DAS28: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) pod kontrolą

2010-11-30 12:56

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale można złagodzic jej przebieg. W dobraniu najskuteczniejszej terapii pomocne jest obliczenie wartości wskaźnika aktywności choroby - DAS28. Służy do tego bardzo  prosty kalkulator.

DAS28: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) pod kontrolą
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Reumatoidalne zapalenie stawów: wskaźnik DAS28

Jednym ze sposobów kontrolowania, czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) postępuje, jest obliczenie wartości wskaźnika aktywności choroby - DAS28. Istotne  jest, aby reumatolog podczas każdej wizyty pacjenta przeprowadzał takie badanie.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, której leczenie ma na celu zahamowanie jej postępu, zmniejszenie dolegliwości i objawów, a w rezultacie doprowadzenie do remisji choroby. W świetle obecnej wiedzy medycznej wiadomo, że nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terapii można w znaczący sposób poprawić stan zdrowia chorych.

Leczenie RZS musi być kompleksowe: farmakologiczne, rehabilitacyjne, psychologiczne, ortopedyczne. Oprócz stałej opieki reumatologa szczególnie ważna jest regularna ocena aktywności choroby w celu sprawdzenia, czy dotychczas stosowane leczenie jest skuteczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów: wskaźnik DAS28

Wskaźnik DAS28 został opracowany w  Holandii w latach osiemdziesiątych. Przez lata był zalecany przez Europejską Ligę ds. Zwalczania Reumatyzmu (EULAR) do oceny aktywności choroby u osób chorych na  reumatoidalne zapalenie stawów. DAS28 pozwala określić aktualny stan chorego i odpowiada na pytanie,  czy  konieczna jest zmiana stosowanego dotąd leczenia.

Najnowsze rekomendacje amerykańskie i europejskie sugerują, by dla określenia aktywności choroby w RZS używać wskaźników CDAI i SDAI. DAS28 oczywiście pozostaje, ale to nie jest w pełni dobry wskaźnik. Jeśli porównać go z innymi wskaźnikami aktywności choroby - wskaźnikami aktywności choroby CDAI i SDAI - zbyt często może wskazać na remisję u pacjenta, choć nie zyskuje ona potwierdzenia w innych wskaźnikach.

Służy do tego umieszczony na stronie specjalny kalkulator. Wystarczy tylko, aby chory w odpowiednie miejsca wpisał następujące dane:

  • liczbę bolesnych i obrzękniętych stawów
  • ocenę samopoczucia za pomocą skali VAS (0-100)
  • wartość OB lub CRP.

Do obliczenia wartości DAS potrzebna jest ocena 28 stawów (14 po lewej i 14 po prawej stronie ciała). Bierze się pod uwagę stawy dłoni, nadgarstków, barkowe, łokciowe i kolanowe.

Po wpisaniu wszystkich danych pojawia się wynik, który wskazuje jaka jest aktywność choroby. Może być ona mała, umiarkowana i duża. W sytuacji, kiedy DAS28 wskazuje na jeden  z dwóch ostatnich wyników,   pojawia się informacja, aby chory jak najszybciej skonsultował wynik z lekarzem reumatologiem. Może to oznaczać, że dotychczasowe leczenie nie jest skuteczne i trzeba jej zmienić.

Ważne

Oznaką małej aktywności choroby jest niski wskaźnik DAS28. Przy wartości poniżej 2.6 mówi  się o remisji choroby. Im większy wskaźnik DAS28, tym większa aktywność choroby. Wartość powyżej 5.1 wskazuje na dużą aktywność choroby.

Strona umożliwia także zapisywanie przeprowadzanych obliczeń. Pozwala to osobom chorym na systematyczne monitorowanie reumatoidalnego zapalenia stawów i konsultowanie wyników z lekarzem. Regularne obliczanie wskaźnika DAS28 jest bardzo ważne w kontrolowaniu aktywności choroby, ponieważ nieprawidłowa terapia może doprowadzić do szybko postępującej niepełnosprawności, a nawet do przedwczesnej śmierci.