|

Zgadzam się z tobą,kiedyś uprawiałem mało sportu i nic mi nie dolegało. Jak zabrałem się za uprawianie sportu(amatorsko)dosłownie jedno wielkie zużycie organizmu,głównie stawy.

Paweł
|

Wszyscy mówimy o tym co robić z objawami - fotele, wałki itp. Mi doradzono po prostu ograniczyć czynność, która powoduje bóle, czyli siedzenie. Kupiłem biurko stojąco siedzące i zmieniam pozycję kilka razy z siedzącej na stojącą i nagle okazało się, że ból pleców i drętwienie lewej nogi ustąpiły...

Gość
|

Dyskopatia to nie wyrok, serio. Ja żyję już jakiś czas- jak masz dobrego terapeutę, zażywasz ruchu, wykonujesz ćwiczenia, śpisz na dobrym materacu, masz odpowiednią poduchę to można ją zahamować, a przynajmniej opanować. Od siebie mogę dodać, że materac to podstawa- przetestowane.

Beti
|

Po zaleceniach lekarza zmieniłam łóżko na nowe z materacem przeznaczone dla osób z problemami kręgosłupa w specjalistycznym sklepie marki Demeter. Materac faktycznie jest bardzo przyjemny do spania jednak nie rozwiązał on moich nocnych problemów z bólem pleców. zaznaczam że nie był tani bo kosztował ponad 1000 zł.

gość
|

Warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości materac do sypialni. To bardzo ważna kwestia, ponieważ 1/3 życia przesypiamy, a zły sen może skutkować zmęczeniem, brakiem chęci do życia no i bólami kręgosłupa. Zatem, materac ma znaczenie!

Arek
|

Jak zwykle wiekszość komentarzy to płatne posty reklamujace taki badź inny materac itp, szkoda :(